Naga MarketsZgodnie z najnowszymi raportem amerykańskiego Biura Statystyki Pracy (BLS) ceny importowe oraz eksportowe w miesiącu sierpniu notowały osunięcia dynamiki – przede wszystkim w związku z niższymi cenami benzyny. Szczegółowe dane odnośnie publikacji można znaleźć w opublikowanym o 14:30 raporcie.


Oba wskaźniki w dół

Amerykańskie ceny importowe osuwały się o 0.2% w sierpniu (po wzrostach o 0.1% w lipcu). Jeżeli chodzi natomiast o eksport, to tutaj osunięcia były silniejsze i wyniosły 0.8% (kontynuując spadki lipcowe na poziomie -0.2%).

Dane w ujęciu historycznym dokładniej podsumowują dwa poniższe wykresy – miesięcznej zmiany cen importu oraz eksportu:

bls

Źródło: BLS
Źródło: BLS

W przypadku danych importowych jest to pierwszy spadek od pięciu miesięcy, kiedy ceny średnio wzrastały o 3.1%. Tak jak wspomniano wcześniej, przyczyniły się do tego głównie osunięcia cen benzyny – te osuwały się o 2.1% w sierpniu bieżącego roku i o 2.5% w lipcu.

W zakresie eksportu głównym czynnikiem przemawiającym za deprecjacją był indeks eksportu produktów rolniczych – wskaźnik spadał o 3.4%, co jest najsilniejszą deprecjacją od trzech lat.

Jak reagował USD?

W pierwszej minucie, dolar amerykański delikatnie tracił, szybko jednak zaczął odrabiać straty – na wykresie M1 widać wyraźnie, że skala ruchu nie należała do największych:

EUR/USD M1
EUR/USD M1

Na innych parach również bez silniejszych ruchów. Tak naprawdę była to dzisiaj jedna z ostatnich publikacji w kalendarzu makro. Rynek śledzić będzie jeszcze jedynie  wyniki amerykańskich zapasów ropy o 16:30 – warto przypomnieć, że w zeszłym tygodniu notowały rekordowe spadki o kilkanaście milionów baryłek! Tym razem analitycy spodziewają się silnego odbicia w drugą stronę.tokeneo

Zostaw komentarz logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here