Naga MarketsJednym z najważniejszych wydarzeń piątkowej sesji bez wątpienia była zaplanowana na godzinę 13:30 publikacja wstępnego wyniku dynamiki Produktu Krajowego w Stanach Zjednoczonych. Wskaźnik ten obrazuje wartość rynkową wszystkich wytworzonych dóbr i usług w gospodarce przez określony czas. W tym konkretnym przypadku mówmy o raporcie za trzeci kwartał br.

  • Amerykańskie PKB wzrosło w trzecim kwartale o 33,1% po rekordowym spadku kwartał wcześniej
  • Jednak według prognoz ostatni kwartał roku przyniesie jedynie 4,5% wzrost

Gospodarka USA rośnie o 33,1% w III kw. 2020 r.

Pandemia nie oszczędziła Stanów Zjednoczonych, które musiały zmierzyć z olbrzymią recesja w drugim kwartale 2020 roku wynoszącą -31,4% PKB kw./kw.

Jednak Amerykańskie Biuro Analiz Ekonomicznych we wstępnych danych podało, że gospodarka w III kwartale 2020 roku równie silnie odbiła i urosła aż o 33,1%. Prognozy rynkowe zakładały wzrost na poziomie 31,0%. To świetna informacja, gdyż ostatnio obawiano się o trwałe spowolnienie w amerykańskiej gospodarce wynikające z negatywnych skutków pandemii.

Zdaniem ekspertów nie należy przepełniać się optymizmem po jednym solidnym odczycie. Ponownie rosnąca liczba zachorowań na COVID-19, a w ich skutek kolejne lockdowny doprowadzą do powstrzymania ożywienia gospodarczego, a na koniec 2020 roku PKB będzie znajdowało się ponad 2% poniżej swojego poziomu z końca czwartego kwartału 2019 roku.

– Obecnie prognozujemy w czwartym kwartale wzrost PKB w ujęciu rocznym o 4,5%. Biorąc pod uwagę potencjalny wpływ na zdrowie i gospodarkę gwałtownego wzrostu zachorowań na COVID w stylu europejskim i perspektywę słabszego wzrostu dochodów, ryzyko wydaje się być coraz bardziej przekrzywione na niekorzyść – piszą ekonomiści ING Banku.

Publikacja zmiany w poziomie PKB zwykle wiąże się z sporymi emocjami. Jest on bowiem jednym z najlepszych wskaźników opisujących bieżącą kondycję gospodarki. Wysoki wzrost gospodarczy (wzrost wskaźnika PKB) jest wynikiem wysokiej konsumpcji podmiotów gospodarczych (również gospodarstw domowych) co z kolei przekłada się na wysokie zyski krajowych przedsiębiorstw. Te z kolei mogą przeznaczyć część zysków na dalszą konsumpcję, lub zainwestować pozyskane środki. Inwestycje napędzają rynki finansowe – obserwujemy wówczas wzrost cen akcji oraz spadek rentowności obligacji.

Plus500

Jak reaguje kurs dolara (USD)?

W pierwszej minucie po odczycie danych PKB, kurs dolara do euro wzrósł o kilka pipsów i chwilę później ruch ten jest kontynuowany. Para walutowa odbija od poziomu wsparcia 1,17 po wcześniejszym jego naruszeniu. Jeśli sprzedający zdołają go przebić otworzy to drogę do wrześniowego dołka 1,1612.

Kurs EURUSD na interwale jednominutowym, tradingview
Kurs EURUSD na interwale jednominutowym, tradingview


Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here