Naga MarketsUSA przejmie bitcoina. Decyzja chin dot. wydobycia BTC zmieni całą branżęWielu inwestorów na rynku bitcoina i powiązanych kryptowalut weszło w II kwartał czując się jak rekiny rynku, ale po jego zakończeniu nastroje z całą pewnością nie są już tak dobre. Ochłodzenie rynku BTC i altcoinów wydaje się być spowodowane wieloma czynnikami, ale przede wszystkim znaczącymi działaniami rządu chińskiego, któremu udało się skutecznie wstrzymać wydobycie kryptowalut w wielu lokalnych prowincjach. To zmusza górników znajdujących się w tych regionach albo do upłynnienia swojego sprzętu wydobywczego, lub do przeniesienia operacji do bardziej przyjaznych jurysdykcji.

  • Chiny zmusiły wielu górników BTC do zaprzestania działalności, w tym niektórych z największych operatorów.
  • Wskaźnik haszowania bitcoina spadł do poziomu niewidzianego od 2019 roku, ale wydaje się prawdopodobne, że odbije się w III kwartale.
  • Usunięcie tak znacznych mocy produkcyjnych jest korzystne dla pozostałych górników kontynuujących działalność.
  • Dostawcy sprzętu BTC powinni ucierpieć z powodu zmniejszonego popytu na maszyny górnicze i silnego rynku używanych podzespołów, z których oba powinny wywierać presję na rynkowe marże.
  • Duże północnoamerykańskie firmy wydobywcze z dostępem do czystej energii nadal wydają się być najlepszymi inwestycjami w tej klasie w obecnym cyklu rynkowym
  • Więcej podobnych i ciekawych artykułów znajdziesz na stronie głównej Comparic.pl

Bitcoin mining w Chinach zablokowany. Co zrobią górnicy BTC?

Analityk rynków kryptowalutowych oraz konsultant podmiotów działających w branży cyfrowych aktywów, Zvi Bar, w swoim najnowszym artykule ocenia jak działania chińskiego rzędu wpłyną na rynek wydobycia BTCJedna decyzja chińskiego rządu spowodowała, że Chiny nagle przestały być głównym graczem na mapie wydobycia bitcoina, wpływając jednocześnie nagłe załamanie się mocy haszowania sieci BTC. Kraj Środka odpowiadał za ponad połowę całkowitej mocy wykorzystywanej do wydobycia nowych kryptowalut, a po obecnych zmianach regulacyjnych na pierwsze miejsce wysuwają się Stany Zjednoczone.

– Wraz z przesunięciem sprzętu górniczego do trybu offline, spadek ten powinien się złagodzić i odwrócić. Duża część tej pojemności zostanie prawdopodobnie wchłonięta przez istniejące jurysdykcje i firmy, które już mają wzmożoną ekspozycję na wydobycie bitcoina. Ponadto, przemieszczenie tworzy zmniejszenie popytu na sprzęt górniczy w Chinach, a także skok w dostępnej podaży niedawno zakupionego sprzętu dostępnego po obniżonej cenie. To jest złe dla producentów – komentuje Zvi Bar.

Jak wynika z danych blockchain.com w bieżącym tygodniu łączny hash rate sieci pogłębił dołki i spadł na najniższe poziomy od końca 2019 roku, do poziomu 84,79 mln terahaszy (TH/s), z rekordowego pułapu ponad 180 mln terahaszy obserwowanego jeszcze w połowie maja.

Źródło: Blockchain.com

Nie jest jasne, jak długo potrwa proces stabilizowania się rynku. Co więcej, chiński rząd prawdopodobnie albo będzie kontynuował swoją obecną politykę ograniczania operacji w poszczególnych regionach, albo przedstawi aktualizację dozwolonych działań, przez co hash rate będzie nadal odpływał z lokalnego rynku.

– Niektóre jurysdykcje są bardziej przyjazne niż inne, jeśli chodzi o bitcoina i związane z nim operacje wydobywcze. W Stanach Zjednoczonych, różne stany z tanią i/lub odnawialną energią przyciągnęły górnictwo. W Kanadzie, prowincja Quebec ma dostęp do taniej energii hydroelektrycznej, a kilku górników już zapowiedziało przenosiny w tamtym kierunku. Argentyna i jej tani gaz ziemny również przyciągają górnictwo BTC. Istnieje potencjał, że te jurysdykcje mogą zmienić swoje nastawienie do bitcoina i jego wydobycia. Prawa własności i rządy prawa powinny zostać uznane za ważne czynniki w przyszłości podczas wyboru miejsca zakładania kopalni kryptowalutowej – dodaje Bar.

