Naga MarketsUSA może oficjalnie uznać Szwajcarię za manipulatora walutowegoSzwajcarski Bank Narodowy ogłosił, że w pierwszej połowie 2020 roku podjęte przez niego interwencje walutowe miały wartość 90 miliardów franków szwajcarskich, co stanowi aż 13% PKB państwa. Oznacza to, że Szwajcaria spełniła wszystkie 3 kryteria, aby zostać nazwaną manipulatorem walutowym przez amerykański Departament Skarbu.

  • Szwajcaria znajdowała się pod lupą amerykańskich urzędników już w styczniu.
  • SBN zapowiedział kontynuowanie interwencji na rynku walutowym.
  • ING ocenia, że USA może zrobić wyjątek dla Szwajcarii i nie dołączy jej do grona manipulatorów.

Frank szwajcarski pozostaje silny pomimo interwencji

Początek pandemii koronawirusa zwiększył popyt ze strony inwestorów na bezpieczne waluty, a co za tym idzie podniósł ich kurs. SBN chciał za wszelką cenę powstrzymać gwałtowną aprecjację franka, co popchnęło go do podjęcia takiego kroku, mimo ryzyka otrzymania miana manipulatora. Departament Skarbu już w styczniu umieścił Szwajcarię na liście państw, które są dokładniej obserwowane przez amerykańską instytucję, co było swego rodzaju ostrzeżeniem.

Zobacz również: UE wchodzi na drogę prawną przeciw Wielkiej Brytanii. Funt mocno w dół

Do tej pory alpejskie państwo spełniało tylko dwa kryteria: posiada ponad 20 miliardową nadwyżkę w bilansie handlowym ze Stanami Zjednoczonymi, a jego bilans obrotów bieżących przekracza 2% PKB. Trzecie kryterium zakłada, że interwencje walutowe państwa nie mogą być większe niż 2% PKB – w zeszłym roku szwajcarskie interwencje wynosiły 1,9% PKB.

SBN pozostaje przy ekspansywnej polityce pieniężnej

Pod koniec września bank poinformował, że planuje dalsze interwencje walutowe, a także kontynuacje swojej silnie ekspansywnej polityki monetarnej.

Ekspansywna polityka pieniężna SBN jest niezbędna do zapewnienia odpowiednich warunków pieniężnych w Szwajcarii oraz do ustabilizowania aktywności gospodarczej i zmian cen. Ze względu na fakt, że frank szwajcarski jest nadal wysoko wyceniany, SBN pozostaje skłonny do silniejszej interwencji na rynku walutowym. – czytamy w oświadczeniu banku.

Według analityków ING, Szwajcaria może uniknąć otrzymania łatki manipulatora przez względy polityczne.

Raport obejmujący okres od lipca 2019 r. do czerwca 2020 r. prawdopodobnie nie zostanie opublikowany przed wyborami w USA, a potencjalna zmiana na stanowisku prezydenta może również oznaczać bardziej łagodne podejście do stosunków handlowych. Nawet jeśli Trump pozostanie u władzy, nie możemy wykluczyć, że Departament Skarbu zrobi wyjątek ze względu na nadzwyczajne warunki spowodowane pandemią. – twierdzą eksperci ING.

Wykres przedstawiający zmianę kursu USD/CHF w ciągu osatniego roku, źródło: tradingview.com

Autor poleca również:Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here