Naga MarketsKongres USA rozważa projekt ustawy, zgodnie z którą wszystkie “monety” typu stablecoin mają być definiowane jako papiery wartościowe.

Członkini Izby Reprezentantów Stanów Zjednoczonych Sylvia Garcia, przedstawiła właśnie projekt ustawy o tytule „Stablecoins are Securities Act of 2019” , która ma na celu uregulowanie rynku stablecoinów w ramach Securities Act z 1933 r. Pociąga to za sobą „zmianę ustawowych definicji pojęcia aktywów” w celu uwzględnienia pojęcia „monet stablecoin”.

USA a stablecoiny

Proponowany projekt ustawy wydaje się być pisany niejako pod LibraCoin Facebooka, który ma zostać wprowadzony na rynek w 2020 r. Prawodawcy na całym świecie biorą udział w dyskusji na temat stablecoinów, takich jak Libra, i tego, czy takie projekty powinny być postrzegane jako zagrożenia dla globalnego systemu finansowego.

Media poinformowały zaś dziś, że założyciel Facebooka, Mark Zuckerberg, który ma zeznawać przed Kongresem USA, twierdzi, że projekt LibraCoin nie zostanie uruchomiony, dopóki amerykańskie organy regulacyjne go nie zatwierdzą.

LibraCoin zagraża światu?

Ostatnio ministrowie finansów krajów G7 i prezesi banków centralnych oświadczyli, że nie pozwolą na uruchomienie żadnej globalnej monety typu stablecoin bez odpowiednich regulacji dot. AML i KYC.

Podobnie globalny organ nadzoru finansowego, Grupa Specjalna ds. Przeciwdziałania Praniu Pieniędzy (FATF), wyraziła swoje obawy w związku z Librą Facebooka i innymi stablecoinami, twierdząc, że masowe przyjęcie takich walut może utrudnić wysiłki w celu wykrycia i wyeliminowania prania pieniędzy i finansowania terroryzmu.

 

Eksperci Facebooka mimo wszystko twierdzą, że projekt wystartuje i to za kilka miesięcy, bo już w połowie 2020 r.

Co ciekawe, pozytywnie o Librze wypowiadają się polscy politycy. Robert Anacki, wiceszef Porozumienia, powiedział niedawno:

“Nie znam szczegółów projektu, ale na pewno trzeba mieć świadomość, że jeśli jeden z liderów rynku wysokich technologii wkracza na rynek kryptowalut, to może być rewolucyjny krok w zakresie płatności, rozliczeń – na pewno będziemy się przyglądać i rozmawiać o zastosowaniach tej technologii w Polsce. Facebook to jednak wiodący dostawca usług dla społeczności internetowych w naszym kraju. Jestem osobą o pozytywnym nastawieniu, wierzę w dobre intencje ludzi, dlatego mam raczej pozytywne skojarzenia z każdą inicjatywą, która przynosi rozwój – jednak jako Polak zawsze biorę pod uwagę Polskę i jej pozycję, rolę w tych procesach. Mam szczerą nadzieję, że tak wiele ciekawych projektów blockchain realizowanych w naszym kraju spowoduje, że będzie to kiedyś silna gałąź naszej gospodarki.”Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here