Naga MarketsKurs dolara i S&P 500 bez reakcji na rekordowe jobless claims. 3,3 mln zł wniosków o zasiłekInformacje o zasiłkach dla bezrobotnych w USA (z ang. jobless claims) były niecierpliwie oczekiwane przez inwestorów, analitycy zakładali bowiem rekordowy skok składanych wniosków w związku z załamaniem sytuacji na rynku pracy wywołanym pandemią koronawirusa oraz ryzykiem recesji gospodarczej. Jak wynika z danych Departamentu Pracy, w tygodniu zakończonym 21 marca ilość jobless claims wyniosła niemal 3,3 miliona, przewyższając dwukrotnie oczekiwani analityków. Reakcja dolara i giełdy w USA okazała się mieszana.


Jobless claims najwyżej w historii. 3,3 mln wniosków o zasiłek w jednym tygodniu

Ilość składanych po raz pierwszy wniosków o zasiłek dla bezrobotnych wyniosła w tygodniu zakończonym 21 marca 3,283 mln, w stosunku do prognoz 1,64 mln i wyniku za poprzedni tydzień na poziomie 282 tysięcy (który został zrewidowany wzrostowo z 281 tysięcy). W efekcie ostateczny odczyt okazał się zdecydowanie wyższy niż najśmielsze projekcje analityczne, zwiększając się dwunastokrotnie w obliczu panującej w całych Stanach Zjednoczonych epidemii koronawirusa, na którego zmarło już tam ponad 1000 osób.

Dane z godz. 13:30 wskazują na jeden z czarniejszych scenariuszy, jakie mogły się pojawić. Mamy odczyt bliższy skrajnemu wskazaniu ekonomistów, czyli 4 mln nowych wniosków o zasiłek dla bezrobotnych w USA. Dane wskazały na 3 mln 283 tys., co mocno szokuje i każe postawić pytanie, co dalej, skoro pandemia COVID-19 w USA dopiero nabiera tempa – komentował Marek Rogalski z DM BOŚ.

Źródło: DOL
Źródło: DOL

Wyrównywana sezonowo stopa bezrobocia wyniosła 1,2 proc. w tygodniu kończącym się 14 marca, bez zmian w stosunku do  poprzedniego tygodnia – napisał DOL w komunikacie.

Oprócz danych dotyczących tygodniowej zmiany ilości zasiłków dla bezrobotnych, pojawiły się informacje o projekcji PKB za czwarty kwartał, które zostały utrzymane na niezmiennym poziomie.

Partnerem cyklu jest Orbex - Skorzystaj ze zniżki 50% na konta Premium i VIP Ultimate oferujące wąskie spready i niskie prowizje. Już teraz otwórz darmowy rachunek demonstracyjny! SPRAWDŹ NAS

Kurs dolara i S&P 500 fut. bez silniejszej reakcji na jobless claims

Chociaż inwestorzy zakładali, że niespodzianka ze strony jobless claims może wywołać większą zmienność na rynku, to tak naprawdę ta nie była widoczna. Kurs dolara w pierwszej reakcji zyskiwał do euro 0,2%, jednak w następnym odruchu kolanowym oddawał zdecydowaną większość zysków, a EUR/USD utrzymuje się wyraźnie nad poziomem 1,09 USD.

W pierwszej reakcji traciły również kontrakty terminowe na indeks S&P 500, jednak następnie silniej odbijały, zyskując 0,23% od dziennego dołka i testując 2418 pkt.

Rynki akcji po krótkim szarpnięciu w dół idą… do góry, a dolar pozostaje słaby. Nie wydaje się jednak, że możemy przyjąć, że taki zły odczyt został wcześniej zdyskontowany. Poczekajmy na dalszy rozwój sytuacji – dodawał Rogalski.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here