Naga Markets

Upadek FTX oczyści branżę krypto. Dolar powróci do wzrostów? Zapraszamy na przegląd najciekawszych artykułów opublikowanych w serwisie Comparic.pl. CEO Crypto.com Kris Marszalek twierdzi, że upadek FXT sprawi, że pozostałe giełdy zaczną potencjalnie bardziej chronić klientów. Wyraźna rozbieżność w polityce pieniężnej między Fed, a Bankiem Japonii była głównym motorem tegorocznego wzrostu kursu USD/JPY. Cena złota zyskała już 8% w październiku, a eksperci rynku surowcowego z MUFG uważają, że zwyżka ta może mieć swoją kontynuacje nawet do 1875 dol. za uncję jeszcze w tym roku.

Upadek FTX sprawi, że mniejsze kryptowaluty znikną z giełd, uważa COE Crypto.com

Upadek FTX, trzeciej największej giełdy kryptowalut na świecie przyczynił się do wybuchu kryzysu zaufania, wskutek którego inwestorzy masowo zaczęli wypłacać z giełd posiadane przez siebie aktywa cyfrowe. CEO Crypto.com Kris Marszalek twierdzi, że upadek FXT sprawi, że pozostałe giełdy zaczną potencjalnie bardziej chronić klientów wycofując swoje wsparcie dla tokenów o mniejszej kapitalizacji i płynności.

W wywiadzie udzielonym CNBC Squawk Box, CEO Crypto.com Kris Marszalek przyznał, że upadek giełdy FTX przyczynił się do problemów z płynnością, z którymi mierzą się obecnie inne giełdy kryptowalut na świecie, co w konsekwencji doprowadzić może do tego, że platformy te wycofają swoje wsparcie dla mniejszych tokenów, by w ten sposób przeciwdziałać potencjalnemu kryzysowi podobnemu do tego, który zapoczątkował upadek FTX.

 Jeśli zobaczysz, że płynność wyparuje z rynku, to co się stanie, to mniejsze waluty, które są naprawdę niepłynne, stają w obliczu ryzyka wycofania z różnych giełd w celu ochrony konsumentów – wskazał Marszalek.

Dodał on także, że wszyscy gracze w branży powinni teraz zrobić co do nich należy, aby inwestorzy odzyskali zaufanie do kryptowalut. W jego ocenie, powinno to polegać m.in. na zaangażowaniu się w pracę z regulatorami. Czytaj więcej

Singapurska firma rządowa Temasek straciła 275 mln dol. na inwestycjach w FTX

Singapurska firma rządowa Temasek spisała pełną wartość swojej inwestycji o wartości 275 mln dolarów w upadłą giełdę kryptowalut FTX. Temasek Holdings wydał oświadczenie dotyczące swoich inwestycji w FTX w czwartek.

Temasek to globalna firma inwestycyjna z siedzibą w Singapurze z portfelem wycenianym na 403 miliardy dolarów singapurskich (294 miliardy dolarów). Temasek został utworzony w celu posiadania i zarzadzania aktywami należącymi wcześniej do rządu Singapuru. Rząd jest jedynym udziałowcem kapitałowym firmy.

XTB

Zaraz po upadku giełdy FTX firma opublikowała oświadczenie, w którym poinformowała, że zainwestowała 210 mln dol. za mniejszościowy udział w wysokości ok. 1% w FTX International, a także 65 mln dol. za mniejszościowy udział w wysokości ok. 1,5% w FTX US w ramach 2 rund finansowania od października 2021 r. do stycznia 2022 r. Koszt całej inwestycji w FTX wynosił 0,09% całkowitej wartości portfela netto wynoszącej 403 miliardy dol. singapurskich na dzień 31 marca 2022 r. Czytaj więcej 

Bank Japonii wydał 70 mld USD na interwencje w obronie jena. To nie koniec?

Wyraźna rozbieżność w polityce pieniężnej między Fed, a Bankiem Japonii była głównym motorem tegorocznego wzrostu kursu USD/JPY o ponad 15%. W 2023 r. inwestorzy mogą mieć wątpliwości, czy BoJ jest gotowy na zacieśnianie monetarne. Domyślny pogląd jest taki, że wiecznie gołębi gubernator BoJ, Haruhiko Kuroda, nie zostanie wzruszony słabością krajowej waluty. Z drugiej strony duże rezerwy Japonii w wysokości 1,1 biliona dolarów oznaczają, że kampania interwencji walutowych może trwać jeszcze przez kilka miesięcy. W efekcie eksperci z ING Banku prognozują stopniowy spadek kursu USD/JPY w rejon 130,00 na koniec 2023 roku.

