Naga MarketsSpadki na ropie wciąż trwają. Jaki będzie wpływ sytuacji w USA na notowania tego surowca?Trwający cykl podwyżek stóp w USA oraz wojna handlowa na linii USA – Chiny wpływają negatywnie na światową koniunkturę. Analitycy dużych banków zauważają, iż największe gospodarki na świecie najprawdopodobniej czeka słabszy wzrost gospodarczy w tym roku, co z kolei może odbić się na reszcie świata i rynkach akcyjnych.


Zobacz również: May przegra głosowanie a funt wzrośnie do 1,35? Prognozy dużych banków

Capital Economics: Globalny wzrost najprawdopodobniej zwolni w tym roku

Analitycy z Capital Economics oczekują, że globalny wzrost w tym roku zwolni do najsłabszego tempa od czasu kryzysu finansowego z 2008 r. W ich ocenie jest to spowodowane spowolnieniem w USA, strefie euro i Chinach.

Eksperci spodziewają się, że globalny wzrost PKB spadnie do poziomu najniższego od dziesięciu lat w ciągu najbliższych dwóch lat. Gospodarka strefy euro najprawdopodobniej straci najwięcej, a gospodarka amerykańska osłabnie w związku z zacieśnianiem polityki pieniężnej i zanikiem fiskalnej stymulacji. To powinno skłonić Rezerwę Federalną do zakończenia cyklu zacieśniania w nadchodzących miesiącach i rozpoczęcia cięcia stóp procentowych w przyszłym roku. Tymczasem politycy w Chinach mogą jeszcze bardziej złagodzić politykę fiskalną, ponieważ państwo środka odnotowuje słaby wzrost kredytów.

Wiele wskaźników, które mają tendencję do obracania się wokół szczytów cyklu koniunkturalnego, teraz miga na czerwono w kilku dużych gospodarkach. Na tym tle światowy handel prawdopodobnie będzie dalej zwalniać, pomimo tymczasowego zawieszenia broni w sporze handlowym między USA, a Chinami i trwających rozmowach handlowych między tymi dwoma krajami – napisano w rapocie.

Deutsche Bank: Spadek globalnego wzrostu w 2019 r.

Christian Nolting, dyrektor generalny Deutsche Banku spodziewa się umiarkowanego wzrostu na świecie i prognozuje, że spadnie on nieznacznie do 3,6% w 2019 r. z około 3,7% w 2018 r.

Nolting oczekuje, że wzrost gospodarczy w USA spadnie z 3,1% do 2,4%, a możliwa recesja wciąż jest odległa. Wzrost jest nadal spodziewany w wielu głównych gospodarkach, chociaż będzie on coraz bardziej rozbieżny z oczekiwaniami. W jego ocenie Stany Zjednoczone będą przewodzić, a Europa zostanie w tyle.

Oczekiwany spadek chińskiego wzrostu do 6% powinien zmusić rząd Chin do zastosowania dodatkowych środków stymulacyjnych – dziesięć lat po tym, jak kraj wykorzystał interwencję polityczną, aby przeciwdziałać skutkom globalnego kryzysu finansowego – napisał Nolting.

Rekomendacje dużych banków publikujemy przy wsparciu brokera STO. Zostań klientem STO i otrzymuj tygodniowe Big Bank Report

ABN AMRO: Rosną obawy o wzrost w Chinach

Arjen van Dijkhuizen, starszy ekonomista w ABN AMRO sugeruje, że wzrost eksportu i importu w Chinach w grudniu był znacznie słabszy niż oczekiwano, zwiększając obawy o spowolnienie gospodarcze.

chiny Osłabienie wzrostu importu wiąże się nie tylko ze spowolnieniem chińskiej gospodarki, uważa Dijkhuizen. Odzwierciedla to również wolniejszy wzrost eksportu, zanik praktyk wyprzedzających i wspierających gospodarkę oraz spadek cen towarów w ciągu ostatniego roku. Import ze Stanów Zjednoczonych był szczególnie słaby (-36% r/r).

Patrząc w przyszłość spodziewamy się, że w nadchodzących miesiącach chińska gospodarka ustabilizuje się, ponieważ poprzednie spowolnienia wynikające z prowadzonej przez Pekin kampanii na rzecz zmniejszenia zadłużenia finansowego oraz konfliktu handlowego i inwestycyjnego w USA zostaną najprawdopodobniej złagodzone. W ciągu ostatnich miesięcy władze Chin wprowadziły szereg działań prowadzących do łagodzenia polityki fiskalnej i monetarnej w celu zabezpieczenia przyszłego wzrostu – napisał Dijkhuizen.

Ponadto ostatnie negocjacje wydają się wskazywać na nieco wyższe prawdopodobieństwo zawarcia krótkoterminowej umowy między USA a Chinami, co wyeliminowałoby ryzyko dalszych ceł importowych. Ogólnie rzecz biorąc może upłynąć trochę czasu, zanim pełne efekty łagodzenia polityki i pozytywne negocjacje handlowe będą w pełni odczuwalne  – dodał.

Zobacz również: Ryzyko polityczne ciąży na dolarze i gospodarce USA

TDS: Tempo wzrostu w strefie euro zwolniło znacząco

Według analityków TD Securities, tempo wzrostu w strefie euro uległo znacznemu spowolnieniu z powodu szerokiego spadku produkcji przemysłowej.

europa kontynentW ocenie ekspertów z TDS spowolnienie wynika z kilku zdarzeń jednorazowych, a także niepewności, co do handlu międzynarodowego i Brexitu. Istnieje możliwość ożywienia w pierwszym kwartale, pomimo pewnych alarmujących zmian w działalności przemysłowej. Niepewność polityki handlowej pozostaje kluczowym ryzykiem.

Zobacz również: Bieżąca sytuacja w USA i Europie, kurs EUR/USD – projekcje dużych banków

Bardziej lokalne sektory europejskich gospodarek wydają się solidne z utrzymującym się poziomem popytu. Płace przyspieszają, a wzrost kredytów pozostaje stabilny. Po ograniczeniu wpływu skutków ubocznych i powrotu siły w branży przemysłowej, oczekujemy podwyżki stóp procentowych przez EBC we wrześniu 2019 r. Na razie utrzymujemy zwyżkowy potencjał dla pary EUR/US, ale ostatnie wydarzenia sprawiły, że nasz poziom przekonania pozostaje umiarkowany – podsumowali eksperci z TDS.

Strefa euro, USA i Chiny zwolnią w 2019 r. – projekcje dużych bankówtokeneo

Zostaw komentarz logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here