Naga MarketsS&P 500 spadnie w tle rekordowo niskich zysków? PKB USA w dół o 35%W najbliższy czwartek w USA ma zostać opublikowany wstępny szacunek realnego PKB za II kwartał. Analitycy CIBC zwracają uwagę, że raport o PKB raczej nie będzie miał znaczącego wpływu na rynki, ponieważ w centrum uwagi pozostaje pandemia i napięcia geopolityczne. Przewidują skurcz aż o -35,9%. Tymczasem eksperci z JP Morgan zauważają, że II kw. może przynieść rekordowo niskie zyski amerykańskich przedsiębiorstw. Indeks S&P 500 konsoliduje na początku nowego tygodnia oscylując nieco powyżej 3200 pkt.

  • Gwałtowne spadki inwestycji przedsiębiorstw, eksportu i inwestycji mieszkaniowych w USA
  • Konsumenci stali się szczególnie ostrożni w drugiej połowie czerwca, gdy wzrosła liczba przypadków zachorowań
  • Odczyty w lipcu i sierpniu prawdopodobnie ujawnią, że ożywienie utknęło w martwym punkcie
  • W II kw. silnie spadły marże, a przychody firm znalazły się pod znaczną presją

USA: Zamknięcie gospodarcze wywołało katastrofalny spadek o 35,9% w II kw. – CIBC

Wydaje się, że zamknięcie gospodarcze spowodowało katastrofalny spadek PKB w USA o 35,9% w ujęciu rocznym w drugim kwartale. Największy składnik gospodarki, konsumpcja, będzie głównym czynnikiem przyczyniającym się do tego spadku, potęgując gwałtowne spadki inwestycji przedsiębiorstw, eksportu i inwestycji mieszkaniowych – napisano w raporcie.

Eksperci wskazują, że chociaż aktywność wzrosła w maju i czerwcu, gdy poszczególne stany zaczęły się ponownie otwierać, najwyraźniej nie wróciła tak szybko do pierwotnych poziomów, ponieważ konsumenci stali się szczególnie ostrożni w drugiej połowie czerwca, gdy wzrosła liczba przypadków zachorowań. Co więcej, w niektórych branżach będą w dalszym ciągu obowiązywały wymogi zachowania dystansu społecznego.

Mimo zacieśnienia ograniczeń dystansu społecznego w lipcu i odrodzenia się wirusa, trzeci kwartał powinien przynieść wzrost. Jednak miesięczne odczyty w lipcu i sierpniu prawdopodobnie ujawnią, że ożywienie utknęło w martwym punkcie – dodano.

Rynki już spodziewają się ponurego raportu o PKB i prawdopodobnie będą bardziej zaniepokojone wzrostem liczby przypadków COVID-19 i napięciami geopolitycznymi – zauważono.

Indeks S&P 500: II kw. 2020 roku wykaże ogromne spadki zysków przedsiębiorstw – JP Morgan

Wall Street i USARynki akcji szybko odbiły się od marcowych minimów w wyniku bezprecedensowej reakcji polityki fiskalnej i monetarnej. Mimo to drugi kwartał 2020 roku powinien przynieść rekordowo niskie zyski przedsiębiorstw.

W dłuższej perspektywie zyski spółek będą musiały nadrobić zaległości lub wyceny będą musiały spaść, ale w międzyczasie agresywna i skoordynowana reakcja polityczna wspiera aktywa ryzykowne – wskazano w raporcie.

Eksperci podkreślają, iż drugi kwartał powinien być najniższym punktem pod względem zysków, ponieważ spadły marże, a przychody firm znalazły się pod znaczną presją. Mając to na uwadze, przy 122 spółkach raportujących zyski (28,5% kapitalizacji rynkowej), ich obecne szacunki zysku operacyjnego na jedną akcję według indeksu S&P 500 w II kw. 2020 r. wynoszą 22,29 USD, co oznacza spadek o 44,5% w porównaniu z rokiem poprzednim.

Jednak zaobserwowaliśmy, że od 5 lat 80% firm przekroczyło szacunki zysków, a 66% firm odnotowało wyższe wyniki niż szacunki przychodów, co sugeruje, że poprzeczka zysków za II kwartał mogła zostać ustawiona zbyt nisko przez analityków – dodano.

W przypadku wygranej Joe Bidena stawka podatku od osób prawnych może wzrosnąć do najwyższej stawki 28%, zgodnie z propozycją zawartą w dokumentach kampanii. Analitycy szacują, że podniosłoby to efektywną stawkę podatkową dla spółek z indeksu S&P 500 z 17,6% do 23,5%.

Biorąc pod uwagę, że gospodarki międzynarodowe radzą sobie z wirusem znacznie lepiej niż Stany Zjednoczone i potencjalne dalsze osłabienie dolara amerykańskiego w przyszłości, jesteśmy skłonni przyjąć nieco większą ekspozycję w portfelach. Niektóre wyceny są atrakcyjne, szczególnie interesująco wygląda sektor przemysłowy i finansowy – dodano.

Dostrzegamy strukturalne bodźce dla sektorów takich jak technologia i opieka zdrowotna. Demograficzne wiatry będą wspierać wydatki na opiekę zdrowotną, a rola technologii w naszym życiu będzie nadal rosła. Kluczowe będzie skupienie się na tych firmach, które będą w stanie generować trwały wzrost zysków w przyszłości, ponieważ te, które nie mogą, zostaną pozostawione na lodzie, gdy wsparcie polityczne w końcu zacznie zanikać – podsumowano.

Kurs S&P 500 na interwale dziennym, tradingview
Kurs S&P 500 na interwale dziennym, tradingview

Zobacz również:Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here