Niewątpliwie koniec kadencji Gubernatora Kurody 8 kwietnia 2023 roku z pewnością doprowadzi do gorączkowych spekulacji na temat jego następcy i pojawienia się mniej gołębiego kandydata. Rynki stopy procentowej zaczynają wyceniać zmianę – np. 10-letnia docelowa rentowność obligacji BoJ na poziomie 0,25% jest wyceniana na 0,50% za sześć miesięcy.

Kurs USDJPY na interwale dziennym, tradingview
Kurs USDJPY na interwale dziennym, tradingview

Większość inwestorów zgadza się, że kurs USD/JPY jest wyższy z fundamentalnych powodów (w tym w wyniku kryzysu energetycznego) i że japońska interwencja walutowa może tylko spowolnić, a nie odwrócić ten trend. Czytaj więcej

Warren Buffett chwali się zakupami. Oto jakie akcje nabyło Berkshire w III kw. 2022 r.

Mimo że czasy niepewne, a analitycy straszą recesją, mającą nastąpić w 2023 r. Warren Buffett niezmiennie trzyma się strategii inwestowania i dokupuje kolejne akcje. W trzecim kwartale 2022 roku Berkshire ujawniło inwestycje w 50 spółek, o łącznej wartości rynkowej 296,1 mld dolarów, jednak wybór padł także na sektory, od których przez lata stronił legendarny inwestor. Co zatem się zmieniło i czy sektor technologiczny pomimo dużych finansów może być dobrą inwestycją?

Warren Buffett zyskał miano legendarnego inwestora dzięki swojej strategii, w której jak mantrę powtarza frazę “inwestuj w wartość”. Skupia się ona jakości biznesu, a nie na krótkoterminowych lub bliskich przyszłości zmianach cen akcji, lub rynku. Przyjmuje długoterminowe, wielkoskalowe podejście do inwestycji oparte na wartości, które koncentruje się na dobrych fundamentach i wewnętrznej wartości firmy, a nie na cenie akcji.

Notowania Berkshire Hathaway Źródło: TradingView
Notowania Berkshire Hathaway Źródło: TradingView

Miliarder poszukuje ponadto firm, które mają “trwałą przewagę konkurencyjną” i traktuje rynki spadkowe (a z takim rynkiem mamy obecnie do czynienia w przypadku spółek technologicznych) jako okazję do zakupu dobrych spółek po rozsądnych cenach.

Tym samym pośród pakietu akcji 50 spółek Buffett zakupił spory pakiet akcji Taiwan Semiconductor (TSM), Louisiana Pacific (LPX) oraz Paramount Global (PARA). Oto dlaczego wybrał właśnie te spółki i co je charakteryzuje. Czytaj więcej 

Dolar ulubieńcem rynków do końca I kw. 2023 r. EUR/USD z celem na 0,95

Euro zyskuje piąty tydzień względem dolara odbijając z wieloletnich minimów poniżej parytetu do 1,0480 w mijającym tygodniu. Pomimo trwającego odreagowania byczy skok wiary inwestorów we wspólną walutę może być niebezpieczny, ostrzegają eksperci z ING Banku. Prognozują, że do końca pierwszego kwartału 2023 r. kurs EUR/USD pozostanie pod presją niedźwiedzi. W związku z tym oczekują powrotu kursu w rejon 0,95, a następnie stabilizacji w okolicach parytetu pod koniec 2023 roku.

Kluczowe czynniki, które spowodowały spadek kursu EUR/USD w tym roku, w dużej mierze się nie zmieniły. Delikatny październikowy odczyt CPI w USA może dać Fedowi chwilę do zastanowienia, ale nie powinien wystarczyć, aby odsunąć go od dalszego zacieśniania tj. zbliżenia stopy procentowej do 5,00% w pierwszym kwartale 2023 r.

