Naga MarketsStatua wolności na tle zachodzącego słońcaEksperci z dużych banków inwestycyjnych Societé Generale, UBS, Citibanku oraz Commerzbanku komentują aktualną politykę monetarną Rezerwy Federalnej oraz jej wpływ na notowania dolara amerykańskiego. W ich ocenie niedawna inwersja krzywej rentowności obligacji amerykańskich oznacza, że wystąpienie recesji w USA w przyszłym roku jest wysoce prawdopodobne.


Societé Generale: Recesja w USA w 2020 r. nie powinna być niespodzianką

Zespół analityków Societé Generale sugeruje, że niedawne odwrócenie krzywej dochodowości nadal jest przedmiotem gorących dyskusji w branży. W ich ocenie krzywa musi być „właściwie” odwrócona, aby być wskaźnikiem recesji oraz zauważają, że statystycznie występuje duże opóźnienie o ponad rok, między inwersją, a recesją.

Te artykuły również Cię zainteresują
Zawsze borykamy się z fascynacją gdy nastąpi inwersja, ponieważ odwrócenie krzywej naprawdę mówi nam, że stopy wkrótce osiągną szczyt. To, że zazwyczaj dochodzi do recesji rok po tym, gdy fundusze FED osiągną szczyt nie jest niczym odkrywczym – napisano w raporcie.

Eksperci zauważają również, że kontrakty terminowe Fed Funds wyceniają zerowe prawdopodobieństwo podwyżki stóp w przyszłym roku i prawie 80% szansy na cięcie. Taki stan rzeczy oznacza, że inwestorzy na całym świecie nie powinni być zaskoczeni recesją w 2020 r. ani też nie powinni oczekiwać, że rynki będą się pozycjonowały pod recesję z tak dużym wyprzedzeniem.

UBS: Rynki chcą więcej od amerykańskiego FEDu

Zespół analityczny Union Bank of Switzerland sugeruje, że po tym, jak amerykańska Rezerwa Federalna wydała kolejną gołębią rekomendację dla dalszej polityki monetarnej, rynki wydają się oczekiwać znacznie więcej. Analitycy wskazują, że na zeszłotygodniowym posiedzeniu FED zaktualizowany rozkład „kropek” (uczestnicy FOMC wskazują na jakim poziomie będą stopy na koniec każdego roku kalendarzowego) wykazał znaczące obniżenie.

Eksperci z UBS zauważają, że członkowie FEDu nie spodziewają się obecnie podwyżek w 2019 r. w porównaniu z dwoma podwyżkami pokazanymi na wykresie punktowym w grudniu. FED potwierdził również, że dokończy redukcję w bilansie do września (wcześniejsze oczekiwania wypadały na marzec).

Przewodniczący FED Jerome Powell stwierdził na konferencji prasowej, że obecne dane nie wskazują na zmianę kursu polityki, choć rynki wyceniają obniżkę. Gwałtowny spadek S&P 500 pod koniec ubiegłego tygodnia sugeruje, że gołębi FED nie był wystarczający, aby rozwiać obawy o osłabienie wzrostu, które leży u podstaw zmiany polityki – napisano w raporcie.

Zobacz również: FED: Taktyka „pożyjemy, zobaczymy” najlepszym rozwiązaniem dla polityki pieniężnej

Citibank: Słabość dolara (USD) jest spowodowana wstrzymaniem podwyżek przez FED

Analitycy Citibanku sugerują, że słabszy dolar amerykański jest jednym ze skutków wstrzymania podwyżek stóp procentowych przez FED. Eksperci z Citibanku w dalszym ciągu oczekują słabszego dolara, a zasadniczą przyczyną jest konwergencja między USA i innymi gospodarkami, ponieważ różnica rentowności kurczy się, a inwestorzy szukają możliwości inwestowania poza Stanami Zjednoczonymi.

Ponadto, w zależności od wpływu spowolnienia gospodarczego w Stanach Zjednoczonych i na całym świecie na inne klasy aktywów, waluty takie jak jen (JPY) i frank (CHF) mogą ulec silnej aprecjacji, gdyż możliwy jest duży popyt ze strony inwestorów poszukujących „bezpiecznych przystani”.

Należy jednak pamiętać, że w krótkim czasie euro (EUR) i funt (GBP) mają swoje własne problemy, więc chociaż nasi analitycy są pozytywnie nastawieni do obu tych walut w perspektywie 6-12 miesięcy, to w krótkim okresie mogą nie być w stanie w pełni skorzystać z gołębiego FEDu – uważają analitycy Citibanku.

Kurs funta (GBP) wzrośnie do dolara (USD)? – Commerzbank

Karen Jones, analityk w Commerzbanku sugeruje, że nadal faworyzują pozycje długie dla pary GBP/USD po tym, jak notowania odbiły się od średniej MA55 (kolor czerwony) i MA200 (kolor zielony) w okolicach poziomu 1,2980.

Rynek niedawno zakwestionował szczyt z lipca 2018 r. 1,3363, docierając do 1,3382 po czym nastąpił impuls spadkowy. Pod warunkiem, że spadki będą utrzymywać notowania powyżej średniej MA200, naszym głównym celem pozostaje poziom 1,3563, gdzie przebiega średnia MA200 na interwale tygodniowym – wskazała Jones.

Poniżej MA200 na interwale D1, kolejne wsparcie znajduje się w strefie 1,2895 – 1,2900. Strefa ta chroni ważne minimum z lutego na poziomie 1,2772 – podsumowano w raporcie.

Zobacz również: Spowolnienie w USA i strefie euro, dalszy kurs EUR/USD – prognozy dużych banków

USA: Recesja w przyszłym roku, słaby dolar i polityka FED – prognozy dużych banków
Eksperci z Commerzbanku pozostają pro-wzrostowi dopóki cena utrzymuje się powyżej średniej MA200 (kolor zielony)


Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here