Naga MarketsKurs dolara historycznie rósł w IV kw. S&P 500 w tle wyborów USADodatnia korelacja dolara (USD) z amerykańskimi akcjami może ponownie się załamać w IV kwartale ze względu na spadek atrakcyjności carry trade i potencjalny pakiet bodźców fiskalnych w USA. Indeks dolara spada od początku tygodnia, podczas gdy S&P500 jest na dobrej drodze do trzeciego tygodniowego wzrostu z rzędu.

  • Pakiet fiskalny USA ograniczy popyt na aktywa w bezpiecznych przystaniach
  • Indeks dolara rósł średnio o 1,7% w czwartym kwartale
  • Spada atrakcyjność dolara przez luźną politykę monetarną Fedu

USA: bodziec fiskalny prawdopodobnie zwiększy optymizm gospodarczy

Dane z ostatnich 10 lat pokazują, że indeks dolara rósł średnio o około 1,7% w czwartym kwartale, a indeks S&P 500 o 1,9%. Jednocześnie akcje na Wall Street zwykle radziły sobie lepiej niż ich zagraniczne odpowiedniki. Jednak wzorce sezonowe widoczne na walutach zmieniły się w 2020 r. w związku z tragicznymi skutkami pandemii, a ponieważ jest to również rok wyborczy w USA, korelacje mogą jeszcze bardziej ulec zmianie.

Lepsze wyniki S&P 500 w porównaniu do MSCI były powiązane ze wzrostem dolara aż do 2020 r. Źródło: Bloomberg

Nadchodzący bodziec fiskalny w USA prawdopodobnie zwiększy optymizm gospodarczy, ograniczając popyt na bezpieczne aktywa, takie jak dolar. Również atrakcyjność „carry trade” – odnosząca się do pożyczek w tańszych walutach w celu inwestowania w dolara – została podważona przez luźną politykę monetarną Rezerwy Federalnej, która spowodowała obniżenie rentowności.

Jeśli inflacja wzrośnie z powodu gołębiej postawy Fed i zwiększonych bodźców, dolar ponownie ucierpi, ponieważ realne rentowności spadną wraz ze wzrostami na Wall Street.

Korelacja może się również odwrócić, jeśli w czwartym kwartale wzrost akcji zostanie przerwany przez zbliżające się wybory prezydenckie w USA. W miesiącu przed trzema ostatnimi wyborami indeks S&P 500 spadał, podczas gdy dolar rósł, gdy inwestorzy pospieszyli do zakupu aktywów w „rajach” przy spadku apetytu na ryzyko. Wątpliwe zdrowie prezydenta Donalda Trumpa, możliwe lock-downy i obawy związane z fałszerstwem wyborczym mogą dodatkowo zwiększyć niepewność.

Plus500

S&P 500 na drodze do trzeciego z rzędu tygodniowego wzrostu

Notowania indeksu S&P 500 silnie wzrosły w poniedziałek naruszając barierę 3400 punktów. Tym samym kupujący zdołali przebić ponownie ważny opór wynikający ze szczytu z lutego oraz zeszłotygodniowego maksimum. Jeśli w najbliższych dniach popyt zdoła się utrzymać może dojść do wzrostu w okolice historycznego maksimum 3588. Z drugiej strony dopiero spadek poniżej 3300, a w konsekwencji przebicie wsparcia 3200 wyhamowałoby presję kupujących.

Kurs S&P 500 na interwale tygodniowym, tradingview
Kurs S&P 500 na interwale tygodniowym, tradingview

Zobacz również:Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here