Naga Markets

Upadek FTX dało się przewidzieć. Australijski regulator ASIC ostrzegał przed SBFUpadek giełdy FTX to nie kwestia przypadku, złej woli Binance, czy kryptowalutowej zimy. W 2022 r. Australijska Komisja Papierów Wartościowych i Inwestycji (ASIC) wielokrotnie ostrzegała przed złymi praktykami dziejącymi się w firmie prowadzonej przez Sama Bankmana-Frieda, które po ujawnieniu doprowadziły to katastrofy.

  • Spółki zależne od FTX na długo przed upadkiem giełdy miały problemy z lokalnymi regulatorami 
  • Australijski ASIC wielokrotnie sygnalizował obawy dotyczące FTX na miesiące przed upadkiem, jednak procedury kontrolne wymagały czasu 
  • Według raportu ASIC giełda FTX musi spłacić teraz około 30 000 australijskich klientów i 132 firmy
  • Partnerem portalu Comparic.pl jest Saxo Bank, oferujący dostęp do ponad 60 000 produktów inwestycyjnych

FTX obeszło australijskie prawo

Mimo iż od upadku FTX minęły blisko 2 miesiące, tak w związku z toczącym się przed amerykańskim sądem postępowaniem na jaw wychodzą nowe, nieznane dotąd fakty.Tym razem głos zabrała Australijska Komisja Papierów Wartościowych i Inwestycji, która nagłośniła swoje raporty z marca 2022 r. opublikowane wkrótce po rozpoczęciu działalności firmy Sama Bankmana Frieda w Australii.

Zgodnie z doniesieniem Guardian Australia FTX ominął regularny proces uzyskiwania australijskiej licencji na usługi finansowe (AFSL) i nabył ją poprzez przejęcie firmy IFS Markets w grudniu 2021 roku.

Przejęcie przez FTX IFS Markets pozwoliło skutecznie ominąć większość rutynowych kontroli, które są zwykle stosowane do nowych licencjobiorców AFSL. To nie powinno się wydarzyć – powiedział przewodniczący australijskiej ASIC Joe Longo.


SAXOPartnerem portalu Comparic.pl jest Saxo Bank - w pełni regulowany duński bank inwestycyjny, oferujący ponad 60 000 produktów inwestycyjnych. Skorzystaj z bezpłatnych subkont walutowych, ochrony środków do 100 000 EUR, geograficznej dywersyfikacji swoich aktywów i polskiego wsparcia klienta. Odkryj platformy dostosowane do potrzeb inwestorów i traderów.

Załóż rachunek już teraz!

Advertisement

Po rozpoczęciu działalności pod szyldem IFS Markets ASIC wielokrotnie zgłaszał zastrzeżenia dotyczące lokalnej australijskiej spółki zależnej FTX i to na osiem miesięcy przed tym, jak giełda ogłosiła upadłość w listopadzie.

AVA Trade

Organ objął spółkę “działalnością nadzorczą” i wydał jej łącznie trzy zawiadomienia, lecz ze względu na nowelizacje prawa z 2020 r. nie mógł z urzędu wszcząć postępowania wyjaśniającego.

Szczególnie ważne okazały się tutaj przepisy dotyczące lustracji dyrektorów skorumpowanym lub niegodnym zaufania, która nie została wszczęta z urzędu.

– Gdybyśmy dowiedzieli się, że licencjobiorca nie spełnia obowiązku fit and proper person, podobnie jak w przypadku każdego innego naruszenia obowiązku licencyjnego, moglibyśmy podjąć szereg działań regulacyjnych, na przykład podejmując działania administracyjne w celu zakazania danej osoby lub zawieszenia lub anulowania licencji całej firmy – dodał prezes Australijskiej Komisji Papierów Wartościowych i Inwestycji.

Rynek kryptowalut w Australii czeka regulacja

Po wydarzeniach z listopada i upadku zarówno FTX, jak i FTX Australia przeszło 30 000 australijskich klientów i 132 firmy straciły swoje depozyty, dlatego władze zapowiadają reformę prawną, która ma zapobiec podobnym naruszeniom w przyszłości.

W 2023 r. mają wejść w życie przepisy regulujące kwestie zabezpieczenia i przechowywania kryptowalut, a także większa kontrola nad instytucjami finansowymi rejestrowanymi w kraju, które uniemożliwią podobne działania w przyszłości.

– Australijczycy zasługują na solidne i skuteczne ramy regulacyjne dotyczące kryptowalut. Po pierwsze, aby chronić dobrobyt finansowy inwestorów, a po drugie, chcemy, aby ten sektor się rozwijał i był przyszłością finansów – podsumował szef ASIC.

Autor poleca również:Śledź nas w Google News. Szukaj to co ważne i bądź na bieżąco z rynkiem! Obserwuj nas >>

  • Powiązane zagadnienia:
Poprzedni artykułByły CEO FTX mógł manipulować świadkami, uważają prokuratorzy
Następny artykułFED rozczaruje inwestorów, a S&P 500 powróci do spadków, twierdzi analityk Standard Chartered
Student prawa na wydziale Finansów i Prawa Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie. Pasjonat i początkujący inwestor sektora walut cyfrowych, aktywnie podążający za bieżącymi zmianami legislacyjnymi. Czynny obserwator światowych przemian społeczno-gospodarczych oraz zmieniających się preferencji rynkowych. Interesuje się wpływem psychologii na rynki akcji, sztuką w sektorze giełdowym oraz szeroko rozumianym systemem zdecentralizowanych finansów.