Naga MarketsDziś ważne dane makroekonomiczne dla dolara amerykańskiego. Punktualnie o godzinie 14:30 poznaliśmy dziś pierwszy odczyt danych zza oceanu. Mowa tu oczywiście o wskaźniku PPI oraz bazowym PPI. Wskaźnik inflacji producenckiej obrazuje zmiany poziomu cen ustalanych przez producentów produktów przemysłowych na różnych etapach procesu wytwarzania. Sprawdźmy zatem wyniki, a także zobaczmy jak reaguje na nie główna para walutowa EUR/USD.


PPI 0,3% , Core PPI 0,3%

Wskaźnik cen producentów PPI tylko lekko zaskoczył rynek w tym miesiącu. Spadł w ujęciu m/m do 0,3%, wobec 0,5% w czerwcu – poinformowało Bureau of Labour Statistic (BLS). Analitycy spodziewali się odczytu na poziomie 0,2%. Pomimo lepszego wyniku od prognoz wskaźnik notuje spadek w porównaniu do wskazania z zeszłego miesiąca.

Natomiast wskaźnik inflacji bazowej cen producentów (Core PPI) w odczycie za miesiąc poprzedni jest również lepszy od oczekiwań. Ekonomiści ankietowani przez Bloomberga spodziewali się bazowego wskaźnika PPI na m poziomie  0,2%, przy rzeczywistym wyniku 0,3%. Martwić może fakt, iż Core PPI notuje spadek względem odczytu z czerwca (0,5%). To kolejny miesiąc z rzędu, gdy oba wskaźniki notują wartość dodatnią, co oznacza, iż presja na podnoszenie stóp procentowych w Ameryce rośnie.

Jak reaguje USD?

Na publikację danych rynek prawie w ogóle nie zareagował, co może być spowodowane znikomą różnicą między oczekiwaniami, a wynikiem. Kilka minut po publikacji europejska waluta umacnia się w stosunku do dolara amerykańskiego o ponad 15 pips. Na chwilę obecną cena pozostaje pomiędzy poziomem wsparcia 1.1711, a dwoma poziomami oporu 1.1750 oraz 1.1757. Dzienny pivot point wypada w punkcie 1.1733Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Poprzedni artykułKryptotrading – analiza najpopularniejszych walut, 11 lipca
Następny artykułO wykresach ani słowa: AUD/JPY, GBP/CHF, CAD/CHF
Redaktor Comparic.pl. Absolwent Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach. Od 2009 roku związany z rynkami finansowymi, bez których, jak podkreśla wielokrotnie, nie wyobraża sobie życia. W latach 2016 - 2018 członek projektu Domu Traderów. Specjalizuje się w geopolityce, która w jego ocenie ma kluczowy wpływ na kształtowanie długoterminowych trendów na rynkach. Wyznaje holistyczne podejście do handlu i liczy się dla niego każda, nawet najmniejsza rynkowa przewaga. Współtwórca analizy stref wolumenowych, nie uznaje subiektywizmu w spekulacji, zagorzały zwolennik odpowiedzialnego zarządzania ryzykiem.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here