Naga MarketsUOKiK proponuje 365 dni wakacji kredytowych w związku z koronawirusemW momencie gdy rząd pracuje nad tzw. tarczą antykryzysową, własny pakiet pomysłów mających chronić gospodarkę i konsumentów w związku z negatywnym wpływem koronawiruda na kondycję ekonomiczną Polski przygotował Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK). Według informacji Pulsu Biznesu chciałby zawiesić spłatę kredytów na wniosek klientów do 365 dni, oferując roczne wakacje w spłacie zobowiązań. Na przegląd wybranych informacji rynkowych zaprasza Comparic24.tv oraz Orbex.


UOKiK proponuje zwolnienie z kredytu w związku z koronawirusem i potencjalnym kryzysem

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumenta zaproponował wprowadzenie przepisów pozwalających na zawieszenie spłaty kredytu na rok dla wszystkich kredytobiorców. Ma to być działanie przeciwkryzysowe, które rozważane jest zarówno przez Komisję Nadzoru Finansowego jak i polski rząd – komentował na antenie Comparic24.tv Adam Rak.

Według obecnych ustaleń, wakacje kredytowe zaproponowane przez UOKiK miałyby przysługiwać klientom, którzy złożą odpowiednie wnioski, a odroczenie spłaty zobowiązań kredytowych lub pożyczkowych nie byłoby wliczane do okresu spłaty, a odsetki nie byłby naliczane.

Jeden z dziennikarzy Dziennika Gazety Prawnej opublikował na swoim Twitterze fragment dokumentu prezentując treść ustawy według projektu UOKik:

– 1. Na wniosek kredytobiorcy, kredytodawca zawiesza wykonanie umowy o kredyt konsumencki w rozumieniu ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o kredycie konsumenckim lub umowy o kredyt hipoteczny w rozumieniu ustawy z dnia 23 marca 2017 r. o kredycie hipotecznym oraz o nadzorze nad pośrednikami kredytu hipotecznego i agentami (Dz. U. Z 2017 r. Poz. 819).

  1. Wykonanie umowy zostanie zawieszone z dniem przekazania wniosku.
  2. W okresie zawieszenia wykonywania umowy konsument nie jest zobowiązany do dokonywania płatności wynikających z umowy.
  3. Okres zawieszenia wykonywania umowy nie jest traktowany jako okres kredytowania. Okres kredytowania oraz wszystkie terminy przewidziane w umowie ulegają przedłużeniu o okres zawieszenia umowy.
  4. W związku z o okresem zawieszenia wykonywania umowy nie są naliczane odsetki ani inne opłaty – wynika ze zdjęcia opublikowanego przez Bartka Gudslawskiego z Dziennika Gazety Prawnej.

Zdaniem przedstawicieli banków i firm pożyczkowych takie rozwiązanie może postawić na skraju załamania płynnościowego sektor bankowy i kredytowy, natomiast w opinii UOKiK oraz Ministerstwa Rozwoju ma posiadać antylichwiarskiej charakter i chronić Polaków przed wpadnięciem w pętlę zadłużenia.

– Propozycja obniżenia limitu kosztów pozaodsetkowych kredytu w żaden sposób nie została zmierzona co do jej skutków, stąd decyzja o jego wdrożeniu, niemająca aktualnie żadnego merytorycznego uzasadnienia, w okresie wpadania w kryzys jest szczególnie ryzykowna – wskazuje Andrzej Roter, Prezes Zarządu ZPF.

– Brak jest możliwości zmierzenia tych skutków natychmiast, czyli w tempie prac nad propozycjami włączonymi w pakiet antykryzysowy, więc ewentualna merytoryczna dyskusja nad tą kwestią powinna być przeniesiona na czas, kiedy dzięki pogłębionym analizom będziemy mogli podjąć merytoryczną próbę zweryfikowania także skutków w postaci osłabienia instrumentarium służącego wychodzeniu z kryzysu i przywracania efektywności procesów gospodarczych – dodaje.

Partnerem programu „To warto wiedzieć”, emitowanego codziennie o godzinie 09:00 na antenie Comparic24.tv jest międzynarodowy broker Orbex:

SPRAWDŹ OFERTĘ BROKERA ORBEX I ZAŁÓŻ DARMOWE KONTO DEMOConotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

Poprzedni artykułKurs dolara w obliczu koronawirusa i spadków na rynkach giełdowych
Następny artykułKurs EURUSD słaby, ale będzie jeszcze słabszy – zauważa Danske Research
Krzysztof Kamiński redaktor Comparic.pl
Wiedzę z zakresu inwestowania oraz produktów finansowych zgłębiał na studiach ekonomicznych, a jej praktyczne zastosowanie zdobywał na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie. Uczestnik obrotu na największych rynkach giełdowych świata – NYSE, NASDAQ i LSE. Specjalista rynku kontraktów terminowych na surowce, głównie ropy WTI oraz złota. Autor strategii Wide View Strategy (WiViSt), którą doskonalił zgodnie z maksymą „Tnij szybko straty, pozwól zyskom rosnąć”. Zwolennik analizy technicznej. Sukces w inwestycjach zapewnia mu chłodne podejście do analizy wykresów połączone z konsekwencją i żelaznymi zasadami zarządzania kapitałem. W trakcie swej kariery na rynkach finansowych dzielił się swoim doświadczeniem z inwestorami jednego z największych brokerów Forex na świecie. Redaktor telewizji internetowej Comparic24.tv, odpowiedzialny za prowadzenie programów informacyjnych oraz poświęconych tematyce szeroko pojętego tradingu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here