Naga MarketsKurs złotego w odwrocie w tle odrodzenia przemysłu. 213 mln zł kary dla GazpromuPolski organ nadzoru antymonopolowego UKOiK poinformował w poniedziałek, że nałożył na Gazprom grzywnę w wysokości 213 mln zł (57 mln USD) za brak współpracy w postępowaniu w sprawie projektu gazociągu Nord Stream 2. Jednocześnie w lipcu zanotowano stabilny wzrost aktywności polskich fabryk wraz z odmrożeniem gospodarki. Polski złoty kontynuuje słabość z piątku i oscyluje w nowym tygodniu w stosunku dolara koło poziomu 3,77 zł

  • Nord Stream 2 wzmacnia dominującą pozycję Gazpromu na europejskim rynku gazu. UOKiK od lat bada kontrowersyjny projekt
  • PMI dla przemysłu powyżej 50 pkt w lipcu. Aktywność polskich fabryk rosła stabilnie w lipcu
  • Najsilniejsza poprawa kondycji polskiego sektora produkcyjnego w ujęciu miesięcznym od dwóch lat
  • USD/PLN po sześciu tygodniach spadków z rzędu kontynuuje impuls wzrostowy z piątku

Polska karze Gazprom za Nord Stream 2

Polska sprzeciwia się rurociągowi, który będzie przepompowywał gaz z Rosji do Niemiec przez Morze Bałtyckie, twierdząc, że takie działanie tylko wzmacnia dominującą pozycję Gazpromu na europejskim rynku gazu.

UOKiK od lat bada kontrowersyjny projekt, argumentując, że wspólne przedsięwzięcie Gazpromu i pięciu europejskich firm odpowiedzialnych za budowę gazociągu osłabi lokalną konkurencję.

PMI: Polski przemysł odradza się w lipcu wraz z odmrożeniem gospodarki

Aktywność polskich fabryk rosła stabilnie w lipcu, ponieważ złagodzenie ograniczeń dotyczących koronawirusa spowodowało wzrost produkcji, nowych zamówień, eksportu i zakupów, pchając indeks IHS Markit Purchasing Managers Index (PMI) powyżej 50 po raz pierwszy od października 2018 r.

Wskaźnik PMI dla przemysłu wzrósł w lipcu do 52,8 z 47,2 w czerwcu, powyżej linii 50,0 oddzielającej wzrost od spadku. Analitycy ankietowani prognozowali odczyt na poziomie 50,0.

Investing.com

Dane wskazują na najsilniejszą poprawę kondycji polskiego sektora produkcyjnego w ujęciu miesiąc do miesiąca od dwóch lat, niemniej jednak producenci nadal redukowali zatrudnienie, dostosowując moce produkcyjne.

Trzeci z rzędu silny wzrost głównego wskaźnika PMI w lipcu zakończył 20-miesięczną serię ujemnych odczytów, najdłuższy spadek koniunktury od prawie 18 lat – powiedział Trevor Balchin, dyrektor ekonomiczny IHS Markit.

Dobry odczyt wskaźnika PMI był głównie spowodowany wyższą produkcją i nowymi zamówieniami, ponieważ popyt zaczął rosnąć, a ograniczenia i blokady nadal się zmniejszały – podsumowano.

Polski złoty silnie traci drugi dzień z rzędu. USD/PLN odbija od minimów

Notowania pary walutowej USD/PLN po sześciu tygodniach spadków z rzędu kontynuują impuls wzrostowy z piątku. Kurs wzrasta w poniedziałek o 0,60 procent do godziny 13:00 docierając do poziomu 3,77. Dalsza aprecjacja dolara i trwałe przebicie okrągłego poziomu 3,80 otworzyłoby drogę w rejon głównego poziomu oporu 3,8858. Z drugiej strony dopiero spadek poniżej lokalnego dołka 3,70 przywróciłoby presję sprzedających.

Kurs USDPLN na interwale dziennym, tradingview
Kurs USDPLN na interwale dziennym, tradingview

Zobacz również:Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here