Naga MarketsKurs dolara (EUR/USD) traci mimo 1,7 mln nowych miejsc pracy w USANajważniejszą informacją piątkowej sesji była niewątpliwie publikacja raportu z amerykańskiego rynku pracy autorstwa BLS. Po wzroście o rekordowe 4,8 mln etatów w sektorze pozarolniczym (NFP) w czerwcu 2020 r., w raporcie lipcowym ekonomiści spodziewali się przedłużenia w poprawie sytuacji gospodarczej i wyniku na poziomie 1,6 miliona, co byłoby pozytywną kontynuacją po najgorszym wyniku w historii w kwietniu. Ostatecznie rezultat okazał się nieco lepszy tym samym przedłużając pozytywne nastroje w USA.

  • W lipcowym w sektorze pozarolniczym USA przybyło 1,763 miejsc pracy
  • Stopa bezrobocia spadła w USA o 0,9 punktu procentowego
  • Kurs dolara silnie zyskuje w pierwszych minutach po odczycie

USA: NFP w lipcu na poziomie +1,763 miliona

Jak wynika z najnowszego raportu amerykańskiego biura pracy (BLS) zmiana zatrudnienia w sektorze pozarolniczym (NFP) w lipcu 2020 roku wyniosła +1,763 mln etatów. Oznacza to, że na przestrzeni minionego miesiąca w samych tylko Stanach Zjednoczonych przybyło +1,763 mln miliona miejsc pracy. To zarazem jeden z największych wzrostów zatrudnienia od początku zbierania tego typu danych.

Fakt ten sprawił, że stopa bezrobocia spadła o 0,9 punktu procentowego do 10,2 proc. z 11,1 proc. raportowanego jeszcze w lipcu br. Jest to niewątpliwie pocieszenie po tym jak zaledwie trzy miesiące temu zanotowano najwyższą stopę i największy miesięczny wzrost w historii prowadzenia badań.

W raporcie przeczytać możemy, że liczba bezrobotnych spadła o 1,4 miliona do 16,3 milionów. Odzwierciedlając działanie pandemii koronawirusa i wysiłki na rzecz jej powstrzymania, stopa bezrobocia i liczba bezrobotnych wzrosły odpowiednio o 6,7 punktu procentowego i 10,2 milionów od lutego.

Wśród głównych grup pracowników stopa bezrobocia spadła w lipcu dla dorosłych mężczyzn (9,4 procent), dorosłych kobiet (10,5 procent), nastolatków (19,3 procent), białych (9,2 procent) i Azjatów (12,0 procent). Wskaźnik bezrobocia dla Czarnych (14,6 procent) wykazał niewielkie zmiany.

  • NFP: 1,763 miliona, prognoza 1,6 miliona, poprzednio 4,791 miliona (zrewidowano z 4,8 miliona);
  • Stopa bezrobocia: 10,2%, prognoza 10,5%, poprzednio 11,1%;
  • Średnie zarobki godzinowe m/m: 0,2%, prognoza -0,5%, poprzednio -1,3 (zrewidowano z -1,2%);
  • Średnie zarobki godzinowe r/r: 4,8%, prognoza 4,1%, poprzednio 4,9% (zrewidowane z 5,0%).

Dolar umacnia się i chwile później oddaje pola euro

Notowania pary walutowej EUR/USD silnie spadły około 20 pipsów momencie opublikowania danych z amerykańskiego rynku pracy docierając w rejon 1,1802. W kolejnych minutach kurs ponownie wzrósł w okolice sprzed odczytu i obecnie oscyluje przy poziomie 1,1830. Dalsza aprecjacja euro mimo solidnego odczytu jest możliwa w wyniku silnego trendu wzrostowego, który można zaobserwować w ostatnich tygodniach, a wielu ekspertów wskazuje na poziom docelowy 1,20.

Kurs EURUSD na interwale M1, tradingview
Kurs EURUSD na interwale M1, tradingview


Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here