Naga MarketsByły szef Commodity Futures Trading Commission USA uważa, że ​​rząd musi zdigitalizować dolara i odebrać władzę bankom centralnym.

W wypowiedzi dla Wall Street Journal z 15 października J. Christopher Giancarlo, były przewodniczący Commodity Futures Trading Commission (CFTC), argumentował, że dolar może stracić swój status w przyszłości. Wynika to szczególnie z faktu, że inne kraje wprowadzają waluty cyfrowe. Argumentował, że odpowiedzią jest stworzenie nowej formy dolara.

„Proponuję dolara cyfrowego – sankcjonowanego przez rządowy protokół blockchain, stworzony i utrzymywany przez niezależną grupę pozarządową, ale administrowany przez banki i inne zaufane organizacje płatnicze” – wyjaśnił.

Giancarlo kontynuował:

„Środki pieniężne wprowadzone do systemu byłyby wymieniane na cyfrowe dolary amerykańskie na blockchainie, przy czym środki pieniężne byłyby przechowywane na specjalnych rachunkach powierniczych prowadzonych przez Rezerwę Federalną”.

Jak bardzo zdecentralizowany ma być dolar USA?

Choć sam powstrzymuje się od jasnego od stwierdzenia, że ​​banki centralne powinny stracić zdolność kontrolowania walut narodowych, Giancarlo twierdzi jednak, że unikając waluty cyfrowej, Stany Zjednoczone osłabią atrakcyjność dolara. Ostrzegł:

Znaczące podmioty, w tym banki centralne i platformy mediów społecznościowych, mogą wprowadzać nowe waluty w ciągu najbliższych kilku lat. W miarę rozwoju sieci mogą one ostatecznie zniszczyć status dolara jako najpopularniejszej waluty na rynku międzynarodowym”.

Giancarlo porównał potencjalny spadek wartości dolara do utraty mocy funta szterlinga po II wojnie światowej.

Teoria ta brzmi jakby wypowiedział ją zwolennik bitcoina (BTC), a nie urzędnik USA. W książce „The Bitcoin Standard” jej autor Saifedean Ammous również zauważa, że ​​globalne rezerwowe waluty przychodzą i odchodzą w regularnych odstępach czasu. Jednak dla Ammousa jest to spowodowane złym traktowaniem waluty przez rząd, w tym jawnym wtrącaniem się w jej emisję i wartość. Twierdzi, że pozostawienie standardu złota, gwarantowało pewny los współczesnych walut fiducjarskich, w tym dolara.

Jak w międzyczasie poinformowały już media, Giancarlo powiedział wcześniej, że oczekuje, że 2019 r. stanie się punktem wyjścia dla uzgodnionego międzynarodowego nowego ładu. Czy faktycznie dolarowi grozi upadek? Z może urzędnik przesadza? Przekonamy się zapewne w ciągu kilku lat.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here