Naga MarketsblockchainUrząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK) ma zastrzeżenia do sposobu, w jaki PKO BP dostarczyło dokumenty swoim klientom. Przypomnijmy, że bank postanowił we wrześniu dostarczyć nowe regulaminy za pomocą blockchain.


“W ciągu kliku najbliższych dni, ponad 5 mln klientów banku otrzyma nowe regulaminy produktowe w formie cyfrowej”pisaliśmy 17 września o inicjatywie PKO BP.

– Z wyjaśnień, które otrzymaliśmy od banku, nie wynika, czy archiwum umieszczone w zaufanej trzeciej stronie będzie gwarantowało nieusuwalność informacji – mówi na łamach Cashless Agnieszka Majchrzak z biura prasowego UOKiK-u.

Ciężka dola pioniera

PKO BP jako pierwszy w Polsce bank wprowadził innowacyjne rozwiązanie problemu trwałego nośnika wykorzystując do tego celu technologię blockchain. Jego pracownicy umieszczają bowiem dokumenty źródłowe (np. regulaminy czy cenniki) w bazie tzw. zaufanej trzeciej strony – Krajowej Izbie Rozliczeniowej. Następnie suma kontrolna dokumentu, czyli hash, trafia do sieci bloków. Tym samym dany dokument można znaleźć w serwisie banku oraz portalu KIR-u. Autentyczność zaś potwierdzić potwierdzić wprowadzając w odpowiednim miejscu sumę kontrolną otrzymaną w e-mailu.

UOKiK ma jednak wątpliwości, czy dokumenty źródłowe są we właściwy sposób zabezpieczone przed usunięciem.

– UOKiK wskazał obszary, które muszą zostać poprawione, aby stosowane przez nas rozwiązanie spełniało warunki trwałego nośnika. Zastosowaliśmy się do tych zaleceń wprowadzając dodatkowe zabezpieczenia – ponownie czytamy na Cashless odpowiedź biura prasowego PKO BP.

Rozwiązując problem cyfrowego trwałego nośnika instytucje takie jak banki są zmuszone zwracać uwagę też na przepisy o ochronie danych osobowych. Gwarantują one bowiem klientowi tzw. prawo do zapomnienia. Jeśli zaś nośnik ma być trwały, nie pozwoli na usunięcie dokumentu, a to z kolei jest niezgodne z prawem do zapomnienia.


Interesujesz się kryptowalutami? Już teraz dołącz do grupy na Facebooku prowadzonej przez portal Comparic.pl. Bądź na bieżąco z informacjami ze świata kryptowalut, niezależnie od tego gdzie się znajdujesz!.

Kolejny bank z blockchain?

Możliwe, że wkrótce też drugi bank działający w Polsce zdecyduje się na wykorzystanie sieci bloków. Ma nim być BGŻ BNP Paribas. Tu też ponoć od początku rozwiązanie ma budzić  wątpliwości UOKiK. Nie znane są jednak szczegóły tego, o chodzi konkretnie chodzi instytucji i w której części projektu występuje problem.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here