Naga MarketsEuro Stoxx 50 i FTSE 100 w dół. Administracja Trumpa planuje taryfy na towary z UE i UKPomimo recesji jaką wywołała pandemia koronawirusa, Stany Zjednoczone nie próżnują w kwestiach handlowych. Do osiągnięcia swoich celów rozważają wykorzystanie taryf na europejskie towary warte 3,1 mln USD. Przedstawiciel handlowy USA opublikował wczoraj komunikat o potencjalnych nowych taryfach na towary z UE i UK, a także podniesieniu niektórych już ustanowionych. Indeks Euro Stoxx 50 oraz brytyjski FTSE 100 tracą po tych doniesieniach.

  • Stany Zjednoczone chcą nałożyć towary na import z UE i UK
  • USA nadal zamierza stosować tzw. “odwet karuzelowy”
  • UE odpowie sankcjami, jeśli USA nie wrócą do rozmów ugodowych

Taryfy na eksport z UE i UK warty 3,1 mld USD

Z podanego oficjalnie komunikatu przedstawiciela handlowego USA wynika, że ten chce narzucić taryfy na poniższe towary eksportowane z Europy:

  • oliwki,
  • piwo,
  • dżin,
  • samochody ciężarowe.

Zgodnie z oświadczeniem, Distilled Spirits Council w USA stwierdziła, że ​​sprzeciwia się wszelkim dodatkowym taryfom na alkohole, które „eskalują napięcia handlowe na Atlantyku i dodatkowo zagrażają amerykańskim firmom i etatom w hotelarstwie i tak znajdującym się już pod presją z powodu COVID-19”.

To jednak nie wszystko. Administracja Trumpa ma bowiem jeszcze w planach podniesienie obecnych ceł na niektóre towary, w tym samoloty, sery i jogurty. Ponadto, w zawiadomieniu przypomniano, że USA może nadal stosować tzw. “odwet karuzelowy”, gdzie taryfy okresowo przesuwane są na różne grupy towarów.

Jak powiedział główny przedstawiciel handlowy USA Robert Lighthizer, celem zwiększenia taryf jest przekonanie UE do ugody. Stany Zjednoczone i UE toczą bowiem walkę w Światowej Organizacji Handlu (WTO) ws. nielegalnych subwencji dla Airbusa i Boeinga.

Unijny komisarz ds handlu Phil Hogan powiedział, że UE odpowie odwetem i narzuci własne sankcje, jeśli Stany Zjednoczone nie wrócą do rozmów o ugodzie, z których wycofały się w ostatnich tygodniach.

Euro Stoxx 50 i FTSE 100 notują dziś straty 

Notowania indeksu Euro Stoxx 50 i brytyjskiego FTSE 100 tracą dziś odpowiednio 1,07 proc. oraz 1,76 proc. Spadki nie są duże, jednakże w przypadku brytyjskiego indeksu zniesione zostały wzrosty z trzech poprzednich sesji.

Ja na tym instrumencie handluję u brokera XM, który posiada w swojej ofercie ponad 1000 instrumentów finansowych. Sprawdź warunki brokera.
Wykres dzienny (od lewej) FTSE 100 oraz Euro Stoxx 50

Wojna handlowa między USA a UE i UK może zaszkodzić rynkom, które próbują odrabiać straty po koronawirusowej wyprzedaży.

Autor poleca równieżConotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here