Naga MarketsUSA złagodziło pozycję w sprawie sankcji nałożonych na rosyjskiego giganta United Co. Rusal, co doprowadziło do rekordowego spadku ceny aluminium. Amerykański Skarb Państwa przedyskutował możliwość zniesienia sankcji. Warunkiem jest jednak rezygnacja Olega Deripaski z prowadzenia spółki.

USA zwiększyło również przedsiębiorstwom termin zerwania umów z Rusalem do 5 miesięcy. Steven Mnuchin powiedział, że złagodzenie postawy wobec rosyjskiego producenta było efektem petycji ze strony spółki.

„Rusal odczuł wpływ amerykańskich sankcji, jest to powód jego powiązania z Olegiem Deripaską. Jednak rząd USA nie ma zamiaru celować w ciężko pracujących ludzi, którzy są zależni od Rusala i powiązanych z nim podmiotów” – powiedział Mnuchin.

W rezultacie na te informacje cena aluminium zanurkowała. W ciągu wczorajszej sesji metal staniał o 9,4%. Jest to największy jednodniowy spadek wartości aluminium w historii notowań. Osłabiły się również notowania amerykańskich producentów metalu. Alcoa jest na czele spadków, wartość akcji spółki spadła o 12%.

Oświadczenie USA wywarło dodatkową presją na Deripasce, który stara się uratować firmę bez stracenia nad nią kontroli. Posiada on 48% akcji Rusala i kontroluje ją poprzez porozumienie z innymi udziałowcami, w tym Glencore Plc, a także Wiktorem Wekselbergiem, który również stał się celem sankcji.

Aluminium staniało wczoraj o 9,28%


Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here