Zaledwie tydzień temu prezes Rezerwy Federalnej (Fed) Jerome Powell zawiódł rynki, stwierdzając, że bank centralny może potrzebować szybszego podniesienia stóp niż podwyżka o ćwierć punktu, którą przeprowadzono w lutym, aby ograniczyć inflację. Jednak upadek banku Silicon Valley oraz Signature Bank nagle zmusił Fed i rynki do ponownej oceny sytuacji. Rentowność dwuletnich obligacji skarbowych spadła prawie o połowę punktu proc., podobnie jak akcje banków. W efekcie piętrzących się problemów decydenci mogą zdecydować się na bardziej umiarkowane tempo podwyżek stóp przyjęte w lutym. Jednocześnie niektórzy jastrzębie w komitecie prawdopodobnie wskażą na nowy instrument pożyczkowy jako siłę stabilizującą, która pozwoli Fedowi iść do przodu ruchem o pół punktu.
- Plan walki z inflacją Fed, mający na celu przyspieszenie podwyżek stóp procentowych, został osłabiony przez upadek banku Silicon Valley
- Wciąż silny rynek pracy i prawdopodobnie gorący raport o inflacji, który ma się ukazać we wtorek, może wzmocnić argumenty za przyspieszeniem tempa podwyżek
- Partnerem artykułu jest Interactive Brokers, sprawdź ofertę już teraz
- Więcej podobnych i ciekawych artykułów znajdziesz na stronie głównej Comparic.pl
Jastrzębia groźba Powella może być już nieaktualna
Plan walki z inflacją Fed, mający na celu przyspieszenie podwyżek stóp procentowych, został osłabiony przez upadek banku Silicon Valley. Tydzień temu prezes Rezerwy Federalnej Jerome Powell zaskoczył rynki, mówiąc, że Fed może potrzebować szybszego podniesienia stóp procentowych, ale na chwilę obecną groźba ta wydaje się być przestarzała.
Zawirowania na rynkach spowodowane upadkiem banku SVB i Signature Bank zwiększyły obawy dotyczące niestabilności finansowej. W wyniku tych zawirowań niektórzy decydenci mogą argumentować za bardziej umiarkowanym podejściem do podwyżek stóp procentowych.
Przenieś swój trading na kolejny poziom razem z brokerem Interactive Brokers. Skorzystaj z oferty inwestowania w kontrakty FUTURES
Jednocześnie niektórzy przedstawiciele Fed sugerują, że nowy instrument pożyczkowy może być siłą stabilizującą. Wciąż silny rynek pracy i prawdopodobnie gorący raport o inflacji, który ma się ukazać we wtorek, może wzmocnić argumenty za przyspieszeniem tempa podwyżek.
Na chwilę obecną sytuacja na rynkach finansowych jest bardzo dynamiczna i zmienna. Decyzje podejmowane przez Rezerwę Federalną i inne instytucje mają na celu zminimalizowanie ryzyka i zapobieżenie recesji, ale zawsze istnieje ryzyko, że sytuacja może się pogorszyć.
Niewątpliwie w najbliższych dniach i tygodniach kluczowe będą raporty dotyczące inflacji oraz decyzje podejmowane przez Rezerwę Federalną. Warto również obserwować reakcje rynków na te wydarzenia i zmiany w nastrojach inwestorów, aby zrozumieć, jakie mogą być dalsze kierunki zmian.
Kurs EUR/USD wciąż w trendzie spadkowym
W ostatnim czasie na głównej parze walutowej obserwowany jest trend spadkowy. W ciągu ostatnich kilku miesięcy kurs EUR/USD osłabił się, osiągając swoje najniższe poziomy od wielu lat. Wskaźniki techniczne, takie jak np. RSI czy MACD, wskazują na to, że nadal dominuje trend spadkowy i potencjalnie można oczekiwać dalszych spadków.
Jednocześnie, warto pamiętać, że analiza techniczna nie jest jedynym czynnikiem wpływającym na kursy walutowe. Istnieje wiele czynników fundamentalnych, takich jak polityka gospodarcza, sytuacja na rynkach finansowych czy globalne wydarzenia polityczne, które również mają wpływ na kursy walutowe.
Pojawił się nowy program, który pozwoli na najbliższy rok uzupełnić bankom płynność. Jeżeli w tym czasie zaczną spadać stopy procentowe, wszystko wróci do normy i nic nie trzeba będzie robić. Tak jak banki lubią najbardziej.
Sponsorem publikacji jest Interactive Brokers CE. Spółka Interactive Brokers Central Europe Zrt. (IBCE) jest regulowana przez MNB. IBCE nie ponosi odpowiedzialności za treść tego artykułu. Inwestowanie wiąże się z ryzykiem utraty Twojego kapitału. Niektóre produkty finansowe nie są odpowiednie dla wszystkich inwestorów. Klienci powinni zapoznać się z odpowiednimi ostrzeżeniami o ryzyku przed inwestowaniem.