Naga MarketsDepartament Handlu USA w poniedziałek sfinalizował nową zasadę nakładania ceł antysubsydyjnych na produkty z krajów, które według niego specjalnie deprecjonują swoje waluty względem dolara, w tym potencjalnie Chiny czy Szwajcaria. Tymczasem kurs pary EURUSD kontynuuje w tym tygodniu impuls spadkowy przybliżając się do poziomu wsparcia 1,10.


Zobacz również: Koronawirus: Donald Trump oferuje pomoc Chinom

Kontrowersyjne prawo USA zrazi kraje na całym świecie

Posunięcie to może dostarczyć nowych problemów w rozmowach handlowych między USA, a Chinami zaledwie kilka tygodni po podpisaniu przez dwie największe gospodarki świata umowy handlowej w fazie pierwszej. Informacja pojawia się dzień po tym, jak Pekin oskarżył Waszyngton o szerzenie strachu przed szybko rozprzestrzeniającym się koronawirusem, który powstał w Chinach.

pięści chiny usaTeoretycznie nowa reguła pozwoliłaby Departamentowi Handlu nałożyć cła na Chiny, mimo że Departament Skarbu USA ostatnio usunął oznaczenie z Chin jako manipulatora walutowego w ramach umowy handlowej fazy 1. Departament podkreśla, że będzie polegał na wiedzy specjalistycznej Skarbu Państwa w zakresie określania zaniżania wartości danej waluty, choć oba procesy mogą prowadzić do różnych wniosków, ponieważ wynikają z różnych ustaw.

Sekretarz handlu Stanów Zjednoczonych, Wilbur Ross powiedział, że nowa reguła jest miarową odpowiedzią na długotrwałe, dwustronne wezwania do wykorzystania istniejących przepisów w celu rozwiązania problemu nieuczciwych praktyk stosowanych w innych krajach i był częścią szerokiego nacisku administracji Donalda Trumpa na zmniejszenie nierównowagi handlowej na świecie.

Administracja Trumpa postępuje właściwie, stawiając czoła temu problemowi. Nowa reguła stanowi kolejny ważny krok mający na celu wyrównanie szans dla amerykańskich przedsiębiorstw i pracowników – powiedział Ross.

Mark Sobel, były starszy urzędnik Departamentu Skarbu USA i doradca londyńskiego ośrodka analitycznego OMFIF zajmującego się polityką gospodarczą oznajmił, że nowa zasada prawdopodobnie jest niezgodna z zasadami Światowej Organizacji Handlu (WTO).

Nie ma dokładnego sposobu pomiaru zaniżenia wartości waluty. Departament Handlu USA nie posiada fachowej wiedzy w międzynarodowych sprawach monetarnych i walutowych. Jest to jednostronna polityka, która zrazi kraje na całym świecie – zauważył Sobel.

Oprócz Chin nowa reguła może również narażać towary z innych krajów na wyższe taryfy, w tym z Niemiec, Irlandii, Włoch, Japonii, Malezji, Singapuru, Korei Południowej, Wietnamu czy Szwajcarii.

Dane sugerują, że Szwajcarski Bank Narodowy zintensyfikował interwencje w drugiej połowie ubiegłego roku, co sprawiło, że Departament Skarbu USA ponownie dodał szwajcarską walutę do listy obserwowanych.

Wszystkie ww. kraje znajdowały się na „liście monitorowania” zawartej w półrocznym raporcie walutowym Departamentu Skarbu, który śledzi interwencje na rynku walutowym, wysokie globalne nadwyżki na rachunku obrotów bieżących i wysokie nadwyżki handlowe.


Bezpośredni dostęp do rynków USA i UE. Z Directa kwotowanie cen NYSE i NASDAQ masz bezpłatnie.
SPRAWDŹ NAS

Kurs dolara umacnia się do euro w 2020 roku

Notowania pary walutowej EURUSD kontynuują impuls spadkowy od początku roku. Pomimo wyraźniejszego odbicia w piątek i dotarciu do poziomu 1,11 oraz dolnego ograniczenia kanału wzrostowego, kurs kontynuuje ruch na południe. Dalsza deprecjacja euro powinna doprowadzić do testu wsparcia 1,0990, a jego przebicie otworzyłoby drogę do poziomu 1,0880, który stanowi zeszłoroczne minimum. Z drugiej strony dopiero trwałe przebicie oporu 1,11 wyhamowałoby presję sprzedających z celem na poziom 1,1250.

Zobacz również: Aprecjacja funta okazją do jego sprzedaży? GBPUSD spadnie poniżej 1,30 – Rabobank

Kurs EURUSD na interwale dziennym, tradingviewcom
Kurs EURUSD na interwale dziennym, tradingviewcom


Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here