Kurs EURUSD na interwale dziennym, tradingview
Kurs EURUSD na interwale dziennym, tradingview

Kolejny kluczowy czynnik dla przyszłego kursu EUR/USD to sektor energetyczny.

– W tym przypadku nasz zespół przewiduje, że ceny zarówno gazu ziemnego, jak i ropy naftowej będą rosły z obecnych poziomów w 2023 r. Trudna europejska zima 2023 r. dla energii może znacznie zahamować ożywienie kursu EUR/USD w dalszej części roku, nadal obniżając tradycyjnie dużą nadwyżkę na rachunku obrotów bieżących strefy euro – napisano w raporcie.

FTX “ostatnim gigantem”, który upadł podczas tego cyklu niedźwiedzia

Kryptowalutowa zima trwa już od ponad roku. W tym czasie upadły takie firmy jak Celsius, Terra (LUNA), Three Arrows Capital, Voyager, a teraz FTX. Współzałożyciel kryptowalutowego funduszu hedgingowego ZX Squared Capital uważa jednak, że to co najgorsze już prawdopodobnie za nami i rynek wirtualnych aktywów wielkimi krokami zbliża się do kolejnej hossy.

W czasie, gdy rynek kryptowalut wciąż żyje jeszcze upadkiem FTX, CK Zheng, były szef działu ryzyka w Credit Suisse a obecnie współzałożyciel kryptowalutowego funduszu hedgingowego ZX Squared Capital uważa, że upadek trzeciej największej giełdy kryptowalut na świecie był częścią “procesu delewarowania”, który rozpoczął się po pandemii i jeszcze bardziej przyspieszył po upadku Terra (Luna).

– Kiedy LUNA wybuchła kilka miesięcy temu, spodziewałem się ogromnego procesu delewarowania – powiedział Zheng, który następnie spekulował, że FTX powinien być ostatnim z “większych” graczy, który zostanie “oczyszczony” podczas tego cyklu niedźwiedzia.

– Jestem pewien, że istnieje wielu graczy, którzy prawdopodobnie zostaną dotknięci (…) w kolejnych tygodniach, wiesz, mali, duzi – ale powiedziałbym, że ten pod względem wielkości będzie jednym z większych, zanim cały cykl (niedźwiedzia – red.) naprawdę się skończy – wskazał.

Warto w tym miejscu przypomnieć, że przed swoim upadkiem FTX był trzecią największą giełdą kryptowalut pod względem wolumenu obrotów po Binance i Coinbase. Czytaj więcej 

Prognoza ceny złota: możliwy duży rajd do końca roku – zapowiada MUFG

Cena złota zyskała już 8% w październiku, a eksperci rynku surowcowego z MUFG uważają, że zwyżka ta może mieć swoją kontynuacje nawet do 1875 dol. za uncję jeszcze w tym roku. Cena złota wzrasta w piątek rano o 0,2% do 1763 dol. za uncję odrabiając część strat z czwartku, gdy metal szlachetny potaniał o 0,8%. Łącznie od początku listopada notowania złota zyskały 8% i jeśli zakończyłby się on na obecnym poziomie, byłby to najlepszy miesiąc od lipca 2020 roku.

Z jednej strony wzrost ceny złota jest ograniczony zarówno przez nieco mocniejszego dolara, jak i tym, że prezydent USA, Joe Biden, uspokoił napięcia geopolityczne po incydencie z uderzeniem rakiety na terytorium Polski.

Kurs złota spot. Źródło: tradingview.com
Kurs złota spot. Źródło: tradingview.com

Inflacja ma tendencję do bycia bykiem dla złota, kiedy rynek kwestionuje zdolność Fed do jej zwalczania. Obecnie mamy do czynienia z nieco inną sytuacją. Inflacja jest wysoka, przez co jest niedźwiedzia dla złota, gdy rynek ufa Rezerwie Federalnej, że ta poradzi sobie ze wzrostem poziomu cen. Czytaj więcej 

Funt pozostanie pod presją podwyżek podatków i cięć wydatków na Wyspach

Po wrześniowym gwałtownym krachu wywołanym przez brytyjski rząd, kurs pary walutowej GBP/USD wraca do normy w oczekiwaniu na bardziej wiarygodne plany fiskalne Wielkiej Brytanii i słabszego dolara. Eksperci z ING Banku powątpiewają, czy rok 2023 okaże się rokiem łagodnego spadku dolara. Ryzyko polega na tym, że Fed dłużej utrzyma stopy procentowe na podwyższonym poziomie. W efekcie prognozują spadek „kabla” do niskiego poziomu 1,07 na koniec I kw. 2023 r. i odbicie do 1,14 na koniec przyszłego roku.

