Naga MarketsunempoymentNajważniejszą informacją piątkowej sesji była niewątpliwie publikacja raportu z amerykańskiego rynku pracy autorstwa BLS. Po wyniku na poziomie 245 tys. nowych etatów w sektorze pozarolniczym (NFP) z listopada 2020 r., w raporcie grudniowym ekonomiści spodziewali się pogorszenia sytuacji i wyniku na poziomie 71 tys. W grudniu br. amerykańska gospodarka usunęła aż 140 tys. miejsc pracy, co było dla rynków zaskoczeniem.

NFP na poziomie -140 tysięcy, najniżej od kwietnia 2020 r.

Jak wynika z najnowszego raportu amerykańskiego biura pracy (BLS) zmiana zatrudnienia w sektorze pozarolniczym (NFP) w grudniu 2020 roku wyniosła -140 tys. etatów, co okazało się najgorszym wynikiem od kwietnia zeszłego roku, kiedy to odnotowano spadek zatrudnienia o 20,5 mln miejsc pracy.

Te artykuły również Cię zainteresują
Negatywny wydźwięk tej publikacji skutecznie tłumiły jednak dane dot. stopy bezrobocia oraz inflacji płacowej. Okazuje się bowiem, że mimo tak negatywnej zmiany zatrudnienia, bezrobocie w USA utrzymało się w grudniu na poziomie 6,7 proc. Ponadto, średnie godzinowe wynagrodzenia rosły w znacznie szybszym tempie niż oczekiwano.

  • NFP: -140 tysięcy, prognoza 71 tysięcy, poprzednio 336 tysięcy (zrewidowane z 245 tys.)
  • Stopa bezrobocia: 6,7%, prognoza 6,8%, poprzednio 6,7%
  • Średnie zarobki godzinowe m/m: 0,8%, prognoza 0,2%, poprzednio 0,3%
  • Średnie zarobki godzinowe r/r: 5,1%, prognoza 4,4%, poprzednio 4,4%
Plus500

Kurs dolara reaguje umocnieniem w pierwszych minutach

Notowania pary walutowej EUR/USD spadły o około 20 pipsów w momencie publikacji danych do poziomu 1,2235. Jednak chwilę później powrócił do ceny wyjściowej i aktualne oscyluje w okolicach 1,2250. Głównym wsparciem pozostaje okrągły poziom 1,22. Z drugiej strony szczyt znajduje się na tegorocznym maksimum 1,2348.

Kurs EURUSD na interwale M1, tradingview
Kurs EURUSD na interwale M1, tradingview

Autor poleca również:Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

Poprzedni artykułBitcoin kosztuje 40 000 dolarów
Następny artykułDolar umacnia się w stosunku do innych walut
Redaktor Comparic.pl. Absolwent Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach. Od 2009 roku związany z rynkami finansowymi, bez których, jak podkreśla wielokrotnie, nie wyobraża sobie życia. W latach 2016 - 2018 członek projektu Domu Traderów. Specjalizuje się w geopolityce, która w jego ocenie ma kluczowy wpływ na kształtowanie długoterminowych trendów na rynkach. Wyznaje holistyczne podejście do handlu i liczy się dla niego każda, nawet najmniejsza rynkowa przewaga. Współtwórca analizy stref wolumenowych, nie uznaje subiektywizmu w spekulacji, zagorzały zwolennik odpowiedzialnego zarządzania ryzykiem.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here