Czytaj również: Bitcoin mining najbardziej zrównoważoną energetycznie branżą na świecie, twierdzi rada górników BTC

Bitcoin z Chin do Kazachstanu, czyli gdzie trafią kryptowalutowe koparki

Jest prawdopodobne, że znaczna część wysiedlonych chińskich górników BTC ostatecznie przeniesie się do Kazachstanu, który ma dostęp do taniej energii i stał się jedną z największych jurysdykcji wydobycia bitcoina, za Chinami, Stanami Zjednoczonymi i Rosją. Kazachstan jest również stosunkowo wygodnym miejscem do przemieszczania się z Chin. Innymi możliwymi bliskimi beneficjentami tej migracji mogą być Malezja i Iran, z których oba goszczą górników BTC.

Zgodnie ze statystykami z 2020 roku, Chiny odpowiadały za 65% światowego hash rate. USA znajdowały się na drugim miejscu z udziałem na poziomie zaledwie 7,2%. Czołówkę uzupełniają wspomniane powyżej Rosja, Kazachstan, Malezja oraz Iran. Szczątkowe ilości hash rate pochodzą również z Kanady, Niemiec, Norwegii i Wenezueli:

Źródło: Statista

Jak na razie, istniejący operatorzy mogą skorzystać z dosłownej próżni u włądzy. Ich obecna wydajność będzie prawdopodobnie lepsza niż oczekiwano, a koszt zwiększenia mocy powinien spaść. Wielu z nich próbuje również strategii zrównoważonego rozwoju pod względem emisji dwutlenku węgla, aby uniknąć przyszłej kontroli środowiskowej, a także ciągłej pogoni za najlepszymi lokalizacjami do pozyskiwania energii.

Zobacz również: Aż 40% chińskich kopalni BTC jest zasilanych węglem

Riot Blockchain i inni górnicy notowania na Wall Street krótkoterminowymi zwyzięzcami

Górnicy BTC, którzy nie zostali wysiedleni i nie przerwali operacji, będą teraz kontrolować bardziej znaczący udział w sieci, co powinno skutkować większą ilością wydobywanych monet. Wzrost zdolności produkcyjnych będzie prawdopodobnie większy niż ostatni spadek ceny bitcoina, co oznacza, że górnicy mogą nadal albo trzymać, albo natychmiast sprzedać nowo wydobyte BTC z lepszą marżą niż miałoby to miejsce w dotychczasowych warunkach. Sytuacja prawdopodobnie powróci do równowagi w ciągu kilku miesięcy, ale ta różnica może być znacząca.

– Najbardziej widocznymi krótkoterminowymi zwycięzcami tej sytuacji, którzy są również notowani na amerykańskim rynku akcji, są spółki Riot Blockchain (RIOT), Marathon Digital Holdings (MARA) i Bitfarms (BITF). RIOT i MARA prowadzą działalność krajową. Operacje wydobywcze BITF znajdują się w kanadyjskim Quebecu, a firma niedawno ogłosiła plany dywersyfikacji na Argentynę – wyjaśnia analityk.

Akcje RIOT (granatowe), MARA (pomarańczowe) i BITF (jasnoniebieskie). Źródło: Tradingview.com

Dobrym przykładem dużej niewiadomej w tej chwili byłoby Bit Digital (BTBT) gdzie wydaje się, że około trzy czwarte zdolności wydobywczej firmy znajdowało się w dotkniętych ograniczeniami regionach Chin. Oczekuje się, że część z tych wypartych mocy zostanie przeniesiona do Teksasu. BTBT niedawno tweetował, że wydobył 588,71 bitcoinów w czerwcu, co wskazuje na silną i lepszą wydajność miesięczną. Niestety, nie ma zbyt dużego wglądu w obecną zdolność produkcyjną ich sieci.

