Naga MarketsUSA: Przemysłowy PMI w dół, usługowy w górę. Kurs dolara (USDJPY) zyskuje po publikacjiO godzinie 15:45 poznaliśmy istotne podczas dzisiejszej sesji dane makroekonomiczne ze Stanów Zjednoczonych. IHS Markit opublikował wstępne dane dotyczące wskaźnika PMI obrazującego aktywność sektora usług oraz przemysłu za miesiąc grudzień.


Przemysłowy wskaźnik PMI na dwumiesięcznym dołku

Grudniowe odczyty wskaźnika PMI zasygnalizowały niewielką ogólną poprawę warunków biznesowych w sektorze produkcyjnym Stanów Zjednoczonych. Sezonowo dostosowany, przemysłowy indeks PMI uplasował się na poziomie 52,5, a zatem był nieznacznie niższy od wyniku z listopada (52,6), a także znalazł się powyżej neutralnego progu 50,0. Tym samym, był to rezultat najniższy od dwóch miesięcy. Niemniej ogólna poprawa warunków pracy była jedną z największych w 2019 r.

Wzrostowi sektora produkcyjnego sprzyjały dalsze wzrosty produkcji i nowe zamówienia, przy czym wzrost tych drugiego pozostał ogólnie solidny. Chociaż stopy wzrostu w każdym przypadku uległy zmniejszeniu, wzrost pozostał silniejszy niż dało się zaobserwować wcześniej w tym roku.

Z kolei w przypadku usługowego PMI, wstępne dane plasują wskaźnik w grudniu na poziomie 52,2, wobec 51,6 w listopadzie. Mimo, że wzrost nie jest znaczny, to i tak sygnalizuje najszybszy wzrost sektora usług od lipca br.

Raport PMI skomentował Chris Williamson z IHS Markit:
„Ankiety przynoszą pożądane oznaki świadczące o tym, że gospodarka kontynuuje odzyskiwanie dynamiki wzrostu, gdy 2019 zbliża się do końca, a perspektywy stają się jeszcze lepsze, co podsyca nadzieje na dobry początek roku 2020. Aktywność biznesowa, portfel zamówień i wzrost miejsc pracy przyspieszyły i w grudniu znalazły się na pięciomiesięcznych maksimach, napędzane przez rosnącą sprzedaż krajową i dalsze oznaki ożywienia zamówień eksportowych.

„Grudniowa ekspansja była spowodowana poprawą wydajności sektora usług, któremu towarzyszył kolejny miesiąc stałego wzrostu produkcji. Co zachęcające, oczekiwania na aktywność w nadchodzącym roku wzrosły w obu sektorach, by osiągnąć najwyższy poziom od czerwca, co sugeruje, że ekspansja będzie nabierać tempa, gdy zbliżamy się do Nowego Roku. Optymizm odzwierciedlał zmniejszone obawy o wojny handlowe i korzystniejsze warunki finansowe.

“Jest jednak zastrzeżenie odnośnie tych dobrych wiadomości, ponieważ ogólny wskaźnik ekspansji gospodarczej zasygnalizowany przez ankiety pozostaje znacznie poniżej tego, który obserwowano w tym samym czasie roku ubiegłego, proporcjonalnie do wzrostu PKB w rocznym tempie nieco ponad 1,5%. Co jednak ważne, pozytywne oznaki poprawy pomagają odeprzeć ryzyko recesji i powinny powstrzymać Fed w nadchodzących miesiącach. Tendencja wzrostowa w ankietach potwierdza nasze oczekiwania, że ​​gospodarka USA będzie na dobrej drodze do kolejnego roku potencjalnego wzrostu PKB o około 2,2% w 2020 r.”

Sytuacja techniczna na USDJPY

Na dane z godziny 15:45, para walutowa USD/JPY zareagowała umocnieniem. Kurs dolara wzniósł się na nowe maksima w tym tygodniu, a kontynuacja wzrostów może prowadzić notowania do oporu przy 109,70, gdzie także znajdują się maksima z piątku br. Jako, że cena wciąż pozostaje w zakresie ostatniej sesji minionego tygodnia, lokalne wsparcie znajdziemy w okolicach 109,20.

Ja na tym instrumencie handluję u brokera XM, który posiada w swojej ofercie ponad 1000 instrumentów finansowych>>

Wykres 30-minutowy pary walutowej USDJPY - 16.12.2019 r.
Wykres 30-minutowy pary walutowej USDJPY – 16.12.2019 r.


Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here