Naga MarketsDonald Trump osłabia USD

O godzinie 13:30 (godzinę wcześniej w związku z przesunięciem czasu w USA), rynki poznały wyniki lutowej inflacji konsumenckiej w Stanach Zjednoczonych. Ta co prawda pokryła się z oczekiwaniami, była jednak gorsza od wcześniejszego odczytu. Dodając do tego informacje o odwołaniu przez Donalda Trumpa obecnego Sekretarza Stanu, na USD obserwowano dynamiczną deprecjację.


Spadek inflacji w porównaniu do wcześniejszego miesiąca

Wskaźnik CPI m/m w lutym plasował się na poziomie 0,2% (poprzednio 0,5%), natomiast wskaźnik bazowy wykluczający zmienność cen energii i żywności na dokładnie tym samym pułapie (poprzednio 0,3%). Inflacja w ujęciu rocznym pozostała bez zmian.

Dane nie zaskoczyły niczym nietypowym, rynek najwyraźniej liczył jednak na pozytywną niespodziankę, w efekcie czego dolar znalazł się pod presją sprzedażową. Powodem mogło być między innymi spowolnienie zarobków w ujęciu rocznym (zgodnie z raportem inflacyjnym ich dynamika spadła do +0,4% r/r z +0,7% r/r).

Źródło: BLS

W efekcie dolar amerykański silnie traci do większości głównych walut. Sesja na USD/JPY nadal na korzyść greenbacka, jednak ostatnie wiadomości również wywołały spore cofnięcie i redukcję przewagi nad jenem:

Źródło finviz.com

Dyrektor CIA nowym Sekretarzem Stanu

Kilkanaście minut po publikacji danych inflacyjnych, Donald Trump w klasyczny dla siebie sposób poinformował – poprzez Twittera – o odwołaniu dotychczasowego Sekretarza Stanu, Rexa Tillersona, którego na stanowisku zastąpi dyrektor CIA, Mike Pompeo:

O decyzji spekulowan już od jakiegoś czasu, ta wzbudziła jednak awersję do ryzyka i pogłębiła spadki amerykańskiej waluty. Sumarycznie, inflacja wraz Donaldem Trumpem wywołała ruch na Eurodolarze w zakresie prawie 60 pipsów.

EUR/USD M1

Najsilniejszą reakcję widać jednak na NZD/USD – para zyskuje od początku sesji prawie 100 punktów, pokonując poziom S/R na 0.7338:

NZD/USD D1


Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here