Naga MarketsKurs dolara (EUR/USD) traci mimo dobrych danych wskazujących na odbicie w przemyśle USAO godzinie 15:45 i 16:00 rynki zapoznały się z wynikami amerykańskiego wskaźnika PMI obrazującego aktywność sektora przemysłowego w Stanach Zjednoczonych – pierwszy publikował instytut IHS Markit, drugi natomiast ISM. Dla traderów z USA większe znaczenie  ma ten drugi odczyt. Jak wypadły poszczególne publikacje i jak zareagował na nie dolar amerykański?

  • PMI dla przemysłu w lipcu wzrósł do poziomu 50,9 pkt
  • Przemysłowy ISM zanotował 3. wzrost z rzędu, tym razem do poziomu 54,2
  • Dolar po tych publikacjach tracił do euro, wsparcie na EUR/USD zapewnia 1,17

Aktywność przemysłu wg PMI rośnie po raz pierwszy od lutego

Z opublikowanego o 15:45 raportu IHS Markit wynika, że wartość wskaźnika PMI dla sektora przemysłowego w Stanach Zjednoczonych wzrosła w lipcu do poziomu 50,9, a zatem jest wyższa o ponad 1 pkt od wyniku z czerwca (49,8). Oczekiwania rynków były jednak wyższe i plasowały się na poziomie 51,3.

Kluczowe punkty z publikacji PMI znajdziesz poniżej:

  • Ogólna poprawa wynikająca z ponownego wzrostu produkcji i nowych zamówień
  • Szybszy wzrost w kosztach nakładów przy niedoborach dostawców
  • Zaufanie biznesowe osiąga najwyższy poziom od pięciu miesięcy

Jak jednak wspomniano we wstępie, dla inwestorów ze Stanów Zjednoczonych zdecydowanie bardziej liczy się odczyt ISM. Dlatego przejdźmy do istotniejszego wskaźnika ISM opublikowanego o godz. 16:00.

Raport ISM wskazuje na odbicie w przemyśle USA

W przypadku wskaźnika opublikowanego przez instytut ISM, sprawy mają się nieco lepiej. Dzisiejsze dane z USA okazały się bowiem lepsze od oczekiwań rynkowych i poprzedniego odczytu. Indeks ISM dla sektora przemysłowego wypadł na poziomie 54,2 pkt,. podczas gdy oczekiwania wynosiły 53,6 pkt. (poprzednio 52,6 pkt.).

– Pandemia COVID19, która spowodowała znaczący spadek aktywności gospodarczej spowodowała znaczące spowolnienie w sektorze jest już pozostawiona za plecami przemysłu. Otwarcie kolejnych fabryk i zakładów produkcyjnych spowodowało poprawę nastrojów ankietowanych menadżerów – komentował TMS Brokers

Kurs dolara traci do euro. EUR/USD broni 1,17

Kurs pary walutowej EUR/USD nie zdołał w zeszłym tygodniu przełamać okrągłego poziomu 1,19 USD. Zamiast tego notowania euro do dolara zaczęły się osuwać i tuż przed dzisiejszymi publikacjami z USA przetestowały wsparcie w okolicach 1,17 USD.

Poszerzaj swoją wiedzę na bezpłatnych webinariach prowadzonych przez redaktorów Comparic.pl! Aktualny harmonogram i zapisy: Webinary edukacyjne
.

Jak widać na wykresie 30-minutowym powyżej, dolar po publikacji ze Stanów Zjednoczonych zaczął tracić, a para walutowa EUR/USD wróciła ponad poziom 1,1730. Jeśli kurs pozostanie ponad wsparciem przy 1,17 USD, możemy oczekiwać odbicia w kierunku strefy oporu położonej około 100-pipsów wyżej.

Autor poleca również:Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here