Naga Marketscommodore 64Stany Zjednoczone po raz pierwszy w historii wyszły na prowadzenie pod względem udziału w mocy obliczeniowej sieci bitcoina. Z najnowszych danych udostępnionych przez brytyjski państwowy uniwersytet w Cambridge wynika, że od lipca br. wynosi on aż 35,4%. Kraj ten zawdzięcza ten wzrost Chinom, które kilka miesięcy temu odwróciły się od wirtualnych walut, tym samym tracąc pozycję lidera.

Stany Zjednoczone przyciągnęły najwięcej górników bitcoina

Po tym, gdy chińskie władze zwróciły się przeciwko kryptowalutom, wielu górników BTC musiało przenieść swoją działalność do innych krajów. Skorzystały na tym Stany Zjednoczone i Kazachstan. Zgodnie z raportem opublikowanym przez Uniwersytet Cambridge, udział USA w globalnym hashrate wzrósł z 17% w kwietniu do 35% w sierpniu. W przypadku Kazachstanu zmiana w tym samym zakresie wyniosła aż 10%. 

udzial-krajow-w-hashrate-bitcoina
Udział w hashrate bitcoina. Źródło: cbeci.org

Jeżeli chodzi zaś o Państwo Środka, pozbawiło się ono długo utrzymywanej pozycji lidera. W przypadku tego kraju między majem a lipcem nastąpił spadek z 44% do zera. Warto przypomnieć, że jeszcze we wrześniu ubiegłego roku Chiny miały udział w aż 67% hashrate’u bitcoina. 

W poszukiwaniu nowego ‘’domu’’

Dostęp do taniej energii to główny czynnik brany pod uwagę przez górników BTC. Wielu z nich po opuszczeniu Państwa Środka upodobało sobie stany w USA tj. Teksas, Waszyngton, czy Nowy Jork. Dużą rolę przy wyborze nowych lokalizacji mogły odegrać odnawialne źródła energii pochodzące z elektrowni wodnych, wiatrowych, czy słonecznych. Istotnym elementem jest również przyjazne nastawienie danych regionów do kryptowalut.

W przypadku Kazachstanu górników nie odstraszyła nawet podwyższona w lipcu cena za kilowatogodzinę. Jeden z urzędników państwowych tego kraju zdradził niedawno, że konsumpcja energii elektrycznej wzrosła tam o 7% w porównaniu do ubiegłego roku. Zjawisko to powiązał zaś ze znacznym wzrostem ilości centrów danych zajmujących się kopaniem BTC.

Autor poleca również:

invest


Jesteśmy w Google News. Szukaj to co ważne i bądź na bieżąco z rynkiem! Obserwuj nas

Conotoxia

Obejrzyj również w Comparic24.tv:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here