BTBT musi teraz szybko przenieść maszyny górnicze z regionów objętych restrykcjami w Chinach. W lipcu firma prawdopodobnie odnotuje znaczny spadek wydajności. Co ważniejsze, każde znaczące opóźnienie w dotarciu tych maszyn do nowej jurysdykcji może wywołać pytania o ich posiadanie i kontrolę. To samo dotyczy wszystkich innych poszkodowanych chińskich górników, którzy nie dokonają szybkiej zmiany lokalizacji swojego sprzętu.

Akcje BTBT na Wall Street stopniowo tracą i obecnie są najtańsze od końca 2020 roku. Źródło: Tradingview.com

W kryptowaluty możesz inwestować między innymi z brokerem Plus500. Załóż darmowe konto i zacznij trading jeszcze dzisiaj! 

CHCĘ HANDLOWAĆ KRYPTOWALUTAMI

Rynek wydobycia BTC czekają ważne zmiany – podsumowanie

Zredukowanie przez Chiny znacznej części całkowitej mocy wydobywczej bitcoina jest znaczącym wydarzeniem, którego efekty będą miały długofalowy wpływ na branżę. Do czasu zakończenia całego procesu, dostawcy sprzętu górniczego prawdopodobnie będą utrzymywać zmniejszony popyt i słabszą siłę cenową. Podobnie, to przemieszczenie może ujawnić ukryte problemy w niektórych z dotkniętych ograniczeniami chińskich podmiotów górniczych.

– Ten wstrząs podkreśla również znaczenie dywersyfikacji jurysdykcji. Kilka krajów na całym świecie rozwija działalność związaną z bitcoinem i kryptowalutami, ale ich stosunek do nowej klasy aktywów nie jest identyczny. Podobnie, prawa własności będą się różnić, a tam gdzie ich brakuje, zmiana nastawienia może stać się materialna – podsumowuje Bar.

Ten ostatni atak regulacyjny na sieć Bitcoina jest znaczący, ale nie wydaje się w żaden sposób śmiertelny. Sieć prawdopodobnie odbije się w bardziej trwały sposób, jak to ma w zwyczaju. Publicznie notowani górnicy ze znaczną częścią swojej mocy wydobywczej w Ameryce Północnej i jurysdykcjach przyjaznych BTC są prawdopodobnymi, głównymi beneficjentami całego zamieszania.

Autor poleca również:

Zobacz inne, najczęściej szukane dzisiaj frazy: broker forex | gpw spółki | akcje orlen | akcje pgnig prognozy | lpp akcje | notowania kghm | akcję lotos |Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

Poprzedni artykułDolarowy bilans tygodnia. Odbicie euro, słabość złotego – Świat walut Marka Rogalskiego
Następny artykułCzy Warren Buffett przyjmie nowy zakład? Ted Seides jest już gotowy na rundę drugą
Arkadiusz Jóźwiak redaktor Comparic.pl
Education Team Manager Comparic.pl. Autor licznych webinarów i felietonów oraz tekstów edukacyjnych poruszających szeroką tematykę inwestycyjną począwszy od psychologii a na analizie technicznej i fundamentalnej skończywszy. Jako menadżer działu edukacji w Comparic Media Group wykorzystuje wykształcenie pedagogiczne i stawia ogromny nacisk na prostotę przekazywanych informacji i wiedzy. Skrupulatność i konsekwencja w działaniu zostały docenione przez wielu traderów i inwestorów, co skutkowało m.in. nominacją w konkursie organizowanym przez fundację Invest Cuffs w kategorii Dziennikarz Roku 2019. Jego artykuły znaleźć można również w magazynach FxMag oraz I Love Crypto, gdzie prowadzi swoją stałą rubrykę. To także prelegent podczas licznych konferencji m.in. Festiwalu Inteligencji Finansowej, Seminarium XM w Warszawie czy Expo Invest Cuffs. Członek Rady Nexusów przyznającej wyróżnienia osobom i podmiotom, które w największym stopniu przyczyniają się do rozwoju branży blockchain i kryptowalut a także twórca i główny prowadzący cotygodniowych, niedzielnych odpraw traderów, w których regularnie uczestniczy kilkaset osób oraz analityk kryptowalutowy w serwisie Krypto Raport.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here