Naga MarketsJednym z najważniejszych wydarzeń piątkowej sesji bez wątpienia była zaplanowana na godzinę 14:30 publikacja wstępnego wyniku dynamiki Produktu Krajowego w Stanach Zjednoczonych. Wskaźnik ten obrazuje wartość rynkową wszystkich wytworzonych dóbr i usług w gospodarce przez określony czas. W tym konkretnym przypadku mówmy o raporcie za pierwszy kwartał br.


Gospodarka USA rośnie o 3,2% w I kw. 2019 r.

Amerykańskie Biuro Analiz Ekonomicznych we wstępnych danych podaje, że gospodarka w I kwartale 2019 roku urosła aż o 3,2%. Prognozy rynkowe zakładały wzrost zaledwie na poziomie 2,0%, natomiast poprzedni odczyt PKB (za IV kwartał) wskazywał na wzrost o 2,2%. To świetna informacja, gdyż ostatnio obawiano się o spowolnienie w amerykańskiej gospodarce wynikające z wyższych stóp, gorszej koniunktury na świecie i wojny handlowej z Chinami.

Te artykuły również Cię zainteresują
USA: Ogromny wzrost PKB! Jak reaguje dolar?

Publikacja zmiany w poziomie PKB zwykle wiąże się z sporymi emocjami. Jest on bowiem jednym z najlepszych wskaźników opisujących bieżącą kondycję gospodarki. Wysoki wzrost gospodarczy (wzrost wskaźnika PKB) jest wynikiem wysokiej konsumpcji podmiotów gospodarczych (również gospodarstw domowych) co z kolei przekłada się na wysokie zyski krajowych przedsiębiorstw. Te z kolei mogą przeznaczyć część zysków na dalszą konsumpcję, lub zainwestować pozyskane środki. Inwestycje napędzają rynki finansowe – obserwujemy wówczas wzrost cen akcji oraz spadek rentowności obligacji.

Jak reaguje kurs dolara (USD)?

W pierwszej minucie po odczycie danych PKB, kurs dolara do euro spadł o ponad 20 pipsów. Jednak aprecjacja dolara nie trwała długo i już kilka minut później kupujący zdołali wypchnąć cenę powyżej w okolice dziennego pivota 1.1138. Powyżej dzisiejszego szczytu 1.1148 znajduje się strefa oporu 1.1176 – 1.1186. Natomiast lokalne wsparcie stanowi dzienny pivot.

USA: Ogromny wzrost PKB! Jak reaguje dolar?Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here