Naga MarketsFlaga USA na tle budynkuO godzinie 15:45 i 16:00 poznaliśmy podczas dzisiejszej sesji ważne dane makroekonomiczne ze Stanów Zjednoczonych. Odczyty wskaźnika PMI obrazujący aktywność sektora  usług według Markit oraz wskaźnik ISM dla usług za miesiąc marzec.


PMI i ISM dla usług mocno zaskakują inwestorów

W ujęciu miesięcznym wskaźnik PMI dla usług wg Markit znalazł się na poziomie 39,8. Jest to wynik zdecydowanie gorszy od poprzedniego (49,4), jednak nieco lepszy od oczekiwań (39,1). Warto dodać, że pomimo nieco lepszego wskazania od konsensusu rynkowego wskaźnik znalazł się na wieloletnich minimach.

www.markiteconomics.com

Działalność gospodarcza spadła w największym stopniu od ponad dziesięciu lat w marcu jako efekt nałożonych ograniczeń w związku z rozprzestrzenianiem się pandemii COVID-19. Badanie wskazuje, że gospodarka skurczy się w ujęciu rocznym o około 5%. Niektóre firmy są zmuszane do zamknięcia działalności, inne są upadku, a blokady prowadzą do znacznego zmniejszenia wydatki konsumentów – komentuje najnowsze wyniki ankiety, Chris Williamson, główny ekonomista biznesu w IHS Markit.

Jeśli natomiast spojrzymy na odczyt wskaźnika ISM dla usług, tu zdecydowanie pozytywne zaskoczenie. Wskaźnik wyniósł 52,5 co oznacza, iż pozostał powyżej newralgicznego poziomu 50,0 i był zdecydowanie lepszy od oczekiwań (44,0). Wynik pomimo, że gorszy niż miesiąc temu (57,3) przyniósł pozytywne zaskoczenie, a wskaźnik ISM pozostaje na wysokim poziomie.

Źródło: tradingeconomics.com

– Indeks ISM dla usług USA spadł zaledwie 57,3 do 52,5 pkt . Zaledwie, gdyż mediana prognoz w ankiecie Bloomberga wynosiła 43 pkt. Inwestorzy nie reagują pozytywnie na skromniejszy spadek wskaźnika, ponieważ zdają sobie sprawę, że nie wszystkie wskaźniki od razu wiarygodnie oddają skalę paraliżu amerykańskiej gospodarki. EUR/USD pozostaje pod 1,08 a USD/JPY w okolicy 108,50. GBP/USD spada dziś aż 1 proc, kurs naruszał nawet 1,2250, co czyni funta najsłabszą z głównych walut. Kurs baryłki ropy WTI zawrócił przy 28 USD i obniża się w kierunku 26,50 – komentuje Bartosz Sawicki z TMS Brokers.

– To między innymi pochodna informacji, że nadzwyczajny szczyt OPEC + może nie odbyć się 6 kwietnia, jeśli nie wszyscy jego uczestnicy będą na to gotowi. Wciąż nie wiemy, które państwa miałyby podpisać nowe porozumienie a jest to kwestia o fundamentalnym znaczeniu. Jednocześnie Departament Energii przestrzega, że nawet ostre zredukowanie produkcji ropy nie uchroni przed potężną nadpodażą, którą można szacować na 15 mln b/d. Kontrakt na S&P 500 utrzymuje się nad 2500 pkt, ale nie może pokonać testowanego oporu 2525 pkt – dodał.

Reakcja EURUSD na dane z USA

Para EURUSD niemal wcale nie zareagowała na odczyt obu wskaźnik. Najprawdopodobniej wynika to z faktu, iż rynek oczekiwał spadku, który został już uwzględniony w cenach. Kurs kontynuuje spadek piątą sesję z rzędu i znalazł się na poziomie 1,08. Dalsza deprecjacja euro powinna doprowadzić do testu tegorocznego dołka 1,0650, a jego przebicie może utworzyć silny impuls spadkowy z celem na 1,05. Z drugiej strony dopiero wzrost powyżej 1,11 wyhamowałby presję sprzedających.

Kurs pary EURUSD na interwale dziennym, tradingviewcom
Kurs pary EURUSD na interwale dziennym, tradingviewcom


Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here