Naga Markets4zd6f7vf-1372052279Oglądacie House of Cards? Jeśli nie, to zacznijcie! Świetny serial polityczny z genialną parą aktorów Kevin Spacey – Robin Wright. W trzecim sezonie Frank Underwood zmaga się miedzy innymi z wprowadzeniem ustawy mającej na celu zlikwidowanie bezrobocia w USA. Wątki pojawiające się w serialu nie są przypadkowe. Wiadomo powszechnie, że administracja Baracka Obamy również walczy z problemem bezrobocia. Według analityków BNP Paribas cel został osiągnięty.


W notatce związanej z publikacją danych dotyczących rynku pracy w USA za miesiąc luty, specjaliści z BNP Paribas uważają, że gospodarka amerykańska osiągnęła pełne zatrudnienie. Jest to poziom bezrobocia, przy którym nie występuje popyt na pracę, to znaczy odsetek bezrobotnych jest na minimalnym poziomie, nie pracują tylko te osoby, które nie chcą tego robić. Zatrudnienie w sektorze pozarolniczym w lutym wzrosło o 295 tys. osób, a stopa bezrobocia spadła o 0,2 pp. do poziomu 5,5%.

“Obecny poziom bezrobocia (5,5%) osiągnął górną granicę długoterminowego planu FOMC dotyczącego liczby osób bez pracy na poziomie 5,2-5,5%. Ta sytuacja może dać podwaliny do podniesienia stóp procentowych w najbliższej przyszłości” – można przeczytać w raporcie BNP Paribas.

Pod koniec lutego senator stanu Pensylwania Pat Toomey zaobserwował podczas zeznań prezesa FED Janet Yellen przed Kongresem, że podwyżka płac w Wal-Marcie może sugerować zbliżanie się do optymalnego poziomu bezrobocia. Stwierdzenie to wiele osób nazwało bardzo błyskotliwym, z drugiej strony uważano je za pewną nadinterpretację. Nie minęły dwa tygodnie, a okazało się, że senator Toomey miał rację.

Ian Sheperdson powiedział, że po raz pierwszy od załamania w 2008 roku udało się osiągnąć punkt NAIRU. Jest to poziom neutralnej stopy bezrobocia, pozwalający na osiągnięcie stabilnej inflacji. Dodał, że przy optymalnym bezrobociu polityka monetarna banku centralnego powinna być neutralna, a taka jednak nie jest. Czyżby podniesienie stóp procentowych coraz bliżej?Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

2 KOMENTARZE

  1. Tak, ale często w wypowiedziach FED i komentatorów pojawiał się ten termin i określany był na 5,5 % w aktualnych czasach. Np. wg Charles Evansa z FED termin pełne zatrudnienie oznacza spadek stopy bezrobocia do poziomu 5,25 %.
    Masz rację ze swoją definicję, ale napisz jeszcze ile to mniej więcej % ?

  2. Panie miłośniku statystyk, co za bzdury Pan tu wypisuje? Pełne zatrudnienie to poziom bezrobocia, przy którym nie występuje popyt na pracę ?!?!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here