Naga MarketsDonald TrumpWczorajsza euforia na indeksach giełdowych została wywołana decyzją Donalda Trumpa o przesunięciu w czasie nałożeniu ceł na sprowadzane z Europy samochody oraz części samochodowe. Takie zachowanie amerykańskiego prezydenta pokazuje, iż konflikt handlowy z Chinami pozostaje dla niego priorytetem, a stosunki z Europą i Japonią rozwiąże w przyszłości. Analitycy TD Securities podkreślają, że według doniesień prasowych administracja Trumpa prawdopodobnie opóźni decyzję o nałożeniu taryf na import samochodów z UE i Japonii, która miała zapaść 18 maja.


Zobacz również: Geopolityka: 5 największych zagrożeń i co możesz z tym zrobić

Opóźnienie taryf maksymalnie o pół roku

Raporty sugerują, że administracja może odroczyć decyzję o maksymalnie sześć miesięcy. Natomiast Stany Zjednoczone, Meksyk i Kanada wydają się być bliskie porozumienia zmierzającego do wyeliminowania taryf ze stali i aluminium. To usunęłoby istotną przeszkodę w Kongresie, ponieważ niektórzy republikańscy senatorowie nalegali, aby był to warunek uzyskania poparcia dla umowy USMCA. Jednak jego przejście nadal boryka się z ciężką walką w kontrolowanej przez Demokratów Izbie Reprezentantów – napisano w raporcie TDS.

Kurs euro oczekuje na wskazówki ze strony włoskiej polityki i danych strefy euro – Westpac

włoska flaga na budynku rządowymWedług Tima Riddella, analityka z Westpac, ryzyko włoskiej polityki ponownie się pojawiło i może ciążyć na notowania euro.

–  W listopadzie napięcie złagodniało po tym, jak UE osiągnęło porozumienie w sprawie propozycji budżetu Włoch. Jednak ryzyko może ponownie wzrosnąć  – wskazano w raporcie.

Ekspert zauważa, iż prawicowa Liga Północna przewodzi obecnie w sondażach, a jej lider Salwinii postanowi wykorzystać tę pozycję by wygrać w wyborach do Parlamentu Europejskiego w przyszłym tygodniu. Może to podnieść potencjał już i tak silnej populistycznej polityki Włoch, co mogłoby podzielić niepewną koalicję i naruszyć ograniczenia budżetowe UE. Rosnące ryzyko trwałości koalicji napędza 10-letnie obligacje Włoch w kierunku maksimów obserwowanych pod koniec 2018 r., a także zwiększa szansę na deprecjację euro.

10-letnie obligacje Włoch znajdują się niedaleko dwuletnich szczytów

Dane ze strefy euro nadal wykazują stabilizację gospodarczą, a przedstawiciele EBC podkreślili, że oznaki poprawy potwierdziły możliwość osiągnięcia ich prognoz i celów. Chociaż opóźnienie w amerykańskich sankcjach samochodowych przez 6 miesięcy jest korzystne, odbicie aktywności w UE jest nadal podatne na zagrożenia, a napięcia polityczne podczas wyborów do UE prawdopodobnie obciążą notowania akcji strefy euro i samego euro. Okres wyborczy w UE powinien ograniczyć potencjał wzrostów na parze walutowej EUR/USD i wydaje się mało prawdopodobne, aby kurs przesunął się w kierunku 1,13. Jednak uważamy, że tegoroczny dołek w okolicach 1,11 byłby zagrożony tylko wtedy, gdyby włoska polityka pozostawała niestabilna przez dłuższy czas – posumowano.

Zobacz również: Chiny: Stygnie konflikt z USA, czego oczekiwać? – prognozy dużych banków

Kurs euro do dolara w czwartek 16 maja 2019
Kurs EUR/USD przebije tegoroczne minimum?


Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here