Naga Markets
Cezary Graf

Upadek FTX doprowadził do panicznej wyprzedaży obserwowanej w pierwszej połowie listopada na notowaniach zdecydowanej większości kryptowalut. Podczas gdy eksperci rynkowi obawiają się, czy nie przyczyni się to także do powstania lawiny upadłości innych firm z branży kryptowalut, Cezary Graf dostrzega, że bankructwo trzeciej największej giełdy wirtualnych aktywów było swoistym ratunkiem dla Tethera, czyli największego i najpopularniejszego stablecoina.

Upadek FTX zapoczątkuje lawinę bankructw?

Szacuje się, że Sam Bankman-Fried, FTX i fundusz Alameda Research mogły być powiązane nawet z ponad 150 innymi podmiotami z branży. To też sprawiło, że wiele z nich niemal z dnia na dzień stanęło na granicy bankructwa.

To też sprawiło, że wielu ekspertów z branży kryptowalut obawia się nawet, iż bankructwo trzeciej największej giełdy krytpowalut zapoczątkuje prawdziwą lawinę upadłości. Wiele podmiotów już wstrzymało bowiem możliwość wypłat środków należących do swoich klientów, a inne wprost komunikują, iż przeżywają obecnie kryzys płynnościowy. Są nawet i takie, które już poszły w ślady FTX i zmuszone zostały do ogłoszenia upadłości.

Upadek FTX był ratunkiem dla Tethera

Znany polski YouTuber ekonomiczny i doradca majątkowy Cezary Graf dostrzega z kolei, że kryzys ten jest swego rodzaju ratunkiem dla Tethera, czyli największego i najpopularniejszego stablecoina.

Polski konsultant finansowy wielokrotnie ostrzegał, że stablecoiny nie mają rzeczywistego pokrycia w walutach fiat, których kursy odwzorowują. To też sprawia, że większa ilość wniosków o wymianę kryptowalut na dolary czy jakiekolwiek inne waluty fiat mogłaby poważnie zatrzasnąć tym rynkiem.

Z wypowiedzi Cezarego Grafa na Twitterze wywnioskować można, iż w jego ocenie, upadek giełdy FTX nie był przypadkowym, lecz celowym działaniem, zaś SBM był zwykłym słupem, którego celem było prowadzenie tej wydmuszki i rozwinięcie jej do tego stopnia, by późniejszy upadek zapewnił możliwie jak największe wsparcie dla systemu.

– Upadek FTX wygląda na bailout Tethera. Wszak, aby “system” działał ktoś musi od czasu do czasu dosypać USD, a nie tylko tokeny i tokeny. No i FTX dosypał USD klientów – wskazuje Graf.

Autor poleca również:Śledź nas w Google News. Szukaj to co ważne i bądź na bieżąco z rynkiem! Obserwuj nas >>

  • Powiązane zagadnienia:
Poprzedni artykułBitcoin może spaść do 170 USD, ostrzega Cezary Graf
Następny artykułNFP wstrząsnęło rynkami. Wall Street znalazło się w opałach
Arkadiusz Jóźwiak redaktor Comparic.pl
Redaktor naczelny Comparic.pl. Autor licznych webinarów i felietonów oraz tekstów edukacyjnych poruszających szeroką tematykę inwestycyjną począwszy od psychologii a na analizie technicznej i fundamentalnej skończywszy. Skrupulatność i konsekwencja w działaniu zostały docenione przez wielu traderów i inwestorów, co skutkowało m.in. nominacją w konkursie organizowanym przez fundację Invest Cuffs w kategorii Dziennikarz Roku 2019 oraz Analityk Roku 2017, 2018 oraz 2021. To także twórca i główny prowadzący cotygodniowych, niedzielnych odpraw traderów oraz analityk kryptowalutowy w serwisie Krypto Raport, który za swoje analizy został wyróżniony statuetką Nexusa w kat. Analityk Roku 2019.