Upadek giełdy FTX to nie kwestia przypadku, złej woli Binance, czy kryptowalutowej zimy. W 2022 r. Australijska Komisja Papierów Wartościowych i Inwestycji (ASIC) wielokrotnie ostrzegała przed złymi praktykami dziejącymi się w firmie prowadzonej przez Sama Bankmana-Frieda, które po ujawnieniu doprowadziły to katastrofy.
- Spółki zależne od FTX na długo przed upadkiem giełdy miały problemy z lokalnymi regulatorami
- Australijski ASIC wielokrotnie sygnalizował obawy dotyczące FTX na miesiące przed upadkiem, jednak procedury kontrolne wymagały czasu
- Według raportu ASIC giełda FTX musi spłacić teraz około 30 000 australijskich klientów i 132 firmy
- Partnerem portalu Comparic.pl jest Saxo Bank, oferujący dostęp do ponad 60 000 produktów inwestycyjnych
FTX obeszło australijskie prawo
Mimo iż od upadku FTX minęły blisko 2 miesiące, tak w związku z toczącym się przed amerykańskim sądem postępowaniem na jaw wychodzą nowe, nieznane dotąd fakty.
Tym razem głos zabrała Australijska Komisja Papierów Wartościowych i Inwestycji, która nagłośniła swoje raporty z marca 2022 r. opublikowane wkrótce po rozpoczęciu działalności firmy Sama Bankmana Frieda w Australii.
Zgodnie z doniesieniem Guardian Australia FTX ominął regularny proces uzyskiwania australijskiej licencji na usługi finansowe (AFSL) i nabył ją poprzez przejęcie firmy IFS Markets w grudniu 2021 roku.
– Przejęcie przez FTX IFS Markets pozwoliło skutecznie ominąć większość rutynowych kontroli, które są zwykle stosowane do nowych licencjobiorców AFSL. To nie powinno się wydarzyć – powiedział przewodniczący australijskiej ASIC Joe Longo.
|
Po rozpoczęciu działalności pod szyldem IFS Markets ASIC wielokrotnie zgłaszał zastrzeżenia dotyczące lokalnej australijskiej spółki zależnej FTX i to na osiem miesięcy przed tym, jak giełda ogłosiła upadłość w listopadzie.
Organ objął spółkę “działalnością nadzorczą” i wydał jej łącznie trzy zawiadomienia, lecz ze względu na nowelizacje prawa z 2020 r. nie mógł z urzędu wszcząć postępowania wyjaśniającego.
Szczególnie ważne okazały się tutaj przepisy dotyczące lustracji dyrektorów skorumpowanym lub niegodnym zaufania, która nie została wszczęta z urzędu.
– Gdybyśmy dowiedzieli się, że licencjobiorca nie spełnia obowiązku fit and proper person, podobnie jak w przypadku każdego innego naruszenia obowiązku licencyjnego, moglibyśmy podjąć szereg działań regulacyjnych, na przykład podejmując działania administracyjne w celu zakazania danej osoby lub zawieszenia lub anulowania licencji całej firmy – dodał prezes Australijskiej Komisji Papierów Wartościowych i Inwestycji.
Rynek kryptowalut w Australii czeka regulacja
Po wydarzeniach z listopada i upadku zarówno FTX, jak i FTX Australia przeszło 30 000 australijskich klientów i 132 firmy straciły swoje depozyty, dlatego władze zapowiadają reformę prawną, która ma zapobiec podobnym naruszeniom w przyszłości.
W 2023 r. mają wejść w życie przepisy regulujące kwestie zabezpieczenia i przechowywania kryptowalut, a także większa kontrola nad instytucjami finansowymi rejestrowanymi w kraju, które uniemożliwią podobne działania w przyszłości.
– Australijczycy zasługują na solidne i skuteczne ramy regulacyjne dotyczące kryptowalut. Po pierwsze, aby chronić dobrobyt finansowy inwestorów, a po drugie, chcemy, aby ten sektor się rozwijał i był przyszłością finansów – podsumował szef ASIC.
Autor poleca również:
- Jesteśmy w globalnej recesji, informuje Kiyosaki. “Inwestuj w te 3 aktywa, jeśli chcesz przetrwać”
- Bitcoin jednym z najlepszych aktywów w 2023 r. Przeznacz 1% kapitału na zakup BTC
- Małe spółki z GPW zazwyczaj pokonują indeks WIG20