Naga MarketsLogo UOKiK i kameraUrząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK) poinformował w środę, że reagując na skargi dotyczące działalności firm windykacyjnych GetBack i Vex postanowiły nałożyć na obie wrocławskie spółki zajmujące się odzyskiwaniem długów kary finansowe, kolejno 5 milionów i 20 tysięcy złotych. Z ustaleń UOKiK wynika bowiem, że ściągalność zobowiązań nie zawsze odbywała się zgodnie z literą prawa.


GetBack – 5 milionów kary i koniec dwuletniego dochodzenia

„Postępowanie przeciwko praktykom windykacyjnym GetBack rozpoczęło się pod koniec 2016 r. Wątpliwości urzędu wzbudziło dziesięć praktyk związanych z windykacją należności. GetBack stosował przymus i presję, ponieważ wiele razy wysyłał wiadomości sms i dzwonił do dłużników”- informuje UOKiK na swojej stronie internetowej.

Te artykuły również Cię zainteresują

Działania GetBack nie tylko wzbudzały u skarżących się konsumentów „poczucie lęku i strachu”, ale również nie spełniały wszystkich wymogów prawnych. W wielu oficjalnych dokumentach brakowało najważniejszych informacji dotyczących okresu i tytułu powstania długu. Co więcej, spółka zlecała komornikom przesyłanie wezwań do zapłaty, pomimo braku oficjalnych postępowań egzekucyjnych.

„Urząd zakwestionował to, że GetBack wiele razy kierował pozwy do sądu przeciwko temu samemu konsumentowi. Polegało to na tym, że sąd umarzał postępowanie, a windykator po raz kolejny kierował w tej samej sprawie pozew i prowadził dalej działania windykacyjne. GetBack mógł więc liczyć na błąd konsumenta, który musiał wielokrotnie składać sprzeciwy do sądu, ponieważ gdyby  nie zrobił tego w terminie, zapadłoby prawomocne orzeczenie, a konsument musiałby zapłacić żądaną kwotę” – informuje UOKiK w dalszej części komunikatu.

Ostatecznie prezes Urzędu zdecydował się nałożyć na GetBack karę w wysokości ponad 5 milionów złotych (dokładnie 5 059 045 zł).  Prowadzimy też inne postępowania w sprawie GetBack. Badamy sposób oferowania i sprzedaży obligacji korporacyjnych tej firmy – mówi Marek Niechciał prezes UOKiK. Postępowania dotyczą: GetBack, Idea Banku, Polskiego Domu Maklerskiego, Mercurius Financial Avisors, Noble Securities.


Interesujesz się kryptowalutami? Już teraz dołącz do grupy na Facebooku prowadzonej przez portal Comparic.pl. Bądź na bieżąco z informacjami ze świata kryptowalut, niezależnie od tego gdzie się znajdujesz!.

Vex również z karą – 20 tysięcy złotych

Kolejna spółka windykacyjna, która została ukarana grzywną to Vex, również zajmujący się windykacją. Podmiot wywierał na dłużnikach nacisk, kontaktował się z ich rodzinami i pracodawcami oraz nie podawał pełnych informacji o rodzaju i wysokości zadłużenia. W efekcie UOKiK nakazał zaprzestania nielegalnych działań i nałożył 20 tysięcy złotych kary.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here