Naga MarketsCzy Ameryka jest gotowa na podwyżkę stóp o 1%?
Czy Ameryka jest gotowa na podwyżkę stóp o 1%?

Ben Bernanke na początku tego tygodnia jest niezwykle aktywny (w związku z jutrzejszą premierą książki jego autorstwa). We wcześniejszym artykule cytowałem jego felieton z Wall Street Journal mówiący o polityce pieniężnej FED. Natomiast w wywiadzie udzielonym CNBC były szef Rezerwy Federalnej stwierdził, że gospodarka USA może nie być gotowa na podwyżkę stóp do 1%.


Wyższe stopy mogą zabić eksport

Część ekonomistów jest zdania, że oficjele FEDu powinni podwyższyć stopy procentowe, aby spróbować pobudzić inflację. Według obecnych założeń podwyżka o nawet 100 punktów bazowych nie powinna być silnie odczuwalna w szerszej perspektywie. Dla Bena Bernanke nie jest to jednak tak oczywiste i nie zgadza się w pełni z tym stwierdzeniem:

„Wyższe stopy procentowe mogą zabić amerykański eksport oraz bardzo silnego dolara” – stwierdził w rozmowie z CNBC.

Wrześniowy raport z rynku pracy nie pokrył się z planami banku centralnego odnośnie podwyżek stóp procentowych w 2015 roku – wzmocnienie zatrudnienia jest bowiem głównym warunkiem Rezerwy Federalnej przygotowującej się do lift off’u i chcącej zobaczyć inflację na wyższych poziomach.

Ben Bernanke stwierdził, że polityka „radykalnie niskich” stóp procentowych wcale nie była tak prosta we wdrożeniu jak sugerują niektórzy eksperci. Nie bierze również na poważnie argumentów, że „zerowe stopy” tworzą niepewne otoczenie i blokują inwestycje biznesowe. Były prezes FEDu wyraźnie bronił decyzji podejmowanych jeszcze za czasów swojej kadencji, między innymi dynamicznymi spadkami wartości bezrobocia w ostatnich latach.

Jego zdaniem ogólne spowolnienie PKB od czasów Wielkiej Recesji było wywołane głównie problemami związanymi z produktywnością, a nie bezpośrednio samą polityką monetarną. W celu poprawy inwestycji kapitałowych FED potrzebuje pomocy z zewnątrz – szczególnie ze strony rządu.

Podwyżka w celu obniżki nie ma żadnego sensu

Zobacz również: Niedoszły prezes FED ostrzega przed podwyżką stóp

Ben Bernanke jest przekonany, że podwyżka stóp procentowych dająca możliwość ich ewentualnego ponownego obniżenia mija się z celem. Zbyt wczesne rozpoczęcie procesu normalizacji może zabić lokalną gospodarkę i na pewno nie pomoże w jej rozwoju.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here