Naga MarketsKurs dolara (EUR/USD) traci mimo 1,7 mln nowych miejsc pracy w USANajważniejszą informacją piątkowej sesji była niewątpliwie publikacja raportu z amerykańskiego rynku pracy autorstwa BLS. Po wzroście o rekordowe 4,8 mln etatów w sektorze pozarolniczym (NFP) w czerwcu 2020 r., w raporcie lipcowym ekonomiści spodziewali się przedłużenia w poprawie sytuacji gospodarczej i wyniku na poziomie 1,6 miliona, co byłoby pozytywną kontynuacją po najgorszym wyniku w historii w kwietniu. Ostatecznie rezultat okazał się nieco lepszy tym samym przedłużając pozytywne nastroje w USA.

  • W lipcowym w sektorze pozarolniczym USA przybyło 1,763 miejsc pracy
  • Stopa bezrobocia spadła w USA o 0,9 punktu procentowego
  • Kurs dolara silnie zyskuje w pierwszych minutach po odczycie

USA: NFP w lipcu na poziomie +1,763 miliona

Jak wynika z najnowszego raportu amerykańskiego biura pracy (BLS) zmiana zatrudnienia w sektorze pozarolniczym (NFP) w lipcu 2020 roku wyniosła +1,763 mln etatów. Oznacza to, że na przestrzeni minionego miesiąca w samych tylko Stanach Zjednoczonych przybyło +1,763 mln miliona miejsc pracy. To zarazem jeden z największych wzrostów zatrudnienia od początku zbierania tego typu danych.

Te artykuły również Cię zainteresują
Fakt ten sprawił, że stopa bezrobocia spadła o 0,9 punktu procentowego do 10,2 proc. z 11,1 proc. raportowanego jeszcze w lipcu br. Jest to niewątpliwie pocieszenie po tym jak zaledwie trzy miesiące temu zanotowano najwyższą stopę i największy miesięczny wzrost w historii prowadzenia badań.

W raporcie przeczytać możemy, że liczba bezrobotnych spadła o 1,4 miliona do 16,3 milionów. Odzwierciedlając działanie pandemii koronawirusa i wysiłki na rzecz jej powstrzymania, stopa bezrobocia i liczba bezrobotnych wzrosły odpowiednio o 6,7 punktu procentowego i 10,2 milionów od lutego.

Wśród głównych grup pracowników stopa bezrobocia spadła w lipcu dla dorosłych mężczyzn (9,4 procent), dorosłych kobiet (10,5 procent), nastolatków (19,3 procent), białych (9,2 procent) i Azjatów (12,0 procent). Wskaźnik bezrobocia dla Czarnych (14,6 procent) wykazał niewielkie zmiany.

  • NFP: 1,763 miliona, prognoza 1,6 miliona, poprzednio 4,791 miliona (zrewidowano z 4,8 miliona);
  • Stopa bezrobocia: 10,2%, prognoza 10,5%, poprzednio 11,1%;
  • Średnie zarobki godzinowe m/m: 0,2%, prognoza -0,5%, poprzednio -1,3 (zrewidowano z -1,2%);
  • Średnie zarobki godzinowe r/r: 4,8%, prognoza 4,1%, poprzednio 4,9% (zrewidowane z 5,0%).

Dolar umacnia się i chwile później oddaje pola euro

Notowania pary walutowej EUR/USD silnie spadły około 20 pipsów momencie opublikowania danych z amerykańskiego rynku pracy docierając w rejon 1,1802. W kolejnych minutach kurs ponownie wzrósł w okolice sprzed odczytu i obecnie oscyluje przy poziomie 1,1830. Dalsza aprecjacja euro mimo solidnego odczytu jest możliwa w wyniku silnego trendu wzrostowego, który można zaobserwować w ostatnich tygodniach, a wielu ekspertów wskazuje na poziom docelowy 1,20.

Kurs EURUSD na interwale M1, tradingview
Kurs EURUSD na interwale M1, tradingviewConotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here