Naga Markets

Kurs dolara (USD) odbija od minimów. Trump uratował 51 mln miejsc pracy?Podczas konferencji prasowej w klubie w Bedminster w stanie New Jersey, prezydent Donald Trump przedstawił sposób postępowania jego administracji w walce ze skutkami gospodarczymi pandemii COVID-19. Prezydent USA dokładnie omówił punkt będący jednym z głównych argumentów przemawiającym za jego reelekcją w listopadzie. Indeks dolara (DXY) przerywa deprecjację w wyniku trwającej konferencji w Jackson Hole, choć w dalszym ciągu oscyluje niedaleko tegorocznych minimów.

  • PPP było częścią środków ratunkowych o wartości około 3 bilionów dolarów, które rozpoczęto wdrażać wiosną
  • Wielu ekonomistów szacuje liczbę miejsc pracy uratowanych dzięki rządowej inicjatywie od 1 do 14 milionów
  • Badania pokazują, że od początku czerwca udało się uratować około 2,3 miliona miejsc pracy w USA

51 mln to jedynie liczba pracowników zgłoszonych przez firmy, które otrzymały pożyczkę?

Donald TrumpDzięki historycznemu pakietowi pomocy, który podpisałem, uratowaliśmy ponad 50 milionów amerykańskich miejsc pracy. Demokraci nie lubią tych liczb, ponieważ wiedzą, że zaszkodzą im w wyborach prezydenckich – oświadczył Trump.

Szacunki, według których program ochrony wypłat (PPP) o wartości 660 miliardów dolarów uratował około 51 milionów miejsc pracy, były do tej pory rozgłaszane przez Partię Republikańską, jej kierownictwo w Kongresie i kampanię wyborczą prezydenta.

Jednak PPP prawdopodobnie nie uratował 51 milionów miejsc pracy, zgodnie z analizą danych samego programu. Większość ekonomistów zapytanych przez agencję Reuters szacuje liczbę miejsc pracy uratowanych dzięki rządowej inicjatywie na zaledwie ułamek z 51 milionów – od 1 do 14 milionów.

Nie wydaje mi się, żeby znalazł się ekonomista, który potwierdziłby, że program uratował 50 milionów miejsc pracy. Moje przybliżone szacunki wskazują, że zachowano od pięciu do siedmiu milionów miejsc pracy, na podstawie wyliczeń opartych na pracach innych naukowców z MIT i nie tylko – powiedział Richard Prisinzano, który był ekonomistą finansowym w Departamencie Skarbu USA przez 13 lat, zanim opuścił go w 2017 roku.

Urzędnicy w administracji Trumpa różnie wyjaśniają liczbę 51 milionów. W wywiadach dla agencji Reuters, urzędnicy z Departamentu Skarbu i Small Business Administration (SBA), które nadzorują program PPP, powiedzieli, że 51 milionów dotyczy całkowitej liczby pracowników zgłoszonych przez firmy, którym przyznano pożyczkę, a nie liczby miejsc pracy, które zostały uratowane.

Główny doradca ekonomiczny Białego Domu, Larry Kudlow, w pewnym stopniu poparł tę ocenę w wywiadzie dla agencji Reuters, mówiąc, że przypuszcza, iż liczba miejsc pracy jest sumą wszystkich miejsc w firmach, które otrzymały pożyczki PPP.

NED

Zaoszczędziliśmy wiele miejsc pracy, nie ma co do tego wątpliwości – podkreślił.

PPP było częścią środków ratunkowych o wartości około 3 bilionów dolarów, które rozpoczęto wdrażać wiosną. Od tego czasu Demokraci w Kongresie podważają dane dotyczące programu, opublikowane przez administrację w lipcu.

Zauważyliśmy pewne nieścisłości w danych pod względem sposobu, w jaki obliczają, ile miejsc pracy zostało ochronionych i uratowanych – powiedział przedstawiciel Demokratów z New Jersey, Andy Kim.

Ekonomista z konserwatywnej Heritage Foundation również zakwestionował rządowe statystki.

Te dane nie mówią nam, ile z tych miejsc pracy mogłoby istnieć bez pożyczek PPP. Ponadto administracja prezydenta ma tendencję do stosowania zawyżonych szacunków szczególnie przed wyborami – powiedział Adam Michel, starszy analityk ds. polityki fiskalnej w fundacji.

Analityk zacytował te same badania, co były urzędnik skarbu Prisinzano – artykuł, którego współautorem są ekonomiści z Rady Gubernatorów Rezerwy Federalnej, MIT i Instytutu Badawczego ADP. Badanie wykazało, że do początku czerwca udało się uratować około 2,3 miliona miejsc pracy. Najprawdopodobniej nikt w USA nie zna dokładnych danych nt. uratowanych miejsc pracy od początku trwania pandemii.

Kurs dolara pod wpływem zwiększonej zmienności. W tle konferencja Jackson Hole

Notowania indeksu dolara (DXY) spadały trzecią sesję z rzędu, zanim silnie odbiły w trakcie przemówienia prezesa Fed, Jerome Powella. Indeks ponownie znalazł się na poziomie 93,0, choć w dalszym ciągu pozostaje niedaleko tegorocznego minimum 92,15. Ponowny spadek mógłby oznaczać test wieloletniej wzrostowej linii trendu, a każdy kolejny atak będzie zwiększał szanse na przebicie. Z drugiej strony dopiero wzrost powyżej sierpniowego maksimum 94,0, a w konsekwencji przebicie oporu 94,65 wyhamowałoby presję sprzedających.

Kurs DXY na interwale dziennym, tradingview
Kurs DXY na interwale dziennym, tradingview

Zobacz również:Śledź nas w Google News. Szukaj to co ważne i bądź na bieżąco z rynkiem! Obserwuj nas >>ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here