Naga Markets

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK) poinformował w czwartek, że podjął decyzję w sprawie trzech firm pożyczkowych, które nienależnie pobrały opłaty od swoich klientów. Decyzja jest poparta wrześniowym orzecznictwem Trybunału Sprawiedliwości UE, zgodnie z którym pożyczkodawca musi oddać konsumentowi wszystkie koszty proporcjonalnie obniżone jeżeli dojdzie do wcześniejszej spłaty zobowiązania. W związku z decyzją na dwa z trzech podmiotów nałożono kary finansowe o łącznej wartości 1,4 mln zł.


Konsument spłaca pożyczkę, instytucja finansowa zatrzymuje opłaty dla siebie

Pomimo wrześniowej decyzji TSUE oraz podobnego stanowiska Rzecznika Finansowego przedstawionego już w 2016 roku wiele banków i instytucji finansowych w przypadku wcześniejszej, przedterminowej spłaty kredytu konsumenckiego zatrzymywało w całości pobrane opłaty. W związku z tym UOKiK przyjrzał się działalności firm Icredit, Optima oraz Eurocent wzywając je do natychmiastowego zwrotu niezależnie pobranych opłat.

– TSUE przedstawił jasną wykładnię, jak należy interpretować przepisy dotyczące rozliczenia przy wcześniejszej spłacie kredytu konsumenckiego. Jeśli banki i firmy pożyczkowe same nie unormują sytuacji na rynku i nie zwrócą konsumentom nienależnie pobranych opłat, to przekonamy je do tego kolejnymi decyzjami – zapowiada Marek Niechciał, prezes UOKiK.

Wymienione w komunikacie Urzędu spółki miały zatrzymać dla siebie całość opłat przygotowawczych, prowizji  i wiele innych, w tym dotyczących badania zdolności kredytowej, doręczenia kwoty pożyczki pod wskazany adres oraz kar umownych.

Eurocent 20 marca 2018 r. ogłosił upadłość. Ta spółka musi poinformować o decyzji UOKiK w ogólnopolskim dzienniku. Pozostałe natychmiast mają – niezależnie od tego, czy się odwołają do sądu – zaprzestać stosowania bezprawnej praktyki, informuje UOKiK w swoim komunikacie. Co więcej, gdy decyzja zostanie uprawomocniona pożyczkodawcy mają obowiązek powiadomienia wszystkich konsumentów o możliwości złożenia reklamacji i ubiegania się o zwrot pieniędzy w czasie 30 dni od przedłożenia wniosku.

Zobacz również: Wyprzedaże okazją dla klienta czy sklepu? UOKiK informuje na co zwrócić uwagę

Kara finansowa UOKiK dla Optimy i iCredit

Niewłaściwe rozliczenia przy wcześniejszej spłacie to nie jedyne kwestionowane praktyki firm Optima oraz iCredit. Pierwsza sztucznie zawyżała wysokość pozaodsetkowych kosztów kredytu. Nie mogą one przekraczać ani całkowitej kwoty pożyczki, ani sumy wyliczonej według wzoru z ustawy o kredycie konsumenckim. Tymczasem Optima do obliczeń jako kwotę pożyczki przyjmowała nie pieniądze, które konsument dostawał do dyspozycji, ale doliczała do niej potrącaną przez siebie prowizję. Efektem było nadmierne zadłużenie kredytobiorców. Prezes UOKiK nałożył za to na Optimę ponad 483 tys. zł (483 429 zł) kary, napisano w komunikacie.

UOKiK miał także zastrzeżenia do tzw. kary umownej, którą iCredit nakłada, gdy pożyczkobiorca w ciągu 3 dni nie przedstawi umowy poręczenia. – Naszym zdaniem nie jest to żadna kara umowna, bo nie chodzi o wynagrodzenie szkody poniesionej przez spółkę. Raczej jest to opłata za podwyższone ryzyko kredytowe  – mówi Marek Niechciał, prezes UOKiK

AVA Trade

Tymczasem iCredit udziela pożyczek, nie czekając na poręczenie. Poza tym nie wlicza „kary” do pozaodsetkowych kosztów kredytu, przez co utrudnia klientom ocenę ich warunków i porównanie z innymi ofertami na rynku. W sumie za naruszanie praw konsumentów UOKiK nałożył na iCredit ponad 902 tys. zł (902 362 zł) kary.Śledź nas w Google News. Szukaj to co ważne i bądź na bieżąco z rynkiem! Obserwuj nas >>

  • Powiązane zagadnienia:
Poprzedni artykułBakkt z rekordowym wolumenem 5600 BTC. Bitcoin trading w oparciu na futures zyskuje na popularności
Następny artykułBitcoin szaleje w listopadzie. Średnia zmienność kursu BTC wynosi 70% pod koniec roku
Krzysztof Kamiński redaktor Comparic.pl
Wiedzę z zakresu inwestowania oraz produktów finansowych zgłębiał na studiach ekonomicznych, a jej praktyczne zastosowanie zdobywał na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie. Uczestnik obrotu na największych rynkach giełdowych świata – NYSE, NASDAQ i LSE. Specjalista rynku kontraktów terminowych na surowce, głównie ropy WTI oraz złota. Autor strategii Wide View Strategy (WiViSt), którą doskonalił zgodnie z maksymą „Tnij szybko straty, pozwól zyskom rosnąć”. Zwolennik analizy technicznej. Sukces w inwestycjach zapewnia mu chłodne podejście do analizy wykresów połączone z konsekwencją i żelaznymi zasadami zarządzania kapitałem. W trakcie swej kariery na rynkach finansowych dzielił się swoim doświadczeniem z inwestorami jednego z największych brokerów Forex na świecie. Redaktor telewizji internetowej Comparic24.tv, odpowiedzialny za prowadzenie programów informacyjnych oraz poświęconych tematyce szeroko pojętego tradingu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here