Naga MarketsTrump i XiHan de Jong, główny ekonomista ABN AMRO, zwraca uwagę, że USA i Chiny osiągnęły tak zwaną „fazę pierwszą” umowy handlowej, choć nie została ona jeszcze oficjalnie podpisana. Z kolei analitycy z CIBC uważają, że niska presja na wzrost inflacji powinna powstrzymać Fed przed potencjalnymi podwyżkami stóp procentowych w 2020 roku, co z kolei przełoży się na słabość dolara.


Zobacz również: Para USDCAD spadnie poniżej 1,27 w pierwszej połowie przyszłego roku – ING

Osiągnięto porozumienie między USA, a Chinami – ABN AMRO

Umowa musi nadal zostać prawnie zapisana, więc jeszcze jej oficjalnie nie ma. Zgodnie z warunkami umowy Chiny znacznie zwiększą zakupy produktów rolnych z USA. Zobaczmy, jak przełoży się to na praktyczne działania. Grypa świń gwałtownie zmniejszyła populację świń w Chinach, więc uważamy, że Chiny potrzebują dla nich znacznie mniej pożywienia. Ponadto Chińczycy zintensyfikują działania, aby zapobiec kradzieży własności intelektualnej amerykańskich firm – napisano w raporcie.

W ocenie ekspertów amerykanie nie wprowadzą nowych ceł, które zostały zaplanowane na 15 grudnia i mówi się o możliwości obniżenia już nałożonych taryf. Jednak ostatnio pojawiają się słowa krytyki zarówno ze strony republikańskiej, jak i demokratów którzy uważają, że prezydent Trump odda całą wypracowaną przewagę, jeśli taryfy zostaną obniżone. Mimo wszystko fakt zawarcia umowy to dobra wiadomość dla rynków, ponieważ zmniejsza to niepewność.

Moim zdaniem obniżenie już nałożonych ceł stanowiłoby bonus dla światowej gospodarki. Wielu komentatorów twierdzi, że niepewność jest ważniejsza niż same taryfy. Może tak być, ale to nie znaczy, że same taryfy nie są szkodliwe – podsumował Jong.

USA: Niska inflacja stanowi znaczne, trwałe zagrożenie dla dolara amerykańskiego – CIBC

Analitycy z CIBC uważają, że inflacja w USA od dawna nie utrzymuje się na wysokim poziomie. Taki scenariusz może mieć negatywny wpływ na dolara amerykańskiego, biorąc pod uwagę ostatnie komentarze przewodniczącego Fed Jerome Powell.

Oświadczenie i prognozy Fed nie poruszyły zbytnio rynków. Najważniejsza okazała się uwaga przewodniczącego Powella, który oznajmił, że ​​będą musieli zobaczyć „znaczący i utrzymujący się” wzrost inflacji, zanim podwyżka stóp procentowych będzie brana pod uwagę. Jednak wzrost powyżej celów Fed wydaje się mało prawdopodobny – nie widzieliśmy takiej presji inflacyjnej od 2012 r.  – wskazano w raporcie.

Z kolei preferowana przez Fed miara podstawowego PCE nie odnotowała stałego wzrostu powyżej 2,5% od wczesnych lat 90-tych.

Niekoniecznie uważamy, że Fed musi zobaczyć taki wzrost przed ewentualną podwyżką, ale uwagi Powella potwierdzają nasz scenariusz braku podwyżek w 2020 r. (nawet jeśli niepewność handlowa się zmniejszy) i ogólną słabość USD – podsumowano.

Zobacz również: EURUSD: Dolar coraz bardziej wrażliwy na rosnący apetyt na ryzyko – MUFG

Kurs EURUSD na interwale tygodniowym, źródło tradingviewcom
Kurs EURUSD na interwale tygodniowym, źródło tradingviewcom


Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here