Naga MarketsRząd USA rozpoczął rok fiskalny 2021 z deficytem budżetowym w październiku w wysokości 284 miliardów dolarów (1,08 biliona złotych), tym samym ustanawiając nowy rekord. Jak podał Amerykański Departament Skarbu, wydatki związane z krajowym lockdownem gwałtownie wzrosły w porównaniu z rokiem wcześniej, a jednocześnie silnie spadły dochody. Dolar zaczyna piątkową sesję od spadku, a jego indeks oscyluje poniżej 93,0.

  • Deficyt w poprzednim miesiącu wyniósł o 111% więcej niż w październiku 2019 r.
  • Całoroczny rekordowy deficyt to aż 3,132 bln USD w roku podatkowym 2020
  • Dochody federalne USA w październiku spadły o 3% do 238 miliardów dolarów

Kongres w impasie. Senat chce pomocy w wysokości 500 mld USD, Izba aż 2,2 bln USD

Deficyt w poprzednim miesiącu wyniósł o 111% więcej niż w październiku 2019 r. (134 mld USD) i 61% więcej niż ostatni rekord z października, wynoszący 176 mld USD w 2009 r., zanotowany podczas kryzysu finansowego i recesji.

Całoroczny rekordowy deficyt to aż 3,132 bln USD w roku podatkowym 2020, który zakończył się 30 września, ponad trzykrotnie przekroczył ubiegłoroczny deficyt. Urzędnicy skarbu stwierdzili, że deficyt w 2020 r. został częściowo ograniczony przez znacznie niższe wydatki i wyższe wpływy w pierwszych miesiącach tego roku fiskalnego, zanim pandemia zamknęła znaczną część gospodarki w marcu.

Tegoroczny deficyt budżetowy może osiągnąć od 1,5 do 2 bilionów dolarów, jeśli Kongres nie przyjmie kolejnej ustawy o wydatkach – powiedział Marc Goldwein, wiceprzewodniczący Komitetu ds. Odpowiedzialnego Budżetu Federalnego.

Przed lockdownem Stany Zjednoczone były na dobrej drodze do deficytu 1 biliona dolarów w roku fiskalnym 2021.

Istnieje duże ryzyko, że wrócimy do starej, niezrównoważonej ścieżki deficytu, na której byliśmy – dodał Goldwein.

W jego ocenie CRFB, grupa nadzorująca budżet, opowiada się za dodatkowymi ukierunkowanymi wydatkami na utrzymanie pracowników w dotkniętych kryzysem sektorach, co powinno mieć pozytywny wpływ na wzrost gospodarczy i dochody federalne.

Kongres pozostaje w impasie w dyskusjach na temat możliwej dalszej pomocy, ponieważ republikański przywódca Senatu Mitch McConnell opowiedział się za pakietem o wartości 500 miliardów dolarów, znacznie mniejszym niż 2,2 bln dolarów wydatków, o które zabiegała przewodnicząca Izby Demokratycznej Nancy Pelosi.

Jednocześnie dochody federalne USA w październiku spadły o 3% do 238 miliardów dolarów, głównie z powodu niższych wpływów wynikających z obniżonego poziomu zatrudnienia oraz tymczasowego odroczenia podatków na ubezpieczenie zdrowotne i ubezpieczenia społeczne nakazane przez prezydenta Donalda Trumpa.

Plus500

Dolar (USD) koryguje w piątek tygodniowe odbicie

Indeks dolara (DXY) spada na początku ostatniej w tym tygodniu sesji oscylując poniżej poziomu 93,0. Po ponownym odbiciu od wieloletniej wzrostowej linii trendu impet wyhamowuje pod koniec tygodnia. Jeśli w przyszłym tygodniu aprecjacja amerykańskiej waluty nie będzie kontynuowana istnieje duże ryzyko przebicia linii trendu, co wywołałoby silny impuls z celem na minima z 2018 roku w okolicach 88,25. Z drugiej strony dopiero wzrost powyżej lokalnego oporu 94,65 wyhamowałby presję sprzedających.

Kurs DXY na interwale dziennym, tradingview
Kurs DXY na interwale dziennym, tradingview

Zobacz również:Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here