Biorąc pod uwagę duży deficyt na rachunku bieżącym funta szterlinga i jego przejście do wysokiego poziomu beta w otoczeniu zewnętrznym, stratedzy uważają, że jest za wcześnie, aby oczekiwać trwałego ożywienia jego wartości. Zamiast tego opowiadają się za powrotem do obszaru 1,10 do końca roku, ponieważ rząd wprowadza politykę oszczędnościową 2.0, a cykl Banku Anglii jest ponownie wyceniany niżej.

Kurs GBPUSD na interwale dziennym, tradingview
Kurs GBPUSD na interwale dziennym, tradingview

Na posiedzeniu na początku listopada Bank Anglii odrzucił ceny rynkowe dotyczące cyklu stóp – argumentując, że podwyżki blisko 5% spowodują skurczenie się gospodarki Wielkiej Brytanii aż o 5%. Czytaj więcej

2023 rokiem dolara kanadyjskiego? CAD niedowartościowany aż 20%

Ropa naftowa Brent będzie kosztować w przyszłym roku średnio nieco powyżej 100 USD za baryłkę, spodziewa się zespół ds. surowców ING. Wraz z ich oczekiwaniami co do wyższych cen gazu, ogólny obraz surowcowy powinien okazać się raczej korzystny dla dolara kanadyjskiego w 2023 r. W podstawowym scenariuszu, w którym globalny sentyment do ryzyka stopniowo się poprawia, ale dwie główne siły ryzyka – Ukraina/Europa i Chiny – pozostaną, CAD powinien znaleźć się w uprzywilejowanej pozycji, ponieważ Kanada ma znacznie bardziej ograniczoną bezpośrednią ekspozycję na Chiny i Europę w porównaniu z innymi gospodarkami eksportującymi towary. W efekcie prognozuje się stopniowy spadek kursu USD/CAD z celem na 1,24 na koniec 2023 r.

Jeśli Stany Zjednoczone okażą się względną „bezpieczną przystanią” w czasie globalnej recesji, a tym samym wytrzymają spowolnienie lepiej niż inne duże gospodarki, takie jak strefa euro, powinno to stanowić osłonę dla gospodarki Kanady, która jest w dużym stopniu uzależniona od eksportu do USA.

Kurs USDCAD na interwale dziennym, tradingview
Kurs USDCAD na interwale dziennym, tradingview

Istnieje prawdopodobnie jeden główny problem dla krajowej gospodarki: ceny domów. Kanada jest jednym z najbardziej wrażliwych rynków mieszkaniowych na świecie, ze stosunkiem ceny do dochodu w wielu miastach około 9x (w porównaniu do 5-6x w USA).

– To, czy będziemy świadkami znacznego, ale kontrolowanego spadku, czy też pełnoprawnego krachu na rynku nieruchomości, będzie zależało od Banku Kanady i głębokości recesji – napisano w raporcie. Czytaj więcej

Autor poleca również:Śledź nas w Google News. Szukaj to co ważne i bądź na bieżąco z rynkiem! Obserwuj nas >>


Poprzedni artykułKPMG może wkrótce zamykać wielomilionowe transakcje z klientami w metaverse
Następny artykułStill Crypto #1, czyli kalendarz nadchodzących wydarzeń ze świata kryptowalut
Absolwent studiów ekonomicznych na Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. Inwestor indywidualny specjalizujący się głownie w polskim rynku akcji. Zwolennik długoterminowych inwestycji opartych na analizie fundamentalnej. Członek Koła Naukowego Ekonomistów UMCS, współtwórca Podcastu Akademickiego. Prelegent ogólnopolskich i międzynarodowych konferencji naukowych związanych z ekonomią i giełdą. Jego zainteresowania naukowe związane są z inwestycjami alternatywnymi, budowaniem zabezpieczenia emerytalnego oraz zarządzanie ryzykiem

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here