Naga Markets21 czerwca 2017 roku niewątpliwie zapisał się już negatywnie na kartach historii dynamicznie rozwijającego się rynku kryptowalut. Wszystko za sprawą flash crashu notowań Ethereum (ETH), który spowodował osunięcie z poziomu $300 do zaledwie $0.10 na GDAX (marka należąca do Coinbase).


CFTC rozpoczyna dochodzenie w sprawie drastycznej deprecjacji

Jak podaje portal Bloomberg, amerykańska komisja nadzoru finansowego CFTC miała rozpocząć dochodzenie w sprawie czerwcowego osunięcia notowań Ethereum. Coinbase otrzymał oficjalne zawiadomienie wraz z prośbą o przekazanie wszystkich niezbędnych informacji do przeprowadzenia dogłębnej analizy.

CFTC zainteresowane jest głównie wolumenami oraz udziałem handlu lewarowanego (margin trading) na platformie w momencie wystąpienia flash crasu. O ile trading przy wykorzystaniu dźwigni jest niezwykle popularny wśród inwestorów detalicznych i instytucjonalnych, to może powodować pogłębienie zmienności rynkowej oraz zwiększa ryzyko utraty kapitału – szczególnie w środowisku ograniczonej płynności, z którą cały czas borykają się kryptowaluty. Między innymi z tego powodu Korea Południowa w zeszłym tygodniu zdecydowała się nałożyć zakaz handlowy na Bitcoina.

Co prawda amerykański regulator nie wystosował w sprawie jeszcze oficjalnego komentarza, jednak z przesłanego Bloombergowi stanowiska Coinbase jasno wynika, że dochodzenie już się rozpoczęło:

„Jako regulowana instytucja finansowa, Coinbase zawsze jest gotowy podjąć współpracę z regulatorami. Po wydarzeniach na giełdzie GDAX, które miały miejsce w czerwcu 2017 od razu skontaktowaliśmy się z największymi instytucjami nadzoru, w tym CFTC. Podjęliśmy również decyzję o zrekompensowaniu strat klientom, którzy zostali nimi dotknięci” – komentowali przedstawiciele Coinbase.

Co dokładnie stało się 21 czerwca?

Czy wiesz, że…
Flash crash to anglojęzyczne określenie bardzo dynamicznego, głębokiego i charakteryzującego się wysoką zmiennością spadku notowań instrumenty finansowego występującego w bardzo krótkim okresie czasu. W dzisiejszych czasach gdy coraz popularniejszy staje się trading wysokich częstotliwości (HFT) oraz handel algorytmiczny, przypadki tak zwanych flash crashy zdarzają się relatywnie coraz częściej mogąc prowadzić do straty ogromnej ilości pieniędzy w przeciągu minut lub sekund.

Powodem flash crashu na Ethereum było warte wiele milionów dolarów zlecenie sprzedaży ETH/USD złożone poprzez GDAX. Spowodowało to realizację transakcji w przedziale cenowym od $317.81 do $224.48, przekładając się na początkowe osunięcie o 29.40%. Na dynamiczną deprecjację zareagowały również inne giełdy, a wybicie kilkuset skumulowanych poziomów stop loss w połączeniu z rosnącą popularnością automatów tradingowych wywołało kaskadę deprecjacyjną i test poziomu $0.10.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here