Nieprzewidziane sytuacje życiowe mogą przytrafić się każdemu pracownikowi. Osoby, które są zatrudnione na obawę o pracę i nabyły już prawo do urlopu, mogą wziąć urlop na żądanie. Oto wszystko, co warto wiedzieć na jego temat.
Urlop na żądanie – podstawowe informacje
Osoby, które rozważają wzięcie urlopu na żądanie, powinny wiedzieć, że pracodawca jest zobowiązany do jego udzielenia na żądanie pracownika we wskazanym przez niego terminie. Istotne jest, że żądanie udzielenia urlopu należy zgłosić najpóźniej w dniu jego rozpoczęcia, a łączny jego wymiar nie może przekroczyć 4 dni w ciągu roku kalendarzowego.
Oczywiście, istnieją sytuacje, kiedy pracodawca nie musi udzielić pracownikowi urlopu na żądanie. Mowa tutaj między innymi o sytuacji, w której nieobecność pracownika mogłaby przerwać ciągłość pracy w firmie bądź też poważnie jej zaszkodzić. Jeśli w przedsiębiorstwie zaistniała nieprzewidziana, istotna sytuacja, pracodawca również nie jest zobowiązany do udzielenia urlopu na żądanie.
Warto podkreślić, że urlop na żądanie zgodnie z kodeksem pracy wlicza się do urlopu wypoczynkowego. Tak więc osoby, które już wykorzystały cały przysługujący im urlop, nie mają prawa do dodatkowych dni wolnych – muszą pojawić się w pracy.
Każdy pracownik powinien również pamiętać o tym, że w niektórych sytuacjach życiowych nie musi korzystać z urlopu na żądanie – równie dobrze może wziąć urlop okolicznościowy. Mowa tutaj o sytuacjach takich jak narodziny dziecka, śmierć bliskiej osoby, a także ślub.
W jaki sposób zgłosić chęć wzięcia urlopu na żądanie?
Pracownik, który chce skorzystać z urlopu na żądanie, fakt ten powinien zgłosić najpóźniej w dniu, w którym powinien stawić się w pracy. Musi pamiętać o tym, aby o tym fakcie poinformować pracodawcę przed rozpoczęciem swojej zmiany. Wzór wniosku o urlop na żądanie oraz inne tego typu wzory znaleźć można w Internecie. W tym momencie warto podkreślić również, że pracownik nie jest zobowiązany do podania konkretnego powodu urlopu na żądanie. Nawet bez tego pracodawca zobowiązany jest do jego udzielenia, chyba że zaistnieją określone okoliczności.
Czy urlop na żądanie jest płatny?
Dobra wiadomość dla pracowników jest taka, że urlop na żądanie, tak samo jak urlop wypoczynkowy, jest płatny. Wynagrodzenie za czas jego trwania ustala się, uwzględniając stałą wysokość pensji oraz inne świadczenia wynikające ze stosunku pracy. Przy ustalaniu wynagrodzenia za okres urlopu na żądanie nie bierze się pod uwagę takich składowych, jak nagrody jubileuszowe, ekwiwalenty pieniężne za urlop wypoczynkowy, odszkodowania, wynagrodzenia za czas przestoju.
Są takie sytuacje, których w życiu nie da się przewidzieć. Niektóre z nich uniemożliwiają pracownikowi stawienie się w pracy w danym dniu i wykonywanie obowiązków. Często urlop na żądanie okazuje się w nich ostatnią deską ratunku. Więcej wyczerpujących informacji na ten temat znaleźć można na stronie internetowej https://aleo.com/pl/blog/.
Artykuł sponsorowany