Naga MarketsPrezydent Donald Trump pochwalił rynek pracy w piątek, gdy stopa bezrobocia sięgnęła 50-letniego minimum. Nie wspominał jednak o utracie miejsc pracy w produkcji, która jest kluczową branżą dla gospodarki USA. Słabnąca produkcja sygnalizuje skutki prowadzonej od zeszłego roku wojny handlowej z Chinami. Czy Trump ugnie się przed wyborami i doprowadzi do kompromisu z Państwem Środka?


Zobacz również: USA wprowadzają cła na europejskie samoloty. Nowa wojna handlowa?

Utrata miejsc pracy w produkcji wpłynie na wyniki wyborów prezydenckich?

wojna handlowa USA ChinyŁączna liczba zatrudnionych w fabrykach spadła o około 2000 we wrześniu, kiedy ekonomiści spodziewali się wzrostu o 3000. Dane zostały opublikowane w ramach miesięcznego raportu. Liczby te są najnowszym wskaźnikiem stanu fabryk w obliczu spowolnienia wzrostu gospodarczego na świecie i trwającej wojny handlowej z Chinami, która nie tylko podnosi ceny dla przedsiębiorstw, ale także powoduje niepewność inwestycji.

Miesięczny spadek liczby miejsc pracy w fabrykach został odnotowany po raz drugi w tym roku. Jednak należy pamiętać, iż firmy stworzyły około pół miliona miejsc pracy w tej branży od czasu objęcia przez Trumpa urzędu w styczniu 2017 r., kontynuując trend wzrostu sektora od czasu kryzysu finansowego w latach 2008-2009.

Chociaż liczba redukcji etatów jest wciąż daleka od cięć, jakie napotkali pracownicy podczas ostatniego kryzysu, to nie wróży to dobrze branży, którą prezydent obiecywał ożywić. Najnowsze dane pokazują również, że zamówienia na sprzęt inwestycyjny – wskaźnik inwestycji – wzrosły w najsłabszym tempie od czterech miesięcy w sierpniu wskazując, że producenci towarów obawiają się spowolnienia gospodarczego i utrzymującej się niepewności.

Szef Rezerwy Federalnej Bostonu, Eric Rosengren powiedział, że piątkowe dane potwierdzają przypuszczenia dotyczące słabszego eksportu i produkcji. Utrata miejsc pracy w przemyśle wpłynęła na kluczowe stany Trumpa w wyborach prezydenckich w 2020 r .: Pensylwania i Wisconsin. Oba stany straciły także najwięcej miejsc pracy w sektorze w ubiegłym roku.

melania trumpTrump prowadził kampanię w 2016 r. chcąc wzmocnić amerykańskie fabryki i przeciętnego pracownika. Jednak jego prezydentura zbiegła się w czasie ze zmniejszającym się wzrostem gospodarczym krajów na całym świecie, a jego taryfy na metale i miliardy dolarów w chińskich towarach miały silny wpływ na dane import-eksport oraz decyzje inwestycyjne przedsiębiorstw. Mimo to prezydent USA był optymistycznie nastawiony do piątkowego raportu pracy.

Właśnie poznaliśmy odczyt liczby bezrobotnych i jest to najniższy wynik jaki mieliśmy od ponad 50 lat. Płace wzrosły o prawie 3%, co jest fantastycznym wzrostem dla wszystkich pracujących. Jesteśmy bardzo zadowoleni z tych liczb – powiedział Trump dziennikarzom.

Zobacz również: Wojna handlowa: Unia Europejska odpowie na amerykańskie cła

Kurs dolara zyskuje na początku tygodnia

Notowania pary walutowej USD/PLN po silnych spadkach w zeszłym tygodniu i przebiciu ważnego wsparcia 3,95 zatrzymały się na wzrostowej linii trendu. Poniedziałkowa sesja przynosi odbicie wzrostowe o 0,25 procent koło godziny 10:00, a kurs znajduje się pod poziomem 3,95. W przypadku przebicia linii trendu może dojść do głębszej korekty spadkowej. Z drugiej strony powrót powyżej 3,95 otworzy drogę do psychologicznego poziomu 4,00.

Kurs dolara do złotego w poniedziałek na interwale dziennym, źródło 7 10 19
Kurs dolara do złotego w poniedziałek na interwale dziennym, źródło tradingview.com


tokeneo

Zostaw komentarz logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here