Naga MarketsSiedziba DoJ. Źródło: Wikimedia Commons
Siedziba DoJ. Źródło: Wikimedia Commons

Amerykański departament sprawiedliwości żąda od Deutsche Banku (DB) wypłaty 14 miliardów dolarów, w celu zamknięcia dochodzenia dotyczącego sprzedaży hipotecznych listów zastawnych (mortgage backed securities, MBS). Sprawa jest jeszcze pokłosiem kryzysu finansowego z 2008 roku, który został pośrednio wywołany właśnie przez toksyczne listy zastawne.


Nikt nie spodziewał się tak wysokiej kwoty

Jak wynika z komentarzy rynkowych i burzliwej dyskusji, która wywołała się wokół piątkowego oświadczenia, ani inwestorzy, ani analitycy, ani sam bank nie spodziewał się tak wysokich kosztów ugody. Jej ostateczna forma ma być negocjowana w przeciągu kilku najbliższych miesięcy.

Chociaż ostateczna suma zostanie dopiero ustalono, to gdyby rzeczywiście wyniosła $14 miliardów, wtedy odbiłaby się silnie na wrażliwych finansach DB, podważając ufność inwestorów co do płynności niemieckiego giganta bankowego.

Patrząc na wykresy DB widać, że informacja wywołała silniejsze osunięcia:

DB chart 1

Deutsche nie zapłaci?

W oficjalnym komentarzu Deutsche Banku czytamy, że podmiot nie jest zainteresowany wypłaceniem tak wysokiej kwoty:

„Deutsche Bank nie ma zamiaru podpisywać ugody umarzającej roszczenia klientów w okolicach wspomnianej kwoty. Negocjacje dopiero się zaczynają. Bank ma nadzieję, że doprowadzą do efektów pozwalających osiągnąć zdecydowanie niższe sumy – zbliżone do tych, które płaciły inne instytucje finansowe”.

Zobacz również: Deutsche Bank chce odciąć się od problemów prawnych w 2016

Warto przypomnieć, że Departament Sprawiedliwości zazwyczaj zaczyna od „wysokiego C”, a następnie w trakcie negocjacji łagodzi „wymiar kary”. W 2014 roku Citigroup miało w podobnej sprawie zapłacić $12 miliardów – ostatecznie stanęło na $7 miliardach. Goldman Sach wydał na ugodę trochę ponad $5 miliardów – w związku ze wprowadzaniem w błąd klientów odnośnie jakości oferowanych ówcześnie MBSów.

“Popłynie jak Lehman”?

Nawet gdyby amerykańscy prawodawcy zdecydowali się obniżyć kwotę, Deutsche cały czas może być na szczycie niepopularnego rankingu kosztów. W 2013, JPMorgan zgodził się wypłacić $13 miliardów, aby pokryć wszystkie ugody w związku ze sprawami prowadzonymi przez prokuratorów z USA. W 2014 Bank of America zapłacił natomiast rekordową sumę prawie $17 miliardów.

Jeżeli chodzi natomiast o sam DB to do tej pory wydał ponad $5 miliardów EUR na rozwiązanie wszystkich sporów sądowych (dane za okres do drugiego kwartału 2016 roku). Prezes banku ma jednak nadzieję, że do końca tego roku uda się zamknąć większość najtrudniejszych spraw i powrócić do budowania wartości przedsiębiorstwa.

Serwis zerohedge.com, znany ze swojego krytycznego podejścia do obecnego systemu bankowości, wieszczy Deutsche bank podobną przyszłość co Lehman Brothers. Czy scenariusz zaprezentowany na poniższym wykresie rzeczywiście się zrealizuje?

Źródło: zerohedge.com
Źródło: zerohedge.com

Jakie jest Wasze zdanie?Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here