Naga MarketsUrząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK) poinformował w środę o nałożeniu 45 tysięcy złotych kary na firmę GELDOR z Rybnika, która zajmowała się prowadzeniem pseudopożyczkowych serwisów internetowych. Jak wynika z ustaleń Urzędu, pożyczkodawcy nie otrzymywali pieniędzy, uiszczali natomiast wysokie opłaty za SMSy premium.


UOKiK finalizuje postępowanie przeciwko GELDOR rozpoczęte w grudniu 2017 roku

„Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów w grudniu 2017 r. wszczął postępowanie przeciwko firmie GELDOR Artur Karwot z Rybnika. Rok później wydał ostrzeżenie konsumenckie. Przedsiębiorca uruchomił co najmniej 103 serwisy internetowe np. pozyczkahit.pl, zebrapozyczki.pl, alfapro.pl, bezbiku.pro. Wyglądem i przekazem marketingowym sugerują one możliwość uzyskania pożyczki. Jest na nich suwak umożliwiający wybranie jej parametrów, są takie hasła jak „Pożyczki online od zaraz”. Są też opinie zadowolonych klientów – umieszczone przez przedsiębiorcę, który zablokował możliwość dodawania autentycznych komentarzy. Pożyczki od firmy GELDOR jednak uzyskać nie można” – wyjaśnia UOKiK na swojej stronie internetowej.

Źródło: UOKiK

GELDOR zbierało jedynie dane należące do konsumenta umieszczając je na stronie internetowej. Aby się na niej zarejestrować i aktywować wniosek niezbędne było wysłanie SMSów premium kosztujących jednorazowo nawet 30 złotych.

Działalność firmy GELDOR naraża konsumentów na znaczne straty. Często są to osoby w trudnej sytuacji materialnej, którym bank odmówił pożyczki. Ich problemy finansowe mogą się jeszcze pogłębiać wskutek daremnych prób uzyskania pieniędzy za pośrednictwem licznych serwisów tego przedsiębiorcy” – mówi Marek Niechciał, prezes UOKiK.

Zgodnie z decyzją UOKiK, GELDOR ma zaniechać stosowane praktyki i zapłacić niemal 45 tysięcy złotych kary. Oprócz tego przez kolejne pół roku na wszystkich prowadzonych przez siebie stronach musi zamieścić informację o decyzji Urzędu, dzięki czemu poszkodowaniu użytkownicy uzyskają wiedzę na temat możliwości dochodzenia roszczeń. „Postępowanie w tej sprawie prowadzi również Komenda Wojewódzka Policji w Katowicach pod nadzorem Prokuratury Okręgowej w Gliwicach (sygn. akt PO II Ds. 39.2017)” – podsumowuje nota prasowa UOKiK.tokeneo

Zostaw komentarz logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here