Naga MarketsO godzinie 14:30 rynki poznały sporą paczkę danych z amerykańskiego rynku dotyczącą m.in. inflacji konsumenckiej oraz wniosków o zasiłki dla bezrobotnych.


Słabsze dane, traci USD

Pomimo tego, że odczyty bazowej inflacji konsumenckiej w ostatnich miesiącach oscylowały w granicach 0,1 – 0,2 % to dzisiejszy odczyt potwierdza, iż dynamika nie osiągała poziomów prognozowanych przez ekonomistów. Publikacja prezentowała się następująco:

  • Bazowy wskaźnik CPI m/m: 0,1%, prognoza 0,2%, poprzednio 0,1%
  • Bazowy wskaźnik CPI r/r: 2,2%, prognoza 2,3%, poprzednio 2,2%
  • CPI m/m: 0,1%, prognoza 0,2%, poprzednio 0,2%

USA: Gorsze dane CPI i rynku pracy

CPI, a właściwie Consumer Price Index mierzy zmianę poziomu cenowego określonego rynkowego koszyka dóbr konsumenckich oraz usług nabywanych przez gospodarstwa domowe. CPI to statystyczna projekcja stworzona przy użyciu cen pochodzących z grupy próbek reprezentacyjnych, zbieranych periodycznie. Sub-indeksy tworzone są dla różnych kategorii produktów oraz usług, następnie łączy się w je w całość, aby podać ogólną wartość całego indeksu. Procentowa zmiana CPI z okresu na okres wykorzystywana jest jako miara inflacji. Jednocześnie wskaźnik cen towarów i usług konsumpcyjnych może służyć do indeksowania realnej wartości zarobków, wynagrodzeń i do regulowania cen. W większości krajów jest to jedna z najważniejszych zmiennych ekonomicznych.

Został również opublikowany raport Department of Labour dotyczący ilości wniosków o zasiłek dla bezrobotnych oraz zdeklarowanych wstępnie bezrobotnych.

Jak przeczytać możemy w raporcie, w tygodniu kończącym się 14 października br. ilość zdeklarowanych wstępnie bezrobotnych wyniosła 214 tys. co oznacza gorszy odczyt od prognozy (206 tys.) oraz jest nieco słabszy niż poprzednio (207 tys.).

USA: Gorsze dane CPI i rynku pracy
Department of Labor

Jak reaguje USD?

Na odczyt danych o godz. 14:30 dolar amerykański umocnił się w pierwszej minucie o 25 pips w stosunku do funta szterlinga. Obecnie para GBP/USD oscyluje w okół poziomu 1.3235. Najbliższym wsparciem pozostaje 1.32 oraz 1.3178, gdzie znajduje się dzienny pivot. Z kolei opory to 1.3267 oraz istotniejszy poziom psychologiczny 1.3300.

USA: Gorsze dane CPI i rynku pracyConotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

Poprzedni artykułCySEC ostrzega przed Primus Trade
Następny artykułPre-Market: Rynki przed wejściem Wall Street 11-10-2018
Redaktor Comparic.pl. Absolwent Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach. Od 2009 roku związany z rynkami finansowymi, bez których, jak podkreśla wielokrotnie, nie wyobraża sobie życia. W latach 2016 - 2018 członek projektu Domu Traderów. Specjalizuje się w geopolityce, która w jego ocenie ma kluczowy wpływ na kształtowanie długoterminowych trendów na rynkach. Wyznaje holistyczne podejście do handlu i liczy się dla niego każda, nawet najmniejsza rynkowa przewaga. Współtwórca analizy stref wolumenowych, nie uznaje subiektywizmu w spekulacji, zagorzały zwolennik odpowiedzialnego zarządzania ryzykiem.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here