Naga MarketsO godzinie 15:45 i 16:00 poznaliśmy podczas dzisiejszej sesji ważne dane makroekonomiczne ze Stanów Zjednoczonych. Odczyty wskaźników ISM i PMI obrazujące aktywność sektora usług to istotne dane dla amerykańskiego FEDu, który chwilowo wstrzymał się z dalszymi podwyżkami stóp procentowych oczekując na aktualne dane. A te, w szczególnie odczyt ISM pozytywnie zaskakuje rynkowy konsensus.


Sektor usług: Odczyt ISM na poziomie 59,7, PMI 55,5

W ujęciu miesięcznym wskaźnik PMI dla usług wg Markit odnotował lekki spadek do poziomu 55,5. Jest to wynik nieco gorszy od poprzedniego odczytu i oczekiwań rynkowych (55,8), jednak indeks pozostaje na wysokich poziomach.

USA: Świetny odczyt ISM, nieco gorszy PMI dla sektora usług

Ankiety PMI z USA wskazują, że podczas gdy sektor produkcji zmaga się ze spowolnieniem, sektor usług pozostaje odporny na mniej korzystne warunki gospodarcze, co pozwoliło na największy wybuch aktywności od siedmiu miesięcy – skomentował Chris Williamson, szef IHS Markit.

Z raportu instytutu ISM wynika, że amerykańska gospodarka rozwija się znacznie szybciej niż prognozowano. Pomimo i tak już optymistycznych prognoz zakładających wzrost wartości wskaźnika względem poprzedniego odczytu z 56,7 do 57,3, to ostatecznie wskazano wartość aż 59,7, co jest najlepszym odczytem od grudnia 2018 r. i jednym z najlepszych w ciągu ostatnich kilku lat.

USA: Świetny odczyt ISM, nieco gorszy PMI dla sektora usług
tradingeconomics.com

Z niecierpliwością czekamy na decyzje w ciągu najbliższych kilku tygodni na temat losów chińskich taryf. Wysokie chińskie zobowiązania do produkcji rolnej spowodują presję kosztową na marże spożywcze i restauracyjne. Początek roku jest na ogół naszą najwolniejszą porą roku w branży opieki zdrowotnej. Aktywność będzie stopniowo wzrastać do kwietnia, a potem będzie stabilna aż do czwartego kwartału, kiedy to nastąpi duży wzrost. Silny odczyt ISM głównie ze względu na komercyjną działalność budowlaną. Gospodarka ma się dobrze. Kredyty dla przedsiębiorstw pozostają konkurencyjne. Wzrost stóp procentowych pomógł nam zwiększyć marżę odsetkową netto – napisano w raporcie.

Jak reaguje dolar?

Na informację o pozytywnym odczycie danych, dolar amerykański nieznacznie się umocnił w stosunku do dolara kanadyjskiego. Jednak notowania pozostają w zakresie dziennej konsolidacji. Istotnym wsparciem jest poziom 1.3305, gdzie znajduje się dzienny pivot i dzisiejszy dołek. Z drugiej strony przebicie dzisiejszego oporu 1.3352 otwarłoby drogę do styczniowego szczytu 1.3377.

USA: Świetny odczyt ISM, nieco gorszy PMI dla sektora usługConotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here