TMS


Punktualnie o godzinie 14:30 poznaliśmy cotygodniowe podsumowanie amerykańskiego Departamentu Pracy dotyczącego liczby złożonych wniosków o przyznanie zasiłku dla bezrobotnych. Dane okazały się nieco lepsze zarówno od poprzednich jak i od oczekiwań prognostów.

Liczba jobless claims w tygodniu kończącym się 16-go czerwca wyniosła 218 tys. zamiast spodziewanych 220 tys. wniosków, co jest pozytywnym sygnałem płynącym z rynku pracy. Dodatkowo, liczba ta jest niższa o 3 tysiące w stosunku do zrewidowanego w górę odczytu z poprzedniego tygodnia (221 tys.).

Czterotygodniowa średnia krocząca, która obecnie wynosi 221.000, a zatem jest niższa aż o 4 tysiące od poprzedniej (225.000; zrewidowanej o 750 w górę).

Źródło: DoL

Jeśli chodzi o ilość kontynuacyjnych wniosków o zasiłek dla bezrobotnych w tygodniu kończącym się 9-go czerwca, ich liczba zwiększyła się do 1.723 tys. wobec zrewidowanego w górę o 4 tys. odczytu sprzed tygodnia (1.701 tys.).

Źródło: DoL

Czy wiesz że…

Wskaźnik podaje liczbę amerykańskich obywateli, którzy ubiegają się lub ubiegali się o benefity z tytułu ubezpieczenia od bezrobocia, raportowane w każdy czwartek przez Departament Pracy USA. Możemy wyróżnić dwie kategorie wniosków o zasiłki – początkowe (initial) oraz kontynuowane (continuing). Pierwsze dotyczą osób ubiegających się o zapomogę po raz pierwszy, drugie natomiast bezrobotnych, którzy kolejny raz korzystają z tej możliwości.

Wnioski o zasiłki dla bezrobotnych to niezwykle istotny wskaźnik obrazujący kondycję gospodarki oraz rynku pracy. Średniotygodniowe wyniki początkowych jobless claimswchodzą w skład dziesięciu czynników tworzących Leading Economic Index.

Dla rynków zdecydowanie ważniejsza jest informacja odnośnie początkowych wniosków o zasiłek. Znaczny ich wzrost może oznaczać zwiększające się bezrobocie oraz pogarszającą sytuację ekonomiczną. Jako, że wskaźnik ten należy do niezwykle zmiennych z powodu cotygodniowych odczytów, często stosuje się czterotygodniową średnią kroczącą, aby uzyskać lepszy obraz ogólnego trendu i zachodzących zmian.

Poza danymi z rynku pracy poznaliśmy jeszcze odczyt wskaźnika przemysłowe wg Fed z Filadelfii. Prognozy rynkowe zakładały jego spadek z 34,4 do 28,9. Rzeczywistość okazała się jednak znacznie gorsza, bowiem czerwcowy odczyt to jedynie 19,9.

Spadek widoczny jest także jeśli chodzi o sprzedaż hurtową w Kanadzie. Dane za kwiecień wskazują, że w ujęciu miesięcznym wzrosła ona jedynie o 0,1% wobec oczekiwanych 0,4%.  Dodatkowo zrewidowano w górę poprzedni odczyt z 1,1% do 1,4%.

Greenback słabnie w stosunku do euro

Notowania Eurodolara zdołały dziś przetestować minima z maja br. blisko 1.1509, które stanowią jednocześnie tegoroczny dołek. Widać odbicie po tym fakcie, gdzie cena zdołała już przekroczyć średni zasięg z ostatnich 14-dni, który obecnie wynosi 94-pipsy. Najbliższy opór, do którego może teraz zmierzać kurs głównej pary walutowej znajduje się w okolicach 1.1645. Tam też znajdują maksima z ubiegłego tygodnia.

Handel na analizowanym instrumencie umożliwia broker XM, któremu zaufało już ponad milion klientów na całym świecie >>


Poszerzaj swoją wiedzę na bezpłatnych webinariach prowadzonych przez redaktorów Comparic.pl!
Aktualny harmonogram i zapisy na:   Webinary XM.COMNoble Markets

Zostaw komentarz logując się za pomocą Facebook

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here