Naga Marketsniedźwiedź i bykAmerykański indeks S&P 500 wzrósł od początku roku o 18% i odnotował tym samym najlepsze półrocze od 1997 r. Dodatkowo podczas wczorajszej sesji został ustanowiony nowy historyczny szczyt w okolicach poziomu 2958. Czy obecna hossa to dla byków świetna okazja czy jednak jest już za późno, aby podłączyć się pod panujący trend?


Zobacz również: Fed: Dwie obniżki stóp w 2019 r.? FOMC w centrum uwagi

Pycha inwestorów przysłania słabnącą koniunkturę?

Czy zbliżamy się ku końcowi jednej z największych hoss? To pytanie zaczyna być coraz bardziej oczywiste dla garstki strategów, którzy stają się coraz bardziej sceptyczni wobec rynku akcji po maniakalnych sesjach wzrostowych w tym tygodniu. Coraz częściej ich odpowiedź brzmi: mało prawdopodobne, aby wzrosty były kontynuowane.

Prawie 90% spółek S&P kończy bieżącym tydzień na plusie, a inwestorzy zdołali popchnąć indeks do rekordowego poziomu. Wielu analityków jako przyczynę wskazuje gołębi głos prezesa Rezerwy Federalnej Jerome’a ​​Powella.

kurs SP500 w piątek 21 6 19
Kurs indeksu S&P 500 pod koniec tygodnia na interwale tygodniowym
jerome powell
Jerome Powell, prezes FED

Podczas środowej konferencji okazało się, że aż 7 członków FOMC widzi na ten rok pełne dwie obniżki stóp procentowych! Jeden członek Fed widzi niepełne dwie obniżki, natomiast druga część bankierów utrzymuje w większości swoje oczekiwania braku zmian na bieżący rok. Duża grupa członków Fed widząca obniżki zawiera prawdopodobnie najważniejszą osobę w całym Fed – Jerome Powella. Jak widać prawdopodobnie Powell zaczyna uginać się pod naciskami Donalda Trumpa i po części rynków finansowych.

W ocenie Sophie Huynh, stratega rynkowego w Societe Generale w Londynie, zachowanie członków FOMC może być ostrzeżeniem przed zbliżającym się końcem bieżącego cyklu ekonomicznego, który trwa prawie od dekady.

Jest za późno by podłączyć się pod obecną hossę. Fed zaczyna rozważać obniżki stóp, akcje powinny zacząć odzwierciedlać wolniejsze tempo wzrostu, a inwestorzy powinni zacząć obniżać oczekiwania dotyczące potencjalnych zysków. Ale ta sytuacja jeszcze nie wpłynęła na wycenę akcji – powiedziała Huynh.

Rosnące spekulacje, że Fed i inne banki centralne mają zamiar dodać kolejnych bodźców fiskalnych w celu dodatkowej stymulacji światowej gospodarki napędziły wzrosty na akcjach w tym tygodniu, podczas gdy rentowność 10-letnich amerykańskich obligacji skarbowych spadła poniżej 2% po raz pierwszy od listopada 2016 roku.

Argumenty przedstawiane przez Huynh nie są niczym nowym. Wyceny spółek od dłuższego czasu są przewartościowane, podczas gdy zyski pozostają w stagnacji, a strach przed niedołączeniem do hossy zaślepił inwestorów w obliczu pogarszających się fundamentów.

Na tym etapie cyklu gospodarczego albo wystąpi recesja w przyszłym roku albo cykliczne spowolnienie. Jeśli Fed obniży stopy czy myślicie, że to wystarczy, aby zobaczyć ożywienie globalnego wzrostu? Myślę, że to zdecydowanie za mało – dodała.

Podobnie zdanie ma Dokyoung Lee, szef strategii zarządzania aktywami w Deutsche Bank Securities w Nowym Jorku.

Jeśli spojrzeć na sytuację makroekonomiczną pod kątem tego, co dokładnie się zmieniło, to na prawdę niewiele. Nadal istnieje duży spór handlowy z Chinami i nie będzie to łatwy grunt dla rynku akcji. Istnieje wiele problemów, które mieliśmy wczoraj i mamy dziś i nie zostaną one usunięte z dnia na dzień – powiedział Lee.

Zobacz również: Fed: Nadchodzą obniżki stóp. Kurs NZD/USD – prognozy dużych banków

pięści chiny usaW jego ocenie istnieją czynniki, które nie znikną, nawet jeśli Donald Trump i chiński prezydent Xi Jinping znajdą porozumienie na szczycie G-20 w przyszłym tygodniu. Dane ekonomiczne w USA nie są zbyt pozytywne, kluczowy wskaźnik produkcji spada w większości regionach na świecie, a wzrost na giełdach odbywa się przy niewielkich przepływach funduszy. Jak informują strategowie z Bank of America, inwestorzy wyciągnęli w tym roku aż 152 miliardów dolarów z powstających i rozwiniętych funduszy.

To nie czas na zachłanność – podsumował Lee.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here