Naga MarketsTrump i XiMimo, że już w najbliższą niedzielę, tj. 15 grudnia 2019 r. Stany Zjednoczone planowały wprowadzić w życie kolejne, 15-procentowe taryfy celne, które miałyby objąć towary importowane z Chin o wartości 165 miliardów dolarów, to zdaje się, że negocjatorzy handlowi ze Stanów Zjednoczonych i Chin kładą podwaliny pod opóźnienie nowej rundy taryf. W dalszym ciągu zastawiają się oni bowiem jak skłonić Pekin do zobowiązania się do masowych zakupów amerykańskich produktów rolnych, na które prezydent Trump nalega w celu zawarcia umowy.


USA odroczą wprowadzenie nowych taryf celnych?

W ostatnich dniach urzędnicy w Pekinie i Waszyngtonie zasygnalizowali, że niedziela nie jest ostatecznym terminem osiągnięcia pierwszej fazy umowy – nawet jeśli jest to data, w której Trump ustalił wzrost taryf celnych na towary z Chin o wartości 165 miliardów dolarów.

Ani Chińczycy, ani wielu Amerykanów nie chce, aby te taryfy weszły w życie. Przyczyniłoby się to bowiem bezpośrednio do wzrostu cen telefonów komórkowych, laptopów, zabawek i odzieży.

Dla Chińczyków, nowe taryfy pogłębiłyby problemy gospodarcze kraju. Najnowsze oficjalne dane pokazują, że eksport Chin do USA spadł w listopadzie br. w stosunku do listopada 2018 r. aż o 23%, co pogłębia spowolnienie w gospodarce chińskiej.

Doradca ekonomiczny Białego Domu Larry Kudlow powiedział w dwóch wystąpieniach telewizyjnych, że nie ma “żadnych arbitralnych terminów”. Wskazał on także, że usunięcie niektórych istniejących taryf było częścią dyskusji z chińskimi urzędnikami na temat umowy handlowej.

Sekretarz handlowy Wilbur Ross, zapytany we wtorek, czy taryfy 15 grudnia wejdą w życie, powiedział na Fox Business Network, że “ważniejsze jest, aby uzyskać dobrą ofertę dla USA”.

Personalne ambicje Trumpa uniemożliwiają osiągnięcie porozumienia

Jedną z największych przeszkód na drodze do osiągnięcia porozumienia handlowego jest kwestia skupu większej ilości amerykańskiej soi, drobiu i innych produktów rolnych, na co nalega Donald Trump. Amerykański prezydent wyraźnie zaznaczył, że chce, aby Chiny zagwarantowały i pisemnie zobowiązały się do zakupu większej ilości amerykańskich produktów rolnych. Jest to jego głównym priorytetem, gdyż amerykańscy rolnicy, którzy na tym skorzystają, mogliby okazać się kluczowymi zwolennikami Trumpa w jego przyszłorocznej walce o reelekcję.

Chińscy urzędnicy nie mówią nie. Chcieliby oni jednak uzależnić wielkość zobowiązania od wielkości ulg taryfowych, jakie Stany Zjednoczone byłyby skłonne wprowadzić w życie.

Strona amerykańska naciska natomiast, aby w tekście umowy określić, że będzie przeprowadzany kwartalny przegląd obiecanych zakupów i że kwota zakupu nie spadnie o więcej niż 10% w żadnym kwartale. Chińscy negocjatorzy, na czele z wicepremierem Liu He twierdzą jednak, że wszelkie gwarantowane zakupy naruszają zasady Światowej Organizacji Handlu i powodują tarcia między Chinami i innymi partnerami handlowymi.

65% szans na osiągnięcie porozumienia

W ostatnich tygodniach relacje między USA i Chinami jeszcze bardziej się zaogniły. Wszystko to wskutek dwóch ustaw Kongresu Stanów Zjednoczonych wspierających prawa człowieka w Hongkongu i w północno-zachodnim regionie Chin – Xinjiang. Pekin zdecydowanie potępił oba działania.

Analitycy z Eurasia Group, nowojorskiej firmy konsultingowej, szacują, że istnieje 65% szans, że porozumienie w sprawie pierwszego etapu zostanie osiągnięte na początku przyszłego roku.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

Poprzedni artykułKurs franka (CHFJPY) na poziomach z lipca. Przed bykami kluczowa strefa oporu – Analiza dla początkujących
Następny artykułKurs dolara niepewny przez wojnę handlową i FOMC, funt traci w obliczu wyborów
Arkadiusz Jóźwiak redaktor Comparic.pl
Education Team Manager Comparic.pl. Autor licznych webinarów i felietonów oraz tekstów edukacyjnych poruszających szeroką tematykę inwestycyjną począwszy od psychologii a na analizie technicznej i fundamentalnej skończywszy. Jako menadżer działu edukacji w Comparic Media Group wykorzystuje wykształcenie pedagogiczne i stawia ogromny nacisk na prostotę przekazywanych informacji i wiedzy. Skrupulatność i konsekwencja w działaniu zostały docenione przez wielu traderów i inwestorów, co skutkowało m.in. nominacją w konkursie organizowanym przez fundację Invest Cuffs w kategorii Dziennikarz Roku 2019. Jego artykuły znaleźć można również w magazynach FxMag oraz I Love Crypto, gdzie prowadzi swoją stałą rubrykę. To także prelegent podczas licznych konferencji m.in. Festiwalu Inteligencji Finansowej, Seminarium XM w Warszawie czy Expo Invest Cuffs. Członek Rady Nexusów przyznającej wyróżnienia osobom i podmiotom, które w największym stopniu przyczyniają się do rozwoju branży blockchain i kryptowalut a także twórca i główny prowadzący cotygodniowych, niedzielnych odpraw traderów, w których regularnie uczestniczy kilkaset osób oraz analityk kryptowalutowy w serwisie Krypto Raport.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here