Naga MarketsPunktualnie o godzinie 15:45 i 16:00 rynki poznały wynilki amerykańskiego wskaźnika PMI obrazującego aktywność sektora przemysłowego w Stanach Zjednoczonych – pierwszy publikował instytut IHS Markit, drugi natomiast ISM. Jak zwykle w tym przypadku dla spekulantów zdecydowanie większe znaczenie ma ten drugi.


Dobry wynik PMI

Zgodnie z raportem IHS Markit, wskaźnik PMI dla sektora przemysłu wyniósł w miesiącu sierpień 54,7. Jest to wynik nieco lepszy od oczekiwań i poprzedniego odczytu, które były na poziomie 54,5.

– Producenci zgłosili najmniejszy wzrost produkcji przez ostatni rok, co sugeruje, że wzrost produkcji może być tak słaby, jak odczyt 0,2% w trzecim kwartale. Eksport pozostaje kluczowym źródłem słabości dla producentów, zamówienia zagraniczne ledwo rosną w sierpniu. Najsilniejszy wzrost obserwuje się w przypadku konsumentów przedsiębiorstw, co odzwierciedla silny popyt krajowy. Dla producentów dóbr, księgi zamówień są archiwizowane w tempie nieprzekraczającym dziesięć lat. Maleje również presja inflacyjna – komentuje Chris Williamson z IHS Markit.

ISM pozytywnie zaskakuje

Z kolei istotniejszy wskaźnik ISM dla przemysłu przerósł wszelkie oczekiwania inwestorów. Bieżący odczyt wyniósł aż 61,3. Oczekiwania plasowały się na poziomie 57,6, a poprzednie wskazanie wynosiło 58,1. Warto zauważyć, iż dzisiejszy odczyt jest najlepszym od prawie 40 lat!

Jak reaguje USD?

Na wiadomość o rekordowo dobrym wskazaniu ISM dla przemysłu dolar amerykański umocnił się w stosunku do jena japońskiego. W pierwszej minucie dolar zyskał 10 pips i obecnie oscyluje wokół poziomu 111.40. Pozytywna struktura pivotowa może wspomóc dalsze umacnianie dolara. Dzienny pivot (111.05) wypada nieco powyżej psychologicznego poziomu 111.00, a miesięczny pivot znajduje się na poziomie 111.01. Najbliższym poziomem wsparcia jest 111.25, nieco niżej mieści się tygodniowy pivot (111.20). Z drugiej strony pierwszy opór wypada w okolicach 111.63, następny 111.90 oraz psychologiczny poziom 112.00.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here