Naga MarketsKurs funta odbił od 1,30 USD. Upór prezydenta Francji to tylko taktyka negocjacyjna?
Emmanuel Macron

Kurs funta odbił wczoraj od 1,30 USD. Unijni ambasadorowie mają dziś omawiać w Brukseli stan prac nad porozumieniem z Wielką Brytanią. Wciąż jednak kwestią sporną pozostaje dostęp do wód połowowych UK dla rybaków z UE, przy którym twardo obstaje prezydent Francji Emmanuel Macron. Ponadto, premier Boris Johnson nie zamierz ustępować Unii Europejskiej w kwestii pomocy państwa.

  • Prezydent Francji obstaje przy swoim stanowisku ws. dostępu do wód UK
  • Porozumieniu zagraża także nieustępliwość UK ws. pomocy państwa
  • Notowania funta w relacji do dolara osunęły się wczoraj o ponad 0,8 proc.

Wielka Brytania chce porozumienia, ale bez ustępstw

Kwestia dostępu do wód połowowych ma niewielkie znaczenie gospodarcze, ale ma ogromne konsekwencje polityczne. Macron uważa, że Wielka Brytania powinna być zmuszona do przekazywania takiej samej ilości ryb, jak wtedy, gdy była członkiem UE. Brytyjczycy nie chcą jednak zgodzić się na te żądania.

Zobacz też: Forex Tester. Najlepsze narzędzie do testów i symulacji?

Wielka Brytania postrzega temat wód połowowych jako kwestię suwerenności i chce zastąpić system przydziałów, który w jej opinii niesprawiedliwie faworyzuje rybaków z UE. Zamiast tego systemu miałaby mieć miejsce seria corocznych negocjacji, które byłyby korzystniejsze dla Wielkiej Brytanii.

Kolejna nierozwiązana kwestia dotyczy pomocy państwa. Unia Europejska domaga się od Wielkiej Brytanii jaśniejszych zasad, które ograniczyłyby pomoc państwa oraz prawnie wykonalnego mechanizmu rozwiązywania sporów.

Johnson powiedział, że chce wiedzieć, czy dojdzie do porozumienia do 15. października, gdyż w przeciwnym razie odejdzie od negocjacji. Jego rzecznik, James Slack oświadczył wczoraj, że Wielka Brytania jest „zdeterminowana”, aby dążyć do porozumienia.
– Pozostaje jeszcze dużo pracy do wykonania, a czasu jest mało – powiedział Slack w rozmowie z dziennikarzami.

Starsi unijni dyplomaci powiedzieli za kulisami, że istnieje napięcie między Paryżem, Berlinem i Brukselą w związku z przygotowaniami do zakończenia rundy negocjacji w tym tygodniu. Chociaż uważają, że stanowisko Macrona jest taktyką negocjacyjną, zaufanie do prezydenta Francji niemal wyparowało. Dyplomaci są przekonani, że upór Macrona może doprowadzić do braku porozumienia.

Osiągnięciu porozumienia nie pomaga także projekt ustawy o rynku wewnętrznym Wielkiej Brytanii, który zgłosił Boris Johnson. Narusza on bowiem umowę ws. Brexitu i łamie prawo międzynarodowe. Rząd Johnsona traktuje natomiast tę ustawę jako swoją polisę ubezpieczeniową zapewniającą funkcjonowanie rynku wewnętrznego UK.

Kurs funta odbił od 1,30 USD

Podczas wczorajszej sesji parę walutową GBP/USD zdominowali sprzedający. Spadek o 0,83 proc. zniósł ruch wzrostowy wypracowywany od początku obecnego tygodnia.

Ja na tym instrumencie handluję u brokera XM, który posiada w swojej ofercie ponad 1000 instrumentów finansowych. Sprawdź warunki brokera.

Osunięcie kursu funta nastąpiło po przetestowaniu okrągłego poziomu 1,30 USD, który po raz kolejny sprawdził się w roli oporu. Kontynuacja spadków może kierować notowania GBP/USD do obszaru wsparcia wokół 1,2750.

Autor poleca